Getting your Trinity Audio player ready...
|
Китай вече ще се сблъска със 125% мито, обяви Доналд Тръмп
Президентът на САЩ обяви на 9 април, че замразява за 90 дни реципрочните мита, които влязоха в сила по-рано през деня, докато същевременно повишава ставките за Китай.
В изявление, публикувано в социалните медии, Тръмп каза, че спира реципрочните мита, които първоначално обяви на 2 април – ден, който той нарече „Ден на освобождението“ – като същевременно запазва 10% базово мито на всички стоки.
Президентът заяви, че повече от 75 държави са отговорили на неговите мита с дипломатически жестове, а не с контрамерки, отбелязвайки, че тези страни „не са… отвърнали по никакъв начин или форма срещу Съединените щати.“
Китайският режим, каза Тръмп, е показал „липса на уважение“ към света и Съединените щати чрез отношението си към търговията. Президентът обяви, че увеличава кумулативните мита върху китайските продукти до 125% от 104%. Действието последва последното увеличение на митата от страна на Китай, което повиши митата върху американските стоки до 84%.
„В някакъв момент, надяваме се в близко бъдеще, Китай ще осъзнае, че времената, в които ограбва САЩ и други страни, вече не са устойчиви или приемливи,“ написа Тръмп.
Минути след обявлението на Тръмп, прессекретарят на Белия дом Каролин Левит поясни пред репортери, че нивото ще бъде свалено „до универсално 10-процентно мито“ за всички страни с изключение на Китай.
Служители от Белия дом допълниха, че 10% базово мито остава в сила за всички страни с изключение на Канада и Мексико. 20% реципрочно мито за Европейския съюз е замразено, а секторните изключения остават непроменени. Митата, свързани с фентанил, за Канада и Мексико също остават, като стоките, които не отговарят на изискванията на Споразумението между САЩ, Мексико и Канада, се облагат с 25%, с изключение на енергията и калиевия карбонат, които се облагат с 10%.
Говорейки пред репортери извън Белия дом на 9 април, Тръмп каза, че „много повече от 75“ други страни искат да сключат търговски сделки със Съединените щати в отговор на митата.
Тръмп отбеляза, че митата са възможност за преподреждане на международната търговия, връщане на индустриите и намаляване на огромния търговски дефицит на Съединените щати с останалия свят, който според него не е устойчив.
„Някой трябваше да го направи,“ каза Тръмп, добавяйки, че такъв голям търговско-политически ход, който неговата администрация е предприела с митата, изисква смелост – както от ръководството на страната, така и от американския народ.
„Всички знаеха, че трябва да се направи, но никога не са имали смелостта да го направят,“ каза Тръмп, визирайки използването на мита за пренастройване на глобалните търговски договорености, така че те вече да не поставят САЩ в несправедливо в неизгодно положение. „Това наистина изисква смелост. Изисква дори смелост от страна на нашата държава да премине през това. Затова казвам бъдете спокойни… просто бъдете спокойни, всичко ще се нареди.“
Обявлението на президента от 9 април за 90-дневната отсрочка на митата накара Уолстрийт да скочи нагоре.
S&P 500 се повиши с 474.13 пункта, или 9.52%, приключвайки на 5,456.90 пункта, като основният индекс отбеляза най-големия си еднодневен ръст в точки и най-големия си процентен ръст за един ден от 2008 г. насам.
Междувременно Nasdaq Composite се повиши с 1,857.06 пункта, или 12.16%, до 17,124.97. Dow Jones Industrial Average се повиши с 2,962.86 пункта, или 7.87%, до 40,608.45.
Инвеститорите изпаднаха в паника миналата седмица след обявлението на Тръмп от 2 април за реципрочни мита, като акциите отбелязаха най-големия си четиридневен спад от пет години насам. Сред тази турбулентност, президентът призова американците да „издържат“ през това, което той описа като труден, но необходим период на адаптация, докато политиките влязат в сила и в крайна сметка доведат до „исторически“ краен резултат.
Същевременно, Китайската комунистическа партия (ККП) започна да цензурира част от свързаното с митническите тарифи съдържание в платформите за социални медии, след като в САЩ влязоха в сила по-високи митнически ставки. Хаштаговете и търсенията на „тарифа“ или числото „104“ (обявеното по-рано мито от САЩ) бяха блокирани най-вече в платформата за социални медии Weibo, като на страниците се появяваше съобщение за грешка. Цензурата обхвана и WeChat, където платформата просто свали редица публикации от китайски компании, които подчертаваха отрицателното въздействие на американските мита. Всички цензурирани публикации бяха обозначени с общия етикет, че „съдържанието е заподозряно в нарушаване на съответните закони, разпоредби и политики“.
Китайските интернет цензори допуснаха рязко увеличаване на броя на публикациите, осмиващи САЩ в социалните медии, представяйки ги като безотговорен глобален търговски партньор. Междувременно ККП се подготвя за по-широка търговска конфронтация с най-голямата икономика в света.
Интернет в Китай е строго охраняван от „Великата защитна стена“ на ККП – информационен арбитър, който има за цел да цензурира съдържание, считано за вредно за националните интереси на КНР. Основните чуждестранни платформи за социални медии, включително Instagram и X, са блокирани, тъй като местните алтернативи работят под строгия контрол на ККП.
Адвокатът от Пекин Панг Дзиулин, който има повече от 10,5 милиона последователи в своя акаунт в Weibo, повтори изявлението на китайското министерство на търговията от вторник, в което се казва, че американските мита не оставят на Китай друг избор, освен да се „бори докрай“.
Според коментатора Милтър Езрати от Ню Йорк, изглежда, че има ограничено пространство за маневриране. Пекин трудно би направил отстъпки пред Вашингтон. Китайският режим, разбира се, от десетилетия налага значителни тежести върху американските продукти, които влизат в Китай, и върху американските фирми, които иначе правят бизнес там. Дори и малко облекчение на този фронт може да накара Вашингтон да отстъпи поне отчасти по отношение на митата. Но за Пекин това би означавало да отслаби нуждата на Китайската комунистическа партия от пълен и централизиран контрол върху всички икономически и политически въпроси. За лидера на ККП Си Дзинпин това просто не е опция.
Все пак Пекин трябва да знае, че ако се стигне до търговска война със САЩ, китайският режим ще се бори в неизгодна позиция. Това няма нищо общо с военните сили. Проблемът на Китай по-скоро е свързан с все още голямата зависимост на икономиката му от износа. Например през 2023 г., последната година, за която има пълни данни, Китай е изнесъл стоки за САЩ на стойност около 501 млрд. долара. За разлика от тях през същата година Съединените щати са изнесли само около 143 млрд. долара за Китай, което прави Китай почти три пъти и половина по-уязвим към търговски ограничения със Съединените щати, отколкото Съединените щати към търговски ограничения с Китай.
Тъй като икономиката на САЩ е значително по-голяма от тази на Китай, въздействието върху съответните икономики ще бъде още по-голямо. Китайският износ за Съединените щати се равнява на около 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай, докато американският износ за Китай се равнява на едва половин процент от БВП на САЩ, което прави общото икономическо въздействие на търговските ограничения шест пъти по-голямо за Китай, отколкото за Съединените щати.
Със сигурност митата ще повишат разходите на американския потребител, но това ще бъде еднократно събитие, а не постоянен натиск. Китай също не може да потърси другаде място за продажба на своите продукти. Европа вече започна да се противопоставя на търговията с Китай, а останалата част от Азия вече се оплака от китайския „дъмпинг“.
Междувременно, след обявлението на Тръмп, Goldman Sachs заяви, че оттегля прогнозата си за рецесия и се връща към предишната си базова оценка за растеж на икономиката през 2025 г.
Джак Филипс и Том Озимек допринесоха за този материал.