Getting your Trinity Audio player ready...
|
Избирането на Робърт Ф. Кенеди-младши бележи повратна точка в детското здравеопазване
Робърт Ф. Кенеди-младши (РФК) оглави на 14 февруари Министерството на здравеопазването и човешките услуги (HHS) на САЩ, след като Сенатът го потвърди с 52 срещу 48 гласа. Той ще ръководи 13 агенции, включително Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), Администрацията по храните и лекарствата (FDA) и Националните здравни институти (NIH).
Като част от неговата кампания „Да направим Америка отново здрава (MAHA)“, новият министър обеща да въведе редица коренни промени. Според него отношението към здравето на американците няма да се промени, докато не се обърне внимание на огромното влияние на гигантските корпорации върху федералните агенции като FDA, CDC и Министерството на земеделието.
Новият министър обеща да се стреми да подобри епидемията от хронични заболявания в САЩ, като премахне токсичните химикали от хранителните доставки в страната. В скорошно интервю пред Epoch Times, той заяви, че ще преразгледа дейността на Министерството на здравеопазването и човешките услуги и ще накара институцията да се съсредоточи върху причините за аутизма и други автоимунни заболявания, вместо да разработва лекарства.
Очакванията
Назначаването на Робърт Ф. Кенеди-младши за министър на здравеопазването и социалните услуги бележи драматична промяна в подхода на американската нация към общественото здраве. Това е промяна, която вече поражда както похвали, така и противоречия. Очаква се лидерството на Кенеди да оспори дългогодишните здравни политики, регулаторни рамки и индустриални практики, особено в области като хронични заболявания, безопасност на храните и медицинска отговорност.
Влошаващото се здраве на американските деца е факт. Хроничните заболявания при тях достигнаха епидемични пропорции, с рязко покачващи се нива на автоимунни състояния, алергии, астма, аутизъм и неврологични разстройства, метаболитни заболявания и затлъстяване. Много експерти твърдят, че съвременната медицина не е успяла да се справи рационално с първопричините за тези състояния. Вместо това, тя разчита на фармацевтични интервенции, а не на превантивни и екологични решения. РФК е отявлен застъпник на разследване как хранителните добавки, токсините, околната среда и медицинските интервенции могат да допринасят за тези тревожни тенденции.
Назначаването му на новия пост зарадва много родители, холистични доктори и застъпници за здравна свобода, но също така предизвика опасения сред основните медицински организации, регулаторни агенции и фармацевтичната индустрия. РФК отдавна оспорва връзката между регулаторните органи и корпоративните интереси, поставяйки под въпрос дали решенията за общественото здраве се вземат в най-добрия интерес на децата или са повлияни от мощни индустрии. Очаква се неговата отдаденост на прозрачността, строгото тестване за безопасност и отчетността да доведе до значителни промени в правителствения надзор.
Нов подход към политиката за обществено здраве
РФК вече очерта няколко ключови приоритета в качеството си на министър на здравеопазването, включително:
• Подновен фокус върху безопасността на храните и екологичните токсини, включително потенциални ограничения върху хранителните добавки, пестицидите и флуорида.
• По-голяма отговорност от фармацевтичните компании и подобрено тестване за безопасност на медицинските продукти.
• По-задълбочени изследвания на първопричините за хроничните заболявания, измествайки акцента от управлението на симптомите към истинска превенция.
• По-голяма прозрачност в данните за безопасност на ваксините и регулаторните процеси, въпреки че поддържа, че не е против ваксините, а за безопасност и изследвания.
Една от най-противоречивите области на застъпничеството на РФК е позицията му относно ваксините. Докато критиците му го представят като опасна фигура, разпространяваща дезинформация, той настоява, че притесненията му не са свързани с пълното отхвърляне на ваксините, а по-скоро с изискването за по-добра наука за безопасността, дългосрочни проучвания и регулаторна независимост. Той често е посочвал липсата на плацебо-контролирани проучвания при определени ваксинни изследвания, конфликтите на интереси във федералните агенции и нуждата от по-голямо информирано съгласие при вземането на медицински решения.
Предстоящ сблъсък с медицинските институции
Мандатът на Кенеди като министър на здравеопазването почти със сигурност ще доведе до търкания с основните медицински институции, както и с длъжностните лица в общественото здравеопазване, свикнали със сегашната система. Много лекари и изследователи може да се противопоставят на неговия натиск за по-задълбочен контрол, страхувайки се, че това би могло да подкопае доверието в дългогодишните мерки за обществено здраве. Въпреки това, поддръжниците на РФК твърдят, че научното изследване никога не трябва да се счита за приключено и че задаването на трудни въпроси е необходима част от медицинския прогрес.
Няма съмнение, че назначението му бележи повратна точка в американската политика за обществено здраве. Независимо дали някой е съгласен с възгледите му или не, неговото лидерство ще наложи отдавна закъснели разговори за хроничните заболявания, влиянието на околната среда и стандартите за медицинска безопасност. Докато САЩ се борят с все по-нездравословно население и нарастващи медицински разходи, Кенеди би могъл да постави основите за нова ера на отчетност, права на пациентите и по-широка дискусия за това как трябва да изглежда истинското обществено здраве.
Пътят напред няма да бъде без противоречия, но ако всички засегнати страни приемат да участват в открити, основани на науката дискусии, може би този момент ще доведе до реални решения за подобряване на здравето на бъдещите поколения. Ако всички можем да се обединим с обща цел за подобряване на детското здраве, това би могло да бележи началото на нова ера на медицинска отчетност и цялостна реформа на общественото здраве.
Мненията, изразени в статията са тези на автора и може да не отразяват непременно гледната точка на Епок Таймс България и The Epoch Times.