Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен се изказа сдържано за т.нар. „корона бондове“, с което предизвика гневен изблик у Италия. Министър председателят Джузепе Конте, който изисква от ЕС да поеме общо дълговете за епидемията, реагира с възмущение.
През уикенда той каза, че ще се бори за силен общ отговор на корона кризата. Европейската комисия отговори с ясно послание, че на масата за преговори остават всички възможности, стига да са допуснати от договорите, подписани от държавите членки.
В интервю за dpa (немската БТА – бел. прев.) фон дер Лайен потвърди, че еврокомисията не планира да издава собствени облигации за поемане на дълг заради кризата с коронавируса. „Има ясни законови рамки, планът не е такъв. Не работим върху подобна възможност.“ Председателката на Еврокомисията изрази разбиране и за германското правителство, което отхвърля приемането на общи облигации от страна и на другите институции в ЕС.
Поемане на общи дългове?
„Изразът „корона бонд“ е просто израз – каза фон дер Лаейн за dpa. – Зад това стои въпросът за отговорността. И тук резервите на Германия, а и на други държави, са разбираеми.“
С поглед към Италия тя добави: „От друга страна разбира се се тревожа, че след кризата икономическата пропаст ще нарасне. А целта на Европа винаги е била да напредваме заедно икономически.“ Италия влезе в кризата заради корона вируса без дългове, но сега икономиката ѝ е тежко засегната, особено средната класа на север. „Тези здрави предприятия трябва да бъдат спасени.“
На въпроса за общото поемане на дългове фон дер Лайен не отговори ясно, но подчерта: „Еврогрупата има задача за 14 дни да разработи няколко предложения, свързани с ESM. Те трябва да бъдат представени на държавните и правителствени ръководители. Нека изчакаме това да се случи.“
Изказванията ѝ предизвикаха голямо безпокойство в Италия. В събота вечер премиерът Конте подчерта, че отговорността за решенията не е на еврокомисията, а на еврогрупата. В Twitter Конте написа: „Европейският съюз носи отговорност пред историята, а историята не чака, човек трябва да е на нейната висота. Реакцията срещу корона вируса трябва да е убедителна, бърза и единна. Ще се боря за италианските граждани с всички сили.“
Меркел отхвърли да се гарантират финансово отслабените държави
Италия, заедно с Испания, Франция и други държави, искат общо поемане на дълговете в ЕС. В Германия това искане се подкрепя твърдо от „Зелените“. Но канцлерът Ангела Меркел и други правителствени ръководители отхвърлят тази възможност, заради тежките дългове още преди коронавируса – Италия имаше дълг 130% от своя БВП.
Вместо това Меркел предлага помощ от европейския спасителен пакет ESM. Обмислят се специални кредитни линии, които да помогнат и на Италия. За Рим обаче това не е достатъчно. Затова на 26 март министър-председателите на държавите членки се събраха на видео среща, където обаче не можаха да се споразумеят и възложиха на еврогрупата да изработи предложения. Фон дер Лайен потвърди, че не се изключва никоя възможност, стига да е в рамките на подписаните между държавите членки споразумения. Комисията веднага ще мобилизира средства от настоящия бюджет на ЕС, които да донесат моментно облекчение.
А междувременно трябва да се направят и нови предложения за бъдещата седемгодишна бюджетна рамка. „В нея ще се включи пакет за стимулиране на икономиката, с който да се осигури стабилността на ЕС чрез солидарност и обща отговорност“, се казва в изявлението.
Първите преговори за финансовата рамка 2021-2027 през февруари се провалиха. Тя трябва да бъде приета още тази година, в противен случай много ЕС програми ще трябва бъдат прекратени.