Getting your Trinity Audio player ready...
|
Съдебното дело срещу бившия държавен глава на САЩ Доналд Тръмп по обвинения, свързани с неправомерно притежание на класифицирани документи, може да предизвика хаос в президентската надпревара за 2024 г. Някои също така прогнозират, че следващите президентски избори ще бъдат белязани от опити за отстраняване на топ кандидат.
Новината на 8 юни 2023, че Министерството на правосъдието на САЩ (DOJ) е повдигнало 37 обвинения срещу Доналд Тръмп, включително за неправомерно притежание на секретни документи и заговор за възпрепятстване на правосъдието, предизвика разгорещени реакции сред поддръжниците и критиците на 45-ия президент.
Тя накара останалите кандидати на Републиканската партия за президентската номинация през 2024 г. да изпаднат в неловка ситуация. Те трябваше да изберат дали да разкритикуват своя най-голям опонент в надпреварата или да се въздържат от коментари, за да избегнат гнева на неговите десетки милиони ревностни привърженици.
За самия Доналд Тръмп, за когото противоречията са нещо рутинно, поредните наказателни обвинения може да се окажат както благословия, така и проклятие.
Ново предизвикателство за Тръмп
Според някои политически стратези новите обвинения едновременно помагат и вредят на Тръмп. Те вероятно ще дадат инерция на верните му поддръжници, но може също така да наложат ограничения в програмата му и способността му да говори публично.
Според правния и политически анализатор Андрю Лийб това е чудесен начин за Тръмп да набере финансови средства за предизборната си кампания и да увеличи своя електорат. Той коментира пред американския The Epoch Times, че федералните съдии обаче „изобщо не ги е грижа какви са плановете на Тръмп.“, така че той ще трябва да се съобразява с техния график. Възможно е също така да му наложат заповед за поверителност на информацията.
Политическият стратег и организатор Амани Уелс-Онийоха счита, че в краткосрочен план е малко вероятно новите обвинения да навредят на подкрепата към 45-ия президент.
„Тръмп е в новините почти всеки ден. Той е първият бивш президент, изправен пред криминални обвинения и въпреки това все още води в социологическите проучвания с голяма преднина“, сподели тя пред същата медия и добави: „„Дори да бъде осъден и зад решетките, той на теория пак може да бъде наш президент“. Според нея можем да очакваме Тръмп да продължи кампанията си за 2024 г. и е малко вероятно да има някакъв сериозен спад в предварителните проучвания.
Ранен воин
Поредното съдебно дело обаче внесе елемент на колебание сред някои представители на Републиканската партия.
Много републиканци в Конгреса на САЩ продължават да подкрепят Доналд Тръмп. Те обвиняват основния президентски кандидат на Демократичната партия – президента Джо Байдън, за новосъздадената ситуация.
„Джо Байдън използва своето Министерство на правосъдието, за да повдигне обвинение срещу най-големия си политически опонент – Тръмп. Той погази върховенството на закона, заради лична облага. Той вкара страната в огромна опасност“, написа в Twitter сенатор Джош Хоули (републиканец от щата Мисури).
„Това е нашата двустранна правосъдна система на показ“, написа в Twitter сенатор Бил Хагърти (републиканец от щата Тенеси). „Министерството на правосъдието на Байдън прикрива разследванията на президента Байдън и семейството му, но в същото време повдига обвинения срещу политическите му съперници. Да накараш Америка да изглежда като бананова република е изключително безотговорно.“
Републиканците, които се надпреварват с Тръмп за президентската номинация през 2024 г., реагираха по различен начин. Въпреки че той е техен опонент, атаката срещу бившия дъжавен глава рискува да ядоса огромния му електорат.
Двама кандидати обаче са готови да поемат този риск.
Единият от тях е бившият губернатор на Ню Джърси Крис Кристи. Той заяви, че правните проблеми на Тръмп са „самонанесени рани“, което го прави неподходящ избор за 2024 г. В телевизионно интервю на 9 юни за Fox News той обвини Тръмп, че винаги е „център на негативно внимание“, че е „ядосан през цялото време“ и трябва да върне документите.
Бившият губернатор на Арканзас Аса Хътчинсън направи изявление на 8 юни, че действията на Доналд Тръмп са „умишлено незачитане на Конституцията и незачитане на върховенството на закона“ и изказа необходимост Тръмп да прекрати кампанията си.
Други кандидати не посмяха да атакуват директно бившия върховен лидер и предпочетоха да излеят гнева си върху Министерството на правосъдието.
Губернаторът на Флорида Рон ДеСантис, който е втори след Тръмп в първичната надпревара, се въздържа да критикува фаворита: „Използването на федералните правоприлагащи органи като оръжие представлява смъртна заплаха за едно свободно общество. От години сме свидетели на преференциално прилагане на закона в зависимост от политическата принадлежност. Защо преследват толкова ревностно Тръмп, но са толкова пасивни спрямо Хилъри или Хънтър?“ Той обеща, че ако бъде избран за президент, ще потърси отговорност от Министерството на правосъдието.
Бившият губернатор на Южна Каролина Ники Хейли, която беше посланик в ООН при администрацията на Тръмп, също атакува системата, а не бившия държавен лидер: „Справедливостта в нашата страна не бива да се преследва по този начин.“, написа тя в Twitter и допълни: „Американският народ е изтощен от лицемерието на прокуратурата, двойните стандарти и политиката на вендета. Време е да спрем безкрайната драма и да се фокусираме.“
Бившият вицепрезидент Майк Пенс обобщи вероятните последици от обвинителния акт в радио интервю на 9 юни: „Мисля, че това ще доведе до огромно разделение в страната“, каза той.
Спомени от 2016 г.
По ирония на съдбата обвиненията срещу Доналд Тръмп наподобяват на обвиненията срещу неговия опонент през 2016 г. – бившия държавен секретар Хилъри Клинтън. И в двата случая става дума за неправомерно боравене с класифицирани правителствени документи.
Оказа се, че по време на мандата си в Държавния департамент на САЩ, Хилъри Клинтън е използвала частен имейл сървър за служебната си електронна поща. Тя се оправда, че същата практика е била прилагана от нейни предшественици поради проблеми с имейл сървъра на Държавния департамент.
Доналд Тръмп и други политици окачествиха постъпката на Хилъри като върховна небрежност и криминално престъпление, той като би могла да даде достъп на хакери до правителствени документи. Което е нарушаване на закона, заради неправилно съхраняване на секретни материали.
ФБР започна разследване през юли 2015 г. на случая с имейлите на Хилъри Клинтън. Година по-късно обаче, тогавашният директор на ФБР Джеймс Коми обяви, че няма да бъдат повдигнати обвинения.
Коми възобнови разследването на имейлите на Клинтън на 28 октомври 2016 г., разпалвайки отново противоречията около тях по-малко от две седмици преди президентските избори. До този момент Хилъри водеше Тръмп в националните социологически проучвания с 5,9 процента. Седмица по-късно преднината й спадна с 3 процента. Въпреки всичко, срещу Хилъри Клинтън не бяха повдигнати обвинения.
Тръмп реагира на обвиненията
Доналд Тръмп ще се яви пред федералния съд в Маями, Флорида на 13 юни 2023 г. в 15 ч. местно време. Той ще бъде изправен пред 37 обвинения, като част от разследването на специален прокурор Джак Смит за нерегламентирано съхранение на класифицирани документи по време на мандата му в Белия дом.
„Корумпираната администрация на Байдън информира моите адвокати, че съм обвинен, вероятно заради измислицата с документите“, написа Тръмп в своята социална медийна платформа Truth Social на 8 юни.
„Никога не съм смятал, че е възможно подобно нещо да се случи на бивш президент на Съединените щати, който е получил много повече гласове от който и да е действащ президент в историята на нашата страна. И в момента води с огромна преднина всички кандидати – и демократи, и републиканци, в проучванията за президентските избори през 2024 г. АЗ СЪМ НЕВИНЕН ЧОВЕК!“, написа милиардерът.
Освен срещу Тръмп, обвинение е повдигнато и срещу един от бившите му съветници – Уолт Нота.
Адвокатът Джим Тръсти, който в момента не е част от правния екип на Тръмп, коментира пред CNN вечерта на 8 юни, че обвиненията са базирани на предполагаемо нарушение на Закона за шпионажа, което Тръсти нарече „нелепо“. Другите обвинения включват умишлено задържане на класифицирани документи, възпрепятстване, неверни изявления и обвинения в конспирация.
Кампанията на Тръмп направи пространно, подробно изявление, в което описа защо обвиненията трябва да бъдат отхвърлени и ги заклейми като безпрецедентна, „противоконституционна злоупотреба с власт“.
Тръмп твърди, че не е нарушил никакви закони и към него се прилага различен стандарт от други бивши президенти и вицепрезиденти, които са притежавали секретни документи, включително Обама, Байдън и бившият вицепрезидент Майк Пенс. В изявлението се казва, че бившите президенти и вицепрезиденти могат да разполагат с поверителни документи, „тъй като няма изрични федерални насоки за работа с такива материали“ и призова Конгреса, а не Министерството на правосъдието да коригира това.
Изявлението също така сочи, че „всеки президент е имал правото да притежава каквито документи пожелае“, за което не се предвиждат наказателни санкции и допълва, че „Използването на Закона за шпионажа е невероятно усилие за изопачаване на законите срещу президента Тръмп.“
„Президентът Тръмп ще се бори срещу тези фалшиви обвинения със същата енергия и непреклонност, с която се бори за американския народ. Той никога няма да спре да се бори за вас.“, пише в изявлението.
„Никога няма да се предам!“, увери 45-ят президент на САЩ своята въодушевена аудитория по време на Републиканската конвенция в Кълъмбъс, щата Джорджия на 10 юни 2023 г.
Промяна в защитния екип на Доналд Тръмп
Доналд Тръмп обяви на 9 юни, че ще смени членове на правния екип, който го представлява във федералното дело с класифицираните документи.
Адвокатите Джон Роули и Джим Тръсти, които направиха публични коментари пред CNN във връзка с новите обвинения, няма да го представляват в Маями.
Тръмп посочи, че на тяхно място правният му екип ще ръководи Тод Бланш – адвокатът, когото той нае във връзка с делото, образувано от окръжния прокурор на Манхатън Алвин Браг през април 2023 г. Защитата на Тръмп ще бъде водена и от юридическа фирма, чието име ще бъде посочено по-късно.
„Искам да благодаря на Джим Тръсти и Джон Роули за тяхната работа, но те се изправиха срещу много нечестна, корумпирана, зла и „извратена“ група хора.“, написа Тръмп в Truth Social. „Ще обявим другите адвокати през следващите дни. Кога Джо Байдън ще бъде обвинен за многото си престъпления срещу нашата нация? MAGA! (Да направим Америка отново велика!)“, добави Тръмп.
Той уточни, че промените са направени, защото делото, което описа като „най-големия лов на вещици на всички времена“, се премества в съдебната система на щата Флорида, но не съобщи други подробности.
Тръсти и Роули не са направили публични коментари след изявлението на Тръмп. Засега не са знае дали ще продължат да го представляват по други правни въпроси.