Getting your Trinity Audio player ready...
|
Москва официално прекрати участието си в едногодишната „Черноморска зърнена инициатива“ (The Black Sea Grain Initiative), която позволяваше на Украйна да изнася зърно през Черно море въпреки продължаващите военни действия.
„Черноморската зърнена инициатива вече не е в сила“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери на 17 юли, когато условията на споразумението официално изтекоха.
„За съжаление, частта от споразумението, която засяга Русия, все още не е изпълнена“, добави той. „В резултат на това то беше прекратено.“
Първоначално сделката беше сключена с посредничеството на ООН и Турция през лятото на миналата година. Оттогава насам тя позволява на Украйна да изнася над 30 млн. тона зърно – от пет черноморски пристанища – за международни купувачи.
След съобщението турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който се опитва да посредничи между Москва и Киев, заяви, че планира да разговаря с руския си колега с надеждата да спаси сделката.
„Вярвам, че руският президент Путин иска продължаване на сделката за черноморското зърно“, каза г-н Ердоган, цитиран от турската информационна агенция Anadolu.
Анкара отдава „голямо значение“ на споразумението и продължава да полага „интензивни дипломатически усилия“, за да осигури продължаването му, добави г-н Ердоган.
Според Anadolu турският външен министър Хакан Фидан възнамерява да разговаря по телефона с руския си колега Сергей Лавров, за да обсъди въпроса.
Откакто Русия започна инвазията си в Украйна в началото на миналата година, Турция, член на НАТО, се стреми да запази известна степен на неутралитет между враждуващите страни.
При управлението на г-н Ердоган Турция поддържа сравнително добри отношения с Русия, с която има широки търговски връзки и дълга морска граница.
Денис Марчук, заместник-ръководител на Всеукраинския аграрен съвет, водещата организация на агробизнеса в Украйна, заяви, че украинският износ на зърно може да бъде възобновен въпреки оттеглянето на Русия от сделката.
„Ако има гаранции за безопасност от страна на нашите партньори, тогава защо да не проведем инициативата за зърно без участието на Русия?“, каза той, цитиран от Ройтерс.
Неправдите спрямо Русия
Откакто зърнената инициатива влезе в сила, Русия се оплаква, че ключови части от сделката, които биха ѝ позволили да изнася собствено зърно и торове, не се спазват.
Руски официални лица също така обвиняват западните съюзници на Киев, включително Съединените щати и Европейския съюз, че възпрепятстват руския износ на селскостопански продукти.
Освен това Москва обвинява Запада, че оказва натиск върху банките да не отпускат заеми за закупуване на руско зърно и пречи на Русия да внася необходимото селскостопанско оборудване.
Москва настоява също така главната руска държавна земеделска банка да бъде включена отново към международната платежна система SWIFT.
След като тези оплаквания бъдат разгледани, заяви г-н Песков, „руската страна незабавно ще се върне към изпълнението на споразумението“.
Руски официални лица, включително Владимир Путин, също така твърдят, че първоначалната цел на сделката за зърното – да се осигури продоволствена сигурност за по-бедните страни – остава неизпълнена.
Според руското външно министерство само малка част от изнесеното украинско зърно – по-малко от 5 процента – достига до страните с ниски доходи.
Огромното мнозинство, твърди министерството, отива в по-богатите страни в Европа и други места.
„Основната цел на сделката – а именно доставката на зърно за нуждаещите се страни, включително на африканския континент – не е изпълнена“, е заявил Путин на южноафриканския президент Сирил Рамафоса на 15 юли, според Кремъл.
Русия и Украйна са сред най-големите износители на зърно в света.
Кремъл: Няма връзка с удара в Крим
Според Кремъл решението на Москва да се оттегли от сделката за зърно не е свързано с нападението с дрон, което частично повреди стратегическия Керченски мост, който свързва Русия с Кримския полуостров.
В ранните часове на 17 юли мостът е бил ударен от два безпилотни летателни апарата, при което са загинали двама души, според руските власти. Москва обвинява Украйна за това, което определя като „терористична атака“. Киев до момента е отказал да коментира инцидента.
Русия анексира черноморския регион Крим през 2014 г. след провеждането на спорен референдум. На въпрос дали нападението на моста е повлияло на решението на Москва да се оттегли от инициативата за зърното, г-н Песков заяви: „Тези събития са абсолютно несвързани едно с друго“. Той обяви също, че г-н Путин „е заявил позицията на Русия [по отношение на сделката за зърното] още преди тази терористична атака“.
През октомври миналата година Керченският мост беше сериозно повреден от мощна експлозия, за която Москва също обвини Украйна.
Въпреки че първоначално Киев не пое отговорност за това нападение, то беше широко отпразнувано събитие от украинските официални лица.
По-рано този месец Хана Малиар, заместник-министър на отбраната на Украйна, заяви в Telegram, че миналогодишната атака на Керченския мост е била извършена, за да се „разбие логистиката на руснаците“.
ВИЖТЕ СЪЩО: