Пожар в жилищна сграда в северозападния регион Синдзян в Китай уби най-малко 10 души (сред които 3 деца) и рани най-малко девет, съобщават властите на 25 ноември (петък), на фона на строгите ковид ограничения, заради които много жители на района са блокирани в домовете си вече повече от три месеца.
Пожарът е избухнал на 24 ноември (четвъртък) вечерта в регионалната столица Урумчи, където температурите вечер падат под нулата.
Пламъците се разпространяват нагоре от 15-ия до 17-ия етаж, а димът стига до 21-ия етаж, според съобщения от държавните медии. Потушаването на пожара отнема около три часа.
Смъртните случаи и нараняванията са вследствие вдишване на токсични изпарения, като всички отведени в болница се очаква да оцелеят, твърдят докладите. Първоначалното разследване показва, че пожарът е започва от електрическа лента в спалнята на един от апартаментите на 15-ия етаж.
Действителният брой на жертвите трудно може да бъде потвърден, тъй като китайският режим редовно потулва или променя информацията.
След трагедията в китайските социални медийни платформи започват да излизат твърдения, че пандемичните ограничения са попречили на пожарните камиони да пристигнат навреме на мястото на инцидента. В мрежата се появяват и твърдения, че жителите са били неспособни да напуснат горящата сграда достатъчно бързо, тъй като вратите на аварийните изходи са били заключени.
Ръководител на местната пожарна служба обаче коментира за The Washington Post, че тясната алея, пълна с паркирани автомобили, е била основна пречка за достъпа на пожарните коли и отрича противопожарните врати на сградата да са били заключени или ковид ограниченията да са причинили трудности в спасяването на хората.
От друга страна критиците оспорват това твърдение, позовавайки се на онлайн форуми, които посочват ограниченията за движение като причина шофьорите да изоставят автомобилите си по улиците. Потребителите в една от масово използваните в страната социални платформи Weibo определя инцидента като трагедия, която е в резултат упоритостта на Китай да се придържа към драконовската ковид политика.
Протести срещу строгите COVID-19 политики
На 25 ноември (петък), ден след трагичния случай в западния китайски регион Синдзян, избухват масови протести срещу строгите ковид политики на страната. Повод за ескалацията са твърдения в интернет, които обвиняват карантинните ограничения като причина за фаталната развръзка от смъртоносния пожар.
Голям брой видеоклипове споделени в социалните мрежи, за които се твърди, че са от столицата на Сидзян Урумчи, обрисуват картина на разярени жители срещу драконовската политика за „нулев КОВИД“, наложена от Китайската комунистическа партия (ККП). Според съдържанието в клиповете тълпите скандират „Край на блокирането!“, вдигнали юмруци във въздуха.
Жители се събират пред сградата на местната власт в Урумчи със знамето на ККП, настоявайки за отмяна на забраната. Чути са и викове „да умрем заедно“, според споделен видеоклип в социалните мрежи.
В едно от видеата е зададен въпрос към заместник-секретаря на общинския партиен комитет на Урумчи, кога ще бъде отменено блокирането. Отговорът е, че ограниченията няма да бъдат отменени, защото са за безопасността на всички.
Англоезичният The Epoch Times не може да провери автентичността на видеоклиповете.
Политиките за „нулев КОВИД“ продължават“
Държавните медии под контрола на ККП защитават подписаната от китайския лидер Си Дзинпин политика за нулев ковид, като животоспасяваща и необходима за това здравната система да не бъде претоварена. Въпреки нарастващото обществено съпротивление и последици за икономиката, китайските официални лица обещават да продължат с тази политика и други ограничения.
Регионът Синдзян, населен от около 10 милиона уйгури, е подложен на един от най-продължителните локдауни в Китай. На много жители е забранено да напускат домовете си в продължение на 100 дни.
Западни правителства и правозащитни групи отдавна обвиняват Пекин в злоупотреби най-вече срещу мюсюлманското етническо малцинство в Синдзян, които включват принудителен труд в лагери за интерниране и други. Комунистическото ръководство на Китай многократно отрича тези твърдения.
Протестите срещу строгите противоепидемични мерки и ограничения се пренасят в Ухан, Китай
За съставянето на материала е използвана информация от Reuters и The Associated Press.