Някои от реформите на папа Франциск, свързани с по-прогресивен подход към околната среда, нелегалните имигранти и ЛГБТ общността, предизвикаха несъгласие сред консервативните християни
Почина папа Франциск — първият водач на Римокатолическата църква, произхождащ от Латинска Америка и Западното полукълбо. В наследство понтифексът остави опити за реформи, които не минаха без противоречия.
Папа Франциск (роден като Марио Бергольо, бивш кардинал-архиепископ на Буенос Айрес) почина на 21 април в 7:35 сутринта след инсулт, изпадайки в кома и необратима сърдечна недостатъчност. Той беше на 88 години.
Часове преди смъртта си понтифексът се появи на Възкресение Христово, за да благослови хилядите хора на площад „Свети Петър“ във Ватикана. Кардинал Кевин Фарел, камерленго на Ватикана, заяви: „В 7:35 тази сутрин епископът на Рим, Франциск, се върна в дома на Отца“.
В задълженията на Фарел влизат обявяването на смъртта на папата, организацията на погребението и подготовката за конклав за избор на нов папа.
Понтифексът, на когото в младостта беше отстранена част от белия дроб, претърпя респираторна криза през февруари, която се разви в двойна пневмония. Той прекара 38 дни в болница преди да бъде изписан, но остана с крехко здраве.
Папа Франциск оставя след себе си глобална църква с 1,3 милиарда последователи и наследство, фокусирано върху социални и политически реформи както в нея, така и извън нея.
Част от тези реформи бяха свързани с по-прогресивен подход към околната среда, нелегалните имигранти и ЛГБТ общността. Управлението на Франциск не беше без противоречия, които започнаха от самото начало: той пое поста след като предшественикът му, папа Бенедикт XVI, реши да абдикира през 2013 г. Това е едва третият такъв случай в историята на Католическата църква и първият от над 600 години, в който папа се оттегли доброволно, вместо да остане на поста си до смърт.
Някои от позициите на папа Франциск — по-специално изразени в писма, инструктиращи за благославянето на хомосексуални двойки, позицията му против репресиите срещу нелегалната имиграция в САЩ и критиката му към капитализма — предизвикаха несъгласие сред консервативните християни, главно в САЩ, като някои го описаха като марксист.
Франциск също сключи и споразумения с Китайската комунистическа партия, даващи й право да влияе на назначаването на епископи в Китай — рязък контраст с управлението на папа Йоан-Павел II, когато църквата (особено в Европа) беше смятана за оръжие срещу атеистичните комунистически режими.
В същото време папа Франциск започна разследвания срещу някои от най-консервативните американски епископи, които му се противопоставяха, като през 2023 г. отстрани епископ Джоузеф Стрикланд от поста му в епархията на град Тайлър в американския щат Тексас. Ватиканът не посочи причина за отстраняването.
Освен това, неговият предполагаем акцент върху диалога ограничи употребата на Традиционната латинска литургия и предизвика враждебност към „изостаналостта“ на нарастващото консервативно традиционалистко движение сред младите вярващи.
В следващите дни Фарел ще събере над 100-те кардинали във Ватиканския дворец, за да изберат новия папа.