Успешно приключиха спектаклите във Флорида от турнето за 2021-2022 г. на компанията за сценични изкуства „Шен Юн“
С препълнени зали и възторжени овации завърши турнето на компанията за сценични изкуства „Шен Юн“ в американския щат Флорида за сезона 2021 – 2022 г. През месец май една от седемте гастролиращи по целия свят трупи на „Шен Юн“ стъпи отново на театралните сцени в градовете Уест Палм Бийч, Орландо и Сейнт Питърсбърг в Слънчевия щат.
Зрителите имаха възможността за пореден път да се докоснат до „Красотата на танцуващите божествени същества“, което в превод от китайски означава името „Шен Юн“. Те научиха защо Китай се е наричал „Земя на божественото“, за чиято възвишена древна култура се е считало, че е била дар от небето. Публиката видя как древните обитатели на „Средното царство“ са търсели хармония между небето, земята и хората, почитали са божественото и са следвали естествения ход на нещата. Присъстващите станаха свидетели как след идването си на власт през 1949 г., атеистичната китайска комунистическа партия