• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 7 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Европа

Присъединяването към НАТО е препъникамък в „Плана за победа“ на Украйна

отАдам Мороу
17 октомври , 2024
Присъединяването към НАТО е препъни-камък в "Плана за победа" на Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг (вляво) жестикулира до украинския президент Володимир Зеленски по време на съвместната им пресконференция в Киев, Украйна, на 20 април 2023 г. (Снимка: Роман Пилипей /Getty Images)

На миналогодишната среща на върха на НАТО в Литва съюзниците се съгласиха да отложат поне временнокандидатурата на Украйна за членство, в полза на неясно дефинирани „споразумения за сигурност“ между Киев и отделни държави-членки.

Но тъй като ситуацията на бойното поле в Киев се влошава, изглежда, че перспективата Украйна да се присъедини към НАТО в не толкова далечно бъдеще е отново на масата.

„НАТО балансира изключително фино между поддържането на украинската отбрана, като същевременно се стреми да деескалира конфликта и да сведе до минимум риска от пряк конфликт с Русия“, заяви пред The Epoch Times Андрю Корбет, преподавател в катедрата по отбранителни изследвания в Кингс Колидж Лондон.

„В крайна сметка това е безсмислено, тъй като просто удължава агонията на Украйна“, каза Корбет.

Миналия месец украинският президент Володимир Зеленски представи пред служители на Белия дом дългоочаквания „план за победа“ над Русия.

Подробностите не са оповестени публично, но Андрий Ермак, главният съветник на Зеленски, заяви, че планът предвижда, наред с други неща, ускорено присъединяване на Украйна към НАТО.

Според Мехмет Сейфетин Ерол, турски политически анализатор, подобно искане „не изглежда много реалистично при настоящите обстоятелства“.

„Дори преди войната, когато условията бяха по-благоприятни, това искане не беше реализирано поради разногласия между държавите-членки на НАТО и несигурност в украинската политика“, заяви Ерол пред The Epoch Times.

На срещата на върха в Букурещ през 2008 г. съюзниците от НАТО принципно се съгласиха, че Украйна в крайна сметка ще се присъедини към алианса.

Но офиално Киев кандидатства за членство едва към края на 2022 г. – около шест месеца след като Русия започна първоначалното си нахлуване в Източна Украйна.

Две години по-късно Украйна все още не е поканена да се присъедини, въпреки пълната подкрепа за военните усилия на Киев от страна на повечето членове на НАТО.

Световни лидери присъстват на срещата на върха на НАТО във Вашингтон на 10 юли 2024 г. (Kevin Dietsch/Getty Images)
Световни лидери присъстват на срещата на върха на НАТО във Вашингтон на 10 юли 2024 г. Снимка: (Кевин Дитч/Getty Images)

Разногласия на съюзниците

През юли, на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, 32-те настоящи членове на алианса повториха мантрата, че „бъдещето на Украйна е в НАТО“.

„Ще продължим да подкрепяме Украйна по нейния необратим път към пълна евроатлантическа интеграция, включително членство в НАТО“, заявиха те в съвместна декларация.

Но в повторение на миналогодишната среща на върха в Литва, членовете също така заявиха, че Украйна ще бъде поканена да се присъедини само когато „съюзниците се съгласят и условията бъдат изпълнени“.

Междувременно базираното в Брюксел ръководство на НАТО не крие желанието си да види Украйна в алианса.

След като замени Йенс Столтенберг като шеф на НАТО в началото на този месец, Марк Рюте, бившият министър-председател на Холандия, пътува до Киев.

На съвместна пресконференция със Зеленски на 3 октомври Рюте заяви, че Украйна е „по-близо до НАТО от всякога“.

„И ще продължи по този път, докато Украйна не станете член на нашия алианс“, добави той.

Но въпреки оптимизма на новия генерален секретар, някои от съюзниците все още изразяват резерви.

Реджеп Тайип Ердоган, президент на Турция, която също е член на НАТО, наскоро заяви, че въпросът за присъединяването на Украйна към НАТО не е нещо с която трябва да се избързва.

В изказвания, направени пред NBC през септември, той каза, че някои съюзници от НАТО „не искат Украйна да бъде държава-членка“.

„Когато вземаме решения за приемане на нови членове, винаги вземаме предвид позицията на другите държави-членки на НАТО“, каза Ердоган.

Преди да се присъединят към Западния алианс, потенциалните нови членове трябва първо да получат одобрението на всички съществуващи членове на НАТО.

Роберт Фицо, министър-председател на Словакия, друга страна членка на НАТО, е по-категоричен в противопоставянето си на идеята Украйна да се присъедини към алианса.

В последните си коментари Фицо се закле да наложи вето на кандидатурата на Киев, докато заема поста си.

„Докато съм начело на словашкото правителство, ще насочвам членовете на парламента, които са под мой контрол… никога да не се съгласяват с присъединяването на Украйна към НАТО“, заяви той пред телевизия STVR на 6 октомври, според Euro News.

От встъпването си в длъжност миналата година Фицо открито критикува на безусловната западна подкрепа за Украйна и призовава за преговори с Русия.

Той допълнително заяви, че присъединяването на Украйна към НАТО, особено в настоящия момент, „би било добра основа за трета световна война“.

Петер Сиярто, външен министър на Унгария, също член на НАТО, наскоро изрази подобни настроения.

Според изявление на външното министерство, дадено на множество медии, по време на пресконференция в Будапеща на 8 октомври той предупреди, че присъединяването на Украйна към НАТО, докато тя е във война с Русия, би било сериозна предпоставка за по-широк конфликт.

„Всеки със здрав разум, който помисли за това, не иска да създава тази опасност“, каза Сиярто.

„Така че унгарската позиция е ясна“, добави той. „Няма възможност Украйна да се присъедини към НАТО“.

Министър-председателят на Словакия Роберт Фицо говори по време на пресконференция с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан в Будапеща, Унгария, на 16 януари 2024 г. (Denes Erdos/AP Photo)
Министър-председателят на Словакия Роберт Фицо говори по време на пресконференция с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан в Будапеща, Унгария, на 16 януари 2024 г. (Снимка: Денес Ердос/AP Photo)

„Обявяване на война“

Страховете от ескалация произтичат до голяма степен от член 5 на устава на НАТО, който задължава членовете на алианса да се притекат на помощ един на друг, ако някой от тях бъде подложен на външна атака.

Ако Украйна се присъедини към алианса сега, някои съюзници се опасяват, че ще станат де факто участници – по силата на член 5 – в продължаващия конфликт с Русия.

„Членовете на НАТО не искат да провокират по-нататъшни действия от страна на Русия“, каза Ерол, основател и президент на Анкарския център за кризи и политически изследвания.

Той добави, че руският президент Владимир Путин „ясно е заявил, че Москва разглежда евентуалното членство на Украйна в НАТО като обявяване на война“.

От самото начало Русия заявява, че нейната „специална военна операция“ в Украйна е „естествен отговор“ на бавното, но постоянно разширяване на НАТО на изток през последните три десетилетия.

Според Москва НАТО се е приближава все повече към границите на Русия – въпреки по-ранните обещания да не го прави – след разпадането на Съветския съюз през 1991 г.

През юни Путин препотвърди условията на Москва за прекратяване на конфликта в Украйна.

Наред с изтеглянето на украинските сили от всички територии, претендирани от Русия, тези условия включваха гаранции, че Украйна завинаги ще остане извън чадъра на НАТО.

Корбет омаловажи опасенията, че приемането на Украйна в НАТО неизбежно ще доведе до глобална война.

„Член 5 не е толкова прост, колкото често цитираното „нападение срещу един е нападение срещу всички“, каза той. „За да се присъедини една държава към НАТО, всички съществуващи членове трябва да се съгласят“.

„А при сегашните политически настроениея на някои от тези държави, включително възможността за президентство на Тръмп [в Съединените щати], това изглежда изключително малко вероятно“, твърди Корбет.

„Държави, които в момента участват във война, така или иначе не могат да се присъединят [към алианса]“, добави той. „Така че възможността НАТО да бъде въвлечена във война с Русия – чрез незабавното приемане на Украйна – е също толкова малко вероятна“.

В предишни изявления американски служители изясниха позицията на Вашингтон в това отношение, като заявиха, че влизането на Украйна в НАТО ще се случи едва след края на войната.

„От известно време ясно заявяваме, че в крайна сметка това е процес, който ще се придвижи напред в края на този конфликт“, заяви говорител на Държавния департамент през април.

Президентът на САЩ Джо Байдън се среща с президента на Украйна Володимир Зеленски в Белия дом на 26 септември 2024 г. Байдън прие украинския президент в Белия дом за разговори относно "плана за победа" на Киев срещу Москва. (Saul Loeb/AFP via Getty Images)
Президентът на САЩ Джо Байдън се среща с президента на Украйна Володимир Зеленски в Белия дом на 26 септември 2024 г. Байдън прие украинския президент в Белия дом за разговори относно „плана за победа“ на Киев срещу Москва. (Снимка: Саул Лоеб/AFP via Getty Images)

Територия срещу членство в НАТО

Предложената договореност „територия срещу НАТО“ – при която Русия би запазила де факто контрол върху територията, която нейните сили вече държат – е от време на време обсъждана от коментатори и дипломати през последните две години. Идеята, която понякога се нарича модела на Западна Германия, беше отхвърлена през юли от тогавашния генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Според предложението на Украйна би било позволено да влезе в НАТО – въпреки категоричната съпротива на Москва срещу такъв ход.

