На 21 февруари руският президент Владимир Путин обяви едностранното прекратяване на участието на Москва в ядрения договор Нов СТАРТ със Съединените щати.
„От днес Русия преустановява участието си в договора за стратегическите нападателни оръжия“, заяви Путин в речта си, произнесена почти една година след началото на руската инвазия в съседна Украйна.
„Ние не се оттегляме от споразумението“, уточни той. „Просто преустановяваме [участието си в] него.“
Договорът Нов СТАРТ, който беше подписан за първи път през 2010 г. и влезе в сила през следващата година, има за цел да ограничи значителните ядрени арсенали на двете държави.
Какво представлява договорът Нов СТАРТ ?
Подписан от тогавашния президент на САЩ Барак Обама и руския му колега Дмитрий Медведев през 2010 г., Договорът за Нов СТАРТ ограничава броя на стратегическите ядрени бойни глави, които Съединените щати и Русия могат да разполагат.
Той влезе в сила през 2011 г. и беше удължен през 2021 г. за още пет години след встъпването в длъжност на президента на САЩ Джо Байдън и позволява на американските и руските инспектори да гарантират, че двете страни спазват договора.
Съгласно споразумението Москва и Вашингтон се ангажират да разполагат с не повече от 1550 стратегически ядрени бойни глави и максимум 700 ракети и бомбардировачи с далечен обсег.
Всяка от страните може да извършва до 18 инспекции на обекти за стратегически ядрени оръжия всяка година, за да се увери, че другата страна не е нарушила ограниченията на договора.
Инспекциите по споразумението обаче бяха преустановени през март 2020 г. заради пандемията COVID-19.
Разговорите между Москва и Вашингтон за възобновяване на инспекциите трябваше да се проведат през ноември миналата година в Египет, но Русия ги отложи и никоя от страните не е определила нова дата.
Държавният департамент на САЩ все още не е отговорил на молбата на The Epoch Times за коментар на изявлението на Путин.
Обръщението на Путин, което бе произнесено в Москва пред двете камари на руския парламент и продължи приблизително един час и 45 минути, обхвана и редица въпроси, свързани с продължаващия конфликт в Украйна.
Руският президент се опита да оправдае „специалната военна операция“ на Москва като легитимен отговор на това, което той определи като „заплахи“, идващи от Запада и „киевския режим“.
Други теми, засегнати в дългото обръщение на Путин, бяха продължаващото разширяване на НАТО, миналогодишното анексиране от Москва на четири региона в Украйна и последиците от водените от Запада санкции върху руската икономика.