Монархът с най-дългото управление в британската история, държавен глава на 15 министър-председатели.
Кралица Елизабет II, най-дълго управлявалият монарх в британската история – 70 години и 214 дни, почина на 96-годишна възраст на 8 септември.
Принцът на Уелс вече е крал, възкачвайки се на трона, непосредствено след смъртта на майка си.
Изявление от двореца съобщава: „Кралицата почина мирно в Балморал този следобед. Кралят и кралицата-консорт ще останат в Балморал тази вечер и ще се върнат в Лондон утре“.
Родена е с името Елизабет Александра Мери Уиндзор на 21 април 1926 г. Баща ѝ по онова време е известен като Алберт, херцог на Йорк.
На 10-годишна възраст дядо ѝ, крал Джордж V, умира и е наследен от най-големия си син, Едуард VIII, чиято връзка с американската разведена съпруга Уолис Симпсън води до абдикацията му през ноември 1936 г.
След оттеглянето на Едуард VIII, коронясан бива баща й Джордж VI. Срамежлив и кротък, той води Обединеното кралство през Втората световна война.
Принцеса Елизабет е на 13 години, когато избухва войната, и е евакуирана от Лондон в замъка Уиндзор, откъдето през следващата година прави радиопредаване в „Детския час“ на BBC.
Обръщение към нацията, на 14 години
В обръщение към стотиците хиляди деца, евакуирани от градовете в Обединеното кралство, Елизабет заявява: „Сестра ми Маргарет Роуз и аз съчувстваме много на вас, тъй като от опит знаем какво означава да си далеч от тези, които обичаш най-много. На вас, които живеете в нова среда, изпращаме послание на истинско съчувствие и в същото време бихме искали да благодарим на любезните хора, които ви приеха в домовете си в страната.“
На 16 години, тя получава почетната роля на полковник от Гренадирската гвардия и инспектира полка в замъка Уиндзор.
Когато навършва 18 години през април 1944 г., се присъединява към спомагателната териториална служба на британската армия и по време на капитулацията на Германия достига до ранг младши командир.
По време на войната, Елизабет се влюбва в млад морски офицер, лейтенант Филип Маунтбатън, който е пет години по-възрастен от нея и неин далечен братовчед.
Той е роден в гръцкото кралско семейство – което е възстановено през 1936 г., но е заменено от република през 1973 г. – и е известен като принц Филип Гръцки.
През 1947 г. Елизабет и Филип се женят и той става херцог на Единбург. Първото им дете, принц Чарлз, се ражда през следващата година.
Две години по-късно им се ражда момиче – принцеса Анна.
През февруари 1952 г. крал Джордж VI, заклет пушач, умира от рак на 56-годишна възраст.
Елизабет и Филип, поели на обиколка из Австралия и Нова Зеландия, се връщат обратно в Англия след новината за смъртта на баща ѝ.
На 25-годишна възраст става кралица
Елизабет е само на 25 години, когато става кралица, а телевизионната ѝ коронация през юни 1953 г. като Елизабет II е празник, който се възприема като край на следвоенната епоха на строги икономии и мрак.
Младата кралица има още две деца – принц Андрю през 1960 г. и принц Едуард през 1964 г. – и се заема с отглеждането на семейство и управлението на империята, която бавно се разпада, тъй като колониите в Африка, Карибите и други страни получават независимост.
В периода на нейното управление се сменят 14 премиери, като по-рано тази седмица държавният глава назначи и 15-ия си премиер – Лиз Тръс.
Кралица Елизабет II остава тактична и дипломатична през цялото си управление, за разлика от съпруга си, който е известен с политически некоректните си гафове, и най-големия си син, принца на Уелс, който често коментира архитектурата, хомеопатията, изменението на климата и редица други теми.
Високопоставеното ѝ държание се харесва на политиците и от двете основни британски политически партии. По време на държавните си посещения в чужбина тя е посрещана топло от всички – от императора на Япония Хирохито и френския президент Франсоа Митеран до социалистическия диктатор на Югославия Йосип Тито.
Тъмните години на 90-те
Коледата през 1992 г. Елизабет определя като „annus horribilis“. Тогава не само избухва опустошителен пожар в замъка Уиндзор, но и се появяват поредица от неприлични разкрития за браковете на принц Чарлз (с принцеса Даяна) и принц Андрю (със Сара Фъргюсън).
Пет години по-късно кралското семейство е изправено пред още по-мрачен момент, когато принцеса Даяна, която се развежда с Чарлз година по-рано, загива в автомобилна катастрофа в Париж.
Платинен юбилей
Кралицата възвърна популярността си през XXI век, когато, вече в напреднала възраст, се превърна в баба и прабаба на ново поколение кралски особи, включително принц Уилям, който ще замени 73-годишния си баща като престолонаследник, и принц Хари.
В началото на тази година тя отпразнува своя платинен юбилей – първият случай, в който британски монарх управлява 70 години.
Губейки любовта на живота си, принц Филип, който почина миналата година на 99-годишна възраст, собственото ѝ здраве започва да се влошава.
По-рано тази година тя заяви, че е останала „много уморена и изтощена“, след като през февруари се е заразила с COVID-19.
Един от последните ѝ ангажименти беше да се сбогува с отиващия си министър-председател Борис Джонсън и да се срещне с неговия наследник, като в разрез с традицията церемонията беше извършена в дома ѝ в Балморал в Абърдийншър, а не в Бъкингамския дворец, което може би е било знак, че не се чувства добре, за да пътува.