• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 19 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят

Почина кралица Елизабет II – монархът управлявал Великобритания цели 70 години

отКрис Съмърс
9 септември , 2022
Почина кралица Елизабет II – монархът управлявал Великобритания цели 70 години

Кралица Елизабет II по време на посещението си на самолетоносача HMS Queen Elizabeth в Портсмут, Англия, на 22 май 2021 г. (снимка: Стив Парсънс / Pool/AFP чрез Getty Images)

Монархът с най-дългото управление в британската история, държавен глава на 15 министър-председатели.

Кралица Елизабет II, най-дълго управлявалият монарх в британската история – 70 години и 214 дни, почина на 96-годишна възраст на 8 септември.

Принцът на Уелс вече е крал, възкачвайки се на трона, непосредствено след смъртта на майка си.

Изявление от двореца съобщава: „Кралицата почина мирно в Балморал този следобед. Кралят и кралицата-консорт ще останат в Балморал тази вечер и ще се върнат в Лондон утре“.

Родена е с името Елизабет Александра Мери Уиндзор на 21 април 1926 г. Баща ѝ по онова време е известен като Алберт, херцог на Йорк.

На 10-годишна възраст дядо ѝ, крал Джордж V, умира и е наследен от най-големия си син, Едуард VIII, чиято връзка с американската разведена съпруга Уолис Симпсън води до абдикацията му през ноември 1936 г.

elizabet
Принцеса Елизабет на 13-ия си рожден ден в Големия парк на Уиндзор, Англия, на 21 април 1939 г. (снимка: AP Photo)

След оттеглянето на Едуард VIII, коронясан бива баща й Джордж VI. Срамежлив и кротък, той води Обединеното кралство през Втората световна война.

Принцеса Елизабет е на 13 години, когато избухва войната, и е евакуирана от Лондон в замъка Уиндзор, откъдето през следващата година прави радиопредаване в „Детския час“ на BBC.

Обръщение към нацията, на 14 години

В обръщение към стотиците хиляди деца, евакуирани от градовете в Обединеното кралство, Елизабет заявява: „Сестра ми Маргарет Роуз и аз съчувстваме много на вас, тъй като от опит знаем какво означава да си далеч от тези, които обичаш най-много. На вас, които живеете в нова среда, изпращаме послание на истинско съчувствие и в същото време бихме искали да благодарим на любезните хора, които ви приеха в домовете си в страната.“

На 16 години, тя получава почетната роля на полковник от Гренадирската гвардия и инспектира полка в замъка Уиндзор.

Когато навършва 18 години през април 1944 г., се присъединява към спомагателната териториална служба на британската армия и по време на капитулацията на Германия достига до ранг младши командир.

elizabet2
Официална снимка от 10 юли 1947 г. на британската принцеса Елизабет и годеника ѝ лейтенант Филип Маунтбатън в Лондон (снимка: AP Photo/File)

По време на войната, Елизабет се влюбва в млад морски офицер, лейтенант Филип Маунтбатън, който е пет години по-възрастен от нея и неин далечен братовчед.

Той е роден в гръцкото кралско семейство – което е възстановено през 1936 г., но е заменено от република през 1973 г. – и е известен като принц Филип Гръцки.

През 1947 г. Елизабет и Филип се женят и той става херцог на Единбург. Първото им дете, принц Чарлз, се ражда през следващата година.

Две години по-късно им се ражда момиче – принцеса Анна.

През февруари 1952 г. крал Джордж VI, заклет пушач, умира от рак на 56-годишна възраст.

elizabet3
Кралица Елизабет II и принц Филип, херцог на Единбург в Бъкингамския дворец след коронацията ѝ в Уестминстърското абатство в Лондон на 2 юни 1953 г. (снимка: Лесли Прийст/AP Photo, File)

Елизабет и Филип, поели на обиколка из Австралия и Нова Зеландия, се връщат обратно в Англия след новината за смъртта на баща ѝ.

На 25-годишна възраст става кралица

Елизабет е само на 25 години, когато става кралица, а телевизионната ѝ коронация през юни 1953 г. като Елизабет II е празник, който се възприема като край на следвоенната епоха на строги икономии и мрак.

Младата кралица има още две деца – принц Андрю през 1960 г. и принц Едуард през 1964 г. – и се заема с отглеждането на семейство и управлението на империята, която бавно се разпада, тъй като колониите в Африка, Карибите и други страни получават независимост.

elizabet 4
Първото семейство на Великобритания – принц Филип, принцеса Анна, кралица Елизабет II и принц Чарлз – стоят в градината на Източната тераса на замъка Уиндзор в Англия на 5 юни 1959 г. (снимка: AP Photo)

В периода на нейното управление се сменят 14 премиери, като по-рано тази седмица държавният глава назначи и 15-ия си премиер – Лиз Тръс.

Кралица Елизабет II остава тактична и дипломатична през цялото си управление, за разлика от съпруга си, който е известен с политически некоректните си гафове, и най-големия си син, принца на Уелс, който често коментира архитектурата, хомеопатията, изменението на климата и редица други теми.

Високопоставеното ѝ държание се харесва на политиците и от двете основни британски политически партии. По време на държавните си посещения в чужбина тя е посрещана топло от всички – от императора на Япония Хирохито и френския президент Франсоа Митеран до социалистическия диктатор на Югославия Йосип Тито.

elizabet 5
Кралица Елизабет II (2 л), президентът на САЩ Доналд Тръмп (Л), първата дама на САЩ Мелания Тръмп (център), британският принц Чарлз, принц на Уелас (2Д), и британската Камила, херцогиня на Корнуол в балната зала на Бъкингамския дворец в центъра на Лондон на 3 юни 2019 г. (снимка: Дъг Милс/AFP/Getty Images)

Тъмните години на 90-те

Коледата през 1992 г. Елизабет определя като „annus horribilis“. Тогава не само избухва опустошителен пожар в замъка Уиндзор, но и се появяват поредица от неприлични разкрития за браковете на принц Чарлз (с принцеса Даяна) и принц Андрю (със Сара Фъргюсън).

Пет години по-късно кралското семейство е изправено пред още по-мрачен момент, когато принцеса Даяна, която се развежда с Чарлз година по-рано, загива в автомобилна катастрофа в Париж.

elizabet6
(от ляво на дясно) Принц Джордж Кеймбриджки, принц Уилям, херцог на Кеймбридж, Катрин, херцогиня на Кеймбридж, кралица Елизабет II и принц Хари гледат от балкона на Бъкингамския дворец в Лондон на 13 юни 2015 г. (снимка: Крис Джаксън/Getty Images)

Платинен юбилей

Кралицата възвърна популярността си през XXI век, когато, вече в напреднала възраст, се превърна в баба и прабаба на ново поколение кралски особи, включително принц Уилям, който ще замени 73-годишния си баща като престолонаследник, и принц Хари.

В началото на тази година тя отпразнува своя платинен юбилей – първият случай, в който британски монарх управлява 70 години.

Губейки любовта на живота си, принц Филип, който почина миналата година на 99-годишна възраст, собственото ѝ здраве започва да се влошава.

По-рано тази година тя заяви, че е останала „много уморена и изтощена“, след като през февруари се е заразила с COVID-19.

Един от последните ѝ ангажименти беше да се сбогува с отиващия си министър-председател Борис Джонсън и да се срещне с неговия наследник, като в разрез с традицията церемонията беше извършена в дома ѝ в Балморал в Абърдийншър, а не в Бъкингамския дворец, което може би е било знак, че не се чувства добре, за да пътува.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Основател на оркестър „Кантус Фирмус“ и Главен оперативен директор на "Фреш радио груп"

Ректорът на СУ „Климент Охридски“ спрял радио „Класик А“, защото студентите не слушали класика

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Тръмп заявява, че има идеи относно Иран, но засега не поема ангажимент за военна намеса на САЩ

Тръмп заявява, че има идеи относно Иран, но засега не поема ангажимент за военна намеса

0
0
image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Проф.д.ик.н. Румен Гечев и доц. Григор Сарийски (Колаж – Станислав Николов)

За и против влизането на България в еврозоната (Част II)

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2
Министър Георг Георгиев прие председателя на вече заличеното сдружение Културен клуб “Иван Михайлов” Люпчо Георгиевски в МВнР

Люпчо Георгиевски, председателят на заличения Културен клуб “Иван Михайлов”, се срещна с министъра на външните работи

0
0

Свързани Публикации

Дете чупи камъни, добити от кобалтов рудник в кариера за мед и кобалт в Лубумбаши, Демократична република Конго, на 23 май 2016 г. Джуниър Кана/АФП/Getty Images

12 юни – Световен ден за борба с детския труд

0
0
Малайзийски полицейски коли ескортират микробуси, превозващи задържани Фалун Гонг практикуващи в Куала Лумпур, Малайзия, на 13 април 2025 г. The Epoch Times

САЩ са загрижени заради арести на симпатизанти на Фалун Гонг в Малайзия

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Индия съобщава, че е извършила въздушни удари срещу терористи в контролирания от Пакистан Кашмир

Индия нанесе въздушни удари срещу терористи в Пакистан

0
0
Основател на оркестър „Кантус Фирмус“ и Главен оперативен директор на "Фреш радио груп"

Ректорът на СУ „Климент Охридски“ спрял радио „Класик А“, защото студентите не слушали класика

0
0
Законодатели разследват антиимиграционни бунтове в Лос Анджелис за връзки с Китайската комунистическа партия

Законодатели разследват бунтовете в Лос Анджелис срещу антиимиграционните служби за връзки с Китайската комунистическа партия

0
0
Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

0
0
Проф.д.ик.н. Румен Гечев и доц. Григор Сарийски (Колаж – Станислав Николов)

За и против влизането на България в еврозоната (Част II)

0
0
image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Следваща публикация
broshkata kraliczata sred bizhutata 1

Брошката - кралицата сред бижутата

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria