На 2 юли е починал академик Цветан Димитров, основател и дългогодишен директор на Института по криобиология и хранителни технологии, съобщават от прессекретариата на Селскостопанската академия.
Цветан Цветков е роден на през 1943 г. в село Стубел до град Монтана (тогава Фердинанд – бел.авт.). Научната си дейност започва като студент през 1965 г. в студентското научно дружество по физика и термодинамика в Санкт Петербург в Технологическия институт по хладилна промишленост, където защитава и докторската си степен.
Творческият му път продължава в Института по месопромишленост, където придобива научната степен Доктор на техническите науки. През 1987 г. е избран за професор във Висшия институт по хранително-вкусова промишленост в Пловдив. Научната му кариера достига своя връх при избирането му за член-кореспондент през 1989 г. и академик на БАН през 1995 г. За заслугите си е удостоен с Doctor Honoris Causa от Университета по хранителни технологии през 2002 г.
Академик Цветан Цветков е основател на Институт по криобиология и хранителни технологии и негов ръководител повече от 40 години. В периода 2000-2006 г. заема длъжността Председател на Национален Център за Аграрни науки.
Името му завинаги ще бъде свързано с разработване на Първото българско космическо меню, предоставено на двата полета в Космоса с българско участие, с което нашата страна заема трето място в света след страните-производители на храни за Космоса – САЩ и Русия.
Целият си трудов път акад. Цветков отдава на фундаментални изследвания и разработки в областта на криобиологията и криогенните биотехнологии, посочват от ССА. Създава оригинални методики за определяне на топлофизичните и масопроводни характеристики на хранителни продукти и биоматериали. Създава експериментална криобанка за дълготрайно съхранение на генетичен растителен материал, чрез прилагане на универсални технологични модели на криоконсервиране в контролируеми условия и на подходящи криопротектори. Научните му постижения намират приложение и в областта на растениевъдството и екологията чрез разработването на оригинален, високоефективен метод за определяне студоустойчивостта на дървесни и други растителни видове. Автор е на 15 монографии, 42 патента и рационализации и над 350 научни публикации.
Благодарение на разработките на акад. Цветан Цветков са създадени оригинални, животоспасяващи биопродукти за медицинската практика, главно за лечение на обширни изгаряния, за спиране на кръвотечения, за костна пластика, в. т.ч. за лечение на костни тумори, които намират приложение в хирургичната практика в българските здравни заведения и се продават в чужбина, посочват от БАН.
Акад. Цветков е уважаван член на редакционната колегия на авторитетното списание “CRYOBIOLOGY” – “Academic Press”- САЩ и на международните организации: Руската академия за селскостопански науки; Международен институт по студа в Париж – Франция, Вицепрезидент на комисията по криобиология и лиофилизация, Международното дружество по криобиология-САЩ; Американска асоциация на тъканните банки; Международна конфедерация по термичен анализ и калориметрия; Дружество по нискотемпературна медицина – Япония и др.
Носител е на множество национални и международни награди за постижения в областта на високите криобиотехнологии. През 2005 г. е награден с Орден “Стара планина” първа степен за изключителен принос за развитието на космическите изследвания и във връзка с 25-годишнината от първия полет на българин в Космоса, а през 2011 г. е отличен с Орден „Св. св. Кирил и Методий“ I степен за заслуги към Република България в областта на образованието и науката.
Акад. Цветков е и хоноруван преподавател в Университета по хранителни технологии – гр. Пловдив (1991 – 2006 г.) и в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ – гр. София. Под негово ръководство са защитили 28 дипломанти и 30 докторанти.
Съболезнователен адрес изпрати до близките и колегите на акад. Цветанов българският президент Румен Радев. „Ще запомним академик Цветков с отдадеността му на науката. Обществото ни, както и българската и международната наука губят един от водещите учени в областта на криобиологията и лиофилизацията. Вярвам, че примерът на академик Цветан Цветков има своите последователи, които да запазят паметта за неговия научен принос и да продължат неговото дело“, заявява държавният глава.