Корбет смята, че тази идея има малък шанс за успех, като се има предвид заявеното нежелание на Киев да прави териториални отстъпки.

Тези, които се застъпват за такава договореност, каза той, „сякаш забравят, че Украйна е суверенна държава със собствена позиция“.

„Дори при обещание за членство в НАТО… не вярвам, че Зеленски би изоставил тези региони от своята държава на Русия“, твърди Корбет.

Нещо повече, добави той, такъв ход „рискува просто да даде възможност на Русия да се прегрупира и подсили, преди отново да започне настъпление в удобен за Русия момент“.

Този уикенд западните лидери, включително президентът Джо Байдън, трябваше да се срещнат в Рамщайн, Германия, където се очакваше Зеленски да разкрие своя план за победа.

В последния момент обаче Байдън се отказа от срещата, позовавайки се на извънредни ситуации, свързани с времето в южните щати.

Скоро след това цялото събитие, което трябваше да подчертае продължаващата подкрепа на Запада за Украйна, беше отложено за неопределено време.

„Все още работим как точно да протеча ангажимента ни в Рамщайн“, заяви говорителка на Белия дом на 8 октомври. „Нашият ангажимент към Украйна беше голяма част от това и той е непоколебим“.

След внезапната отмяна на срещата съдбата на „плана за победа“ на Зеленски вече изглежда все по-несигурна.

„Има сериозна липса на доверие в плана на Зеленски“, каза Ерол. „Украинската армия сега е хваната между обещания [за победа срещу Русия] и реалностите на бойното поле“.

Според Корбет планът на Зеленски „е колкото инструмент за влияние върху западната подкрепа – на ниво лидерство и общество – толкова и жизнеспособен военен план за постигане на успех на бойното поле“.

„Много е лесно да се говори за „победа“, когато условията за тази победа не са определени“, добави той. „И бих предположил, че тези условия са доста променливи в момента“.

Reuters допринесе за този доклад.

ВИЖТЕ СЪЩО
Русия трябва да бъде принудена към мир, заяви Зеленски пред Съвета за сигурност на ООН
Русия трябва да бъде принудена да постигне мир с Украйна, заяви Зеленски пред ООН
Пентагонът оценява руските загуби във войната в Украйна на 600 000
Пентагонът оценява руските жертви във войната в Украйна на 600 000
german chancellor olaf scholz
Германия отказва да достави на Украйна оръжия с далечен обсег, независимо от решението на НАТО
Покровск: Фронтовият град, който може да промени войната между Русия и Украйна
Покровск: Фронтовият град, който може да промени войната между Русия и Украйна
zelenskyy ukraine war f16webp
Зеленски уволни началника на украинските военновъздушни сили след смъртоносната катастрофа с F-16
ukraine service man
Стратегически успех или злополучна авантюра: Целите на Украйна в Курск остават неясни
Споделете тази статия
Tags: НАТО

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Президентът Доналд Тръмп, придружен от републикански законодатели, подписа "Големия красив закон" по време на семеен пикник по случай Деня на независимостта, на южната морава на Белия дом на 4 юли 2025 г. Самюъл Коръм/Getty Images

Доналд Тръмп подписа „Големия красив закон“ в Деня на независимостта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
signal 2025 07 05 134757

Адв. Румяна Ченалова: Борейки се за лева, защитаваме българската идентичност

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
При отпускане на кредит банките ще получават автоматизирана справка от НАП

При отпускане на кредити банките ще получават автоматизирана справка от НАП

0
0

Свързани Публикации

ЕС отваря вратите за международни въглеродни кредити в плана си за нулеви емисии

ЕС позволява използването на международни въглеродни кредити в плана си за нулеви емисии

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
Белград спря износа на оръжия след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

Белград спря износа на оръжия, след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

0
0
7mcmantah5 v23 ax s2048 801x534 2

Нова цел на НАТО: страните членки ще дават 5 процента за отбрана – не всички участват

0
0
image 2025 07 02 210458942

Макрон разговаря с Путин, нарушава европейската изолация на Русия

0
0
Пътна полиция

Край на своеволията в аварийната лента

0
0
Министър Георги Георгиев (https://justice.government.bg/)

Приети са законодателни промени за премахването на България от „сивия списък“ за пране на пари

0
0
Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
Следваща публикация
Чешки доклад разкрива тайните операции на ККП за влияние върху академичните среди и политиката

Чешката разузнавателна агенция разкри операциите на ККП за влияние в страната

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria