Според политическия експерт д-р Борислав Цеков, победата до голяма степен е заслуга на Доналд Тръмп
Републиканската партия в САЩ спечели 218 места, с които си възвърна контрола в Камарата на представителите. Победата беше резултат от завоюването на ключови позиции по време на междинните избори на 8 ноември 2022 г.
Републиканските конгресмени успяха да се задържат в редица спорни райони и постигнаха изненадващи победи в други, като обърнаха изборните резултати в щати като Аризона, Ню Йорк и Орегон.
„Републиканците официално обърнаха долната камара! Американците са готови за ново лидерство, а републиканците в Камарата на представителите са готови да го предоставят“, заяви в Twitter конгресменът републиканец от Калифорния Кевин Маккарти, лидер на малцинството в Камарата на представителите.
Новината за крайния резултат се забави заради проточилото се с дни броене на гласовете, предимно в западните щати. Демократите изгубиха 9 места, а републиканците спечелиха 8. Те ще поемат контрола над долната камара в началото на януари 2023 г., когато новоизбраните представители ще положат клетва.
Победата на републиканците беше запечатана на 16 ноември 2022 г. с 218-то място на преизбрания конгресмен Майк Гарсия от щата Калифорния. Той победи своя опонент – демократа Кристи Смит в надпреварата за 27-и конгресен окръг на Златния щат. Според последните данни Гарсия води с 54,2% от гласовете.
„За мен е чест да продължа да служа на 27-и конгресен окръг на Калифорния в Конгреса. Кандидатирах се, за да се боря за семействата в Калифорния и да защитавам американската мечта. Чакам с нетърпение да работя неуморно всеки ден, за да продължа тази мисия“, обеща 46-годишният Гарсия.“
53-годишната Кристи Смит, която е член на калифорнийския парламент, прие факта, че Гарсия ще спечели надпреварата и обвини собствената си партия за загубата.
Към 18 ноември демократите си подсигуриха 212 места в следващия Конгрес. Последното от тях е на представителя от щата Мейн Джаред Голдън.
Важни промени
Демократите контролират долната камара от 2019 г. насам, когато синя вълна обърна десетки места по време на мандата на 45-ия президент Доналд Тръмп. Те имаха мнозинство от 222 към 212 през 2021 г. В момента съотношението е 220 към 212 поради няколко незаети места.
Междинните избори обикновено се разглеждат като референдум за партията на власт, особено ако тази партия контролира поне една камара в допълнение към президентството. През последните две години демократите държат и двете камари на Конгреса заедно с президентския пост. Те ще запазят контрола си над Сената в новия Конгрес след по-добро от очакваното изборно представяне.
Преди изборите председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси изрази увереност, че нейната партия ще запази мнозинството в долната камара, въпреки че прогнозите до голяма степен бяха в полза на републиканците. За разлика от нея, лидерите на Републиканската партия бяха убедени, че ще обърнат множество конгресменски места.
Републиканците планират да предприемат действия веднага щом новият Конгрес започне да функционира. Техният план включва разследване на произхода на COVID-19 вируса, анализ на политиките в САЩ в отговор на COVID-19 пандемията и контрол на кризата на южната граница.
Те също така възнамеряват да отменят назначаването на 87 000 нови служители на американските данъчни служби IRS, което беше част от Закона за намаляване на инфлацията на демократите. Републиканците планират да увеличат вътрешното производство на енергия и да намалят престъпността в страната.
Президентът Джо Байдън има право да наложи вето на всеки законопроект, който влезе в кабинета му. Това ще направи работата на републиканците доста предизвикателна, като се има предвид и мнозинството на демократите в Сената.
Отмяната на президентско вето изисква две трети от гласовете и в двете камари, което е нереална прогноза за повечето законопроекти.
Нов председател на долната камара
Настоящият председател (говорител) на Камарата на представителите Нанси Пелоси заема тази позиция от 2019 г., а преди това от 2007 до 2011. Тя е представител на Демократическата партия от щата Калифорния и е в Конгреса от 1987 г.
Републиканците издигнаха кандидатурата на Кевин Маккарти за мястото на Пелоси. Гласуването ще се проведе през месец януари 2023 г. Ако бъде избран, Маккарти за първи път ще оглави долната камара на американския Конгрес.
Нейните последни двама републикански председатели са конгресменът Пол Райън от щата Уисконсин, който отстъпи поста през 2019 г. на Пелоси, а преди него конгресменът Джон Бонър от щата Охайо – от 2011 до 2015 г.
Председателят на долната камара е втори по ред за президент на САЩ, след вицепрезидента на страната. Това може да стане в случай на смърт, подаване на оставка или отстраняване от длъжност (чрез импийчмънт и осъждане) на действащия президент.
Демократите запазват мнозинство в Сената
Демократите успяха да запазят своето мнозинство в горната камара – Сената, след като прогнозираната победа на републиканците не се реализира.
След продължилото дни броене на гласове в щатите Аризона и Невада (както стана по време на президентските избори през 2020 г.), за победители бяха обявени действащите сенатори от Демократическата партия Катрин Кортез Масто в Невада и Марк Кели в Аризона.
На 6 декември 2022 г. предстои балотаж за място в Сената на щата Джорджия между настоящия сенатор Рафаел Уорнок и издигнатия от Доналд Тръмп негов опонент Хершел Уокър.
Приносът на Доналд Тръмп за победата на републиканците
Победата на републиканците в долната камара до голяма степен е заслуга на Доналд Тръмп. Това е мнението на доктора по конституционно право, политически анализатор и автор на „Доктрината „Тръмп“ срещу неолибералния глобализъм“ Борислав Цеков. На първо място, защото редица от спечелилите места конгресмени бяха предложени лично от него. 45-ят президент участваше много активно в предизборната кампания. За последните 18 месеца Тръмп направи 30 големи митинга в 17 щата. По думите на д-р Цеков, бившият президент е помогнал за набирането на повече от 300 милиона долара (около 600 млн. лв.) за предизборните фондове, като е вложил и лични средства.
„Той е участвал в петдесетина събития за набиране на средства, т.е. изключително активно участие. Така че и победата, и загубата – това е големият залог, беше за Тръмп. И победата, и загубата щяха да се приписват на него. Сега виждаме, че нещата вървят успешно“, коментира д-р Борислав Цеков.
Според експерта „междинните избори не са лакмуса за един президентски вот“, защото обикновено опозиционната на Белия дом партия печели изборите в двете камари, която в случая е Републиканската. Той също така уточни, че победата „не означава автоматично летящ старт за президентските избори.“
Д-р Цеков прогнозира, че президентските избори в САЩ ще бъдат твърде сложни, за да може отсега да се предвиди техния резултат. „Особено, ако не знаем коя е кандидатурата на Демократическата партия. Защото едни ще бъдат изборите с Джо Байдън, съвсем други с някоя друга кандидатура“, заяви той пред „Стандарт“.
Доналд Тръмп официално обяви на 16 ноември 2022 г., че ще се кандидатира отново в президентската надпревара през 2024 г.
Деси Иванова е журналист и коментатор по политически и социални теми в американското общество.