• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Решението на Европейския съд в Страсбург по правата на човека не променя Конституцията на България

отЕкип на The Epoch Times
11 септември , 2023
Знаме на гордостта на прогреса се развява над тълпа ЛГБТ активисти по време на митинг в Западен Холивуд, Калифорния, на 9 април 2023 г. (Алисън Динър/AFP чрез Getty Images)

Знаме на гордостта на прогреса се развява над тълпа ЛГБТ активисти по време на митинг в Западен Холивуд, Калифорния, на 9 април 2023 г. (Алисън Динър/AFP чрез Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Решението по делото „Коилова и Бабулкова срещу България“- опит за узаконяване на еднополовите бракове или за либерал-прогресистка унификация?

Решението на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург по делото „Коилова и Бабулкова срещу България“ не означава, че България трябва да разреши брака между еднополови двойки.

Става дума за жалбата, която българските гражданки Дарина Коилова и Лилия Бабулкова са подали през 2020 г. срещу България в Страсбург за установяване на нарушение на чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) – право на зачитане на личния и семейния живот.

Българките сключват брак във Великобритания през 2016 г. , след което искат той да бъде признат в България съгласно изискванията на Закона за гражданската регистрация. През 2017 г. Столичната община отказва да го регистрира. Двойката завежда дело в Столичния административен съд, който потвърждава отказа на Столичната община, а през 2019 г. решението е потвърдено и от Върховния административен съд.

В заведената в Страсбург жалба, Коилова и Бабулкова уточняват, че имат брак във Великобритания, която е членка на Съвета на Европа, но живеят в България, където няма правно признаване на семействата на лица от един и същи пол, което включва всякакви семейноправни взаимоотношения – наследствени, данъчно-осигурителни, родствени, по отношение на бъдещите им деца и др. Те твърдят, че невъзможността за получаване на каквато и да е форма на правно признание на тяхната двойка и брака, който са сключили в чужбина, представлява дискриминация въз основа на сексуална ориентация.

В решението на ЕСПЧ изрично е посочено, че не задължава България да разреши брака между хора от един и същи пол.: „По този въпрос ЕСПЧ вече е постановил, че държавите се ползват с известна свобода на преценка по отношение на точния статут, предоставен от средствата за признаване и правата и задълженията, свързани с такъв съюз или регистрирано партньорство. Напротив, настоящият случай засяга само общата необходимост от правно признаване и базисна защита на жалбоподателите като партньори от един и същи пол”.

Според ЕСПЧ в страната ни трябва да се създаде правна рамка, различна от брака, която да урежда отношенията на еднополови двойки, така че “да позволява на хората от един и същи пол да се възползват от адекватното признание и защита на техните семейни взаимоотношения”, тъй като според българското законодателство липсва официално признаване – еднополовите двойки не са нищо повече от фактически съюзи. По този начин партньорите не могат да регулират основни аспекти от живота си като двойка – например такива, свързани с имуществото, издръжката, защитата от домашно насилие и наследяването. Съдът в Страсбург потвърждава досегашната си практика, че България, както и другите държави – членки на Съвета на Европа, имат позитивно задължение за правно признаване и защита на семейни двойки от един и същ пол, което да придаде легитимност на тези двойки и да насърчи включването им в обществото, независимо от сексуалната ориентация на хората, които ги съставят.

“Съдийският активизъм на Страсбург не променя нашата Конституция“

Според правния експерт д-р Борислав Цеков, политически анализатор и директор на консервативния тинк-танк „Изследователски център за нова Европа, “Съдийският активизъм на Страсбург не променя нашата Конституция“ и „налага либерал-прогресистките идеологии за смяна на пола, еднополови бракове, а също и за религията и за националната държава.“ В коментар пред в. „Труд“ докторът по конституционно право посочва: „Решението по делото „Коилова и Бабулкова срещу България“ препоръчва да бъде уреден правния статус на еднополовите двойки аналогично на брака, който по българската Конституция може да е само между мъж и жена. Вярно е, че в такива решения Съдът може да прави препоръки за законодателни и/или административни мерки. Но трябва дебело да се подчертае, че те не са някакво безпрекословно задължение. Нерядко държавите не се съобразяват с тях, най-вече когато Съдът дръзне да се намесва в националния конституционен ред.“

Съгласно Конституцията на Република България „Бракът е доброволен съюз между мъж и жена.“ В нашата държава, където традиционното вероизповедание е източно православие, бракът е свещена институция, установена от божественото начало, с цел да създаде семейство, запазвайки традиционното наследство и морал. Семейството е градивен елемент на човешкото общество, който позволява на хората не само да отглеждат децата си в стабилна и грижовна среда, но и да предадат знанията от едно поколение на следващото.

Модернизацията, урбанизацията и глобализацията се стремят да унищожат всичко традиционно. Скрити зад думата ,,права”, все повече международни движения се опитват да подкопаят родните истински традиционни семейни ценности и да ни налагат идеали, които са в разрез с многовековната българска култура и морална норма.

Същите опасения има и д-р Цеков: „България сама може да прецени дали препоръките по „Бабулкова и Коилова срещу България“ съответстват на националния конституционен ред или са нова проява на съдийски активизъм, който иска да налага либерал-прогресистка унификация на държавите в Европа.“

 

ВИЖТЕ СЪЩО
norbu gyachung hcau5a e3yi unsplash
Възходът на радикалната ЛГБТИ идеология
id5253002 dsc08680 1200x800 1
САЩ: Стотици деца получиха комплекти за смяна на пола
Агата Кристи
Агата Кристи – поредната жертва на „кенсъл културата“
levijat miliarder dzhordzh soros
Връзките на Джордж Сорос с медийни организации му осигуряват международно влияние
Споделете тази статия

Comments 1

  1. БПФ says:
    Преди 2 години

    Ами да си ходят във Великобритания. Няма да си променяме конституцията заради две извратени.

    Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0

Свързани Публикации

Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Следваща публикация
(en.wikipedia.org)

В памет на Георги Марков

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria