Безредиците в Тбилиси продължават, докато страната остава разделена относно това дали да се ориентира към Запада или да се присъедини към Москва
Полицията в Грузия е обвинена в измъчване на хора, арестувани по време на улични протести, които бушуват от шест дни срещу решението на правителството да преустанови преговорите за присъединяване към Европейския съюз.
Демонстрантите се събраха отново във вторник вечерта в Тбилиси, тъй като противопоставянето не показва признаци на отслабване.
Както и в предишните нощи, полицията използва водни оръдия и сълзотворен газ, за да отблъсне протестиращите, които хвърляха фойерверки и издигнаха барикади на главната улица на грузинската столица.
Почти 300 протестиращи са задържани, а 26 души, включително трима полицаи, са хоспитализирани в хода на размириците и съпътстващото насилие.
Публичният защитник Леван Йоселиани, чиято позиция е да защитава правата на гражданите, заяви, че хората са били подложени на „най-суровото отношение“ от страна на служителите на реда.
„В повечето случаи те са получили сериозни наранявания в областта на лицето, очите и главата, което практически изключва дори възможността полицията да е използвала необходимата, пропорционална сила срещу тях всеки път“, заяви Йоселиани в изявление.
„Мястото, характерът и степента на нараняванията създават достоверно впечатление, че полицията използва насилствени методи срещу граждани, за да ги накаже. Умишленото, тежко насилие с цел наказание представлява акт на изтезание.“
Тамар Кордзая, член на опозиционната група Единно национално движение, каза: „Колкото повече сила използват, толкова по-ядосани стават хората, защото всеки арестуван има роднини и всеки разбира, че това е несправедливост.“
Грузинският премиер Иракли Кобахидзе многократно е хвалил полицията, казвайки, че те са се справили по-добре от служителите в Европа и САЩ.
Страната е обхваната от криза от миналия четвъртък, когато управляващата партия „Грузинска мечта“ след спорни избори обяви, че спира преговорите с ЕС и се отказва от всякакво финансиране от блока до 2028 г.
Грузия е една от най-прозападните бивши съветски държави, но някои твърдят, че сегашното правителство прави обрат и насочва страната обратно в орбитата на Москва.
В неуспех за критиците на правителството на Кобахидзе, конституционният съд на страната отказа да разгледа иск за анулиране на резултатите от парламентарните избори от 26 октомври във вторник.
Официално те бяха спечелени от „Грузинска мечта“ с почти 54% от гласовете, но опозицията твърди, че е имало масови измами.
Премиерът Кобахидзе обвини демонстрантите, че се опитват да повторят революцията „Майдан“, която свали проруския президент в Украйна през 2014 г.
Въпреки това, сега той твърди, че тази цел е „вече приключила“, посочвайки, че организаторите са се опитали да вземат властта, но сега ще бъдат изправени пред правосъдието.
Грузинският президент Саломе Зурабишвили, която подкрепя протестите, заяви пред Ройтерс, че не е имало опит за революция и че единственото искане на демонстрантите е повторно провеждане на изборите.
Кризата идва след месеци на сътресения относно отношенията на Грузия със Запада и по-специално с ЕС.
Грузия получи статут на кандидат от ЕС през декември 2023 г. при условие, че изпълни условията на блока.
Въпреки това, присъединяването ѝ беше замразено и финансовата подкрепа от Брюксел беше прекратена през юни, след като беше приет закон за „чуждестранното влияние“.
Законодателството, което критиците определят като удар срещу демократичните свободи, изисква организациите, които получават повече от една пета от финансирането си извън границите на Грузия, да се регистрират като „преследващи интереса на чужда сила“.
То е сходно по конструкция със закон, въведен от Кремъл през 2012 г., който според опонентите на руския президент Владимир Путин се използва предимно за очерняне на организации, критикуващи неговото правителство. Опозицията в Тбилиси обвинява правителството, водено от „Грузинска мечта“, че прави същото, но правителството твърди, че законите са необходими за защита на суверенитета на Грузия.
Ройтерс и Асошиейтед прес допринесоха за този материал.