Групата на седемте най-развити икономически държави, Г-7, се съгласиха да се противопоставят на разрастващата се пропагандна кампания на Пекин, предназначена за отклоняване на вината за глобалната пандемия. Това заяви държавният секретар Майк Помпео на 26 март.
Според Помпео страните от Г-7 са обсъдили „умишлено създадената кампания за дезинформация“ на китайския режим на онлайн среща, състояла се на 25март.
„Страните от Г-7 бяха единодушни, че това е всеобщ проблем на Европейския съюз, Съединените щати и целия свят“ – това сподели Помпео в радиошоуто на Хю Хюит на 26 март, като препратка към дискусиите. „Те се съгласиха да действат рамо до рамо с нас срещу тази лъжлива кампания.“
Той заяви, че Япония и европейските страни от Г-7 (Франция, Германия и Италия) са осъзнали,че китайският режим изменят говоренето си относно заразата – заявяват невярна информация, в която „китайците активно участват, дори и докато провеждаме този разговор.“
Режимът се опитва да „отклони вината си, като твърди, че само те имат решение за ситуацията и че не те са нацията, която в началото на това е била единствената държава, способна да ограничи този вирус, но която не успя да го направи“ – заяви Помпео.
През последните седмици китайски висши служители и учени твърдяха, че вирусът не е възникнал в Китай. В социалната платформа Twitter говорител на външното китайско министерство прокарва безпочвената конспиративна теория, че вирусът е бил донесен от служители на американската армия.
Също така Пекин активно се самоопредели като глобален лидер в овладяването на епидемията. Експерти твърдят, че това е част от плана на режима да изтъкне своя авторитарен модел на управление пред другите страни като алтернатива на демокрацията.
Помпео отново призова Пекин да бъде искрен за информацията, с която разполага за вируса.
Той добави още: „Когато в ход е подобна криза, най-важното нещо е светът да има достъп до данни, които са нужни, за да се предотврати разпространението на заразата. Китайското правителство не подходи по начин, съответстващ на това изискване.“
„Важно е светът да узнае как започна всичко това, защото е нужна яснота, за да спасим хората“ – добави той.
Когато китайските лекари за пръв път вдигат тревога заради епидемията в края на декември, местните власти са ограничили животоспасяващата информация. Впоследствие, когато на 23 юнуари в Ухан е обявена карантина, около 5 милиона негови жители вече са напуснали града. Това е позволило на вируса да се разпространи в цялата страна, а след това и по целия свят.
„Вместо да се справят навреме с вируса, те ограничиха информационния поток. Изгониха журналистите си и наказаха тези, които говореха за това“ – добави Помпео.
Той отбеляза също, че когато Съединените щати за пръв път са узнали за вируса, „направихме всичко възможно да има информация и прозрачност на действията ни. Предложихме да изпратим експертни медицински екипи на мястото. Искахме да осигурим подкрепа за всички техни нужди.“
В началото на януари Американският център за контрол и превенция на заболяванията многократно предложи да изпрати група от здравни експерти в помощ на Китай в битката с епидемията. Докато служителите на Съединените щати първоначално препоръчаха да бъдат допуснати 13 експерти, впоследствие бяха допуснати само двама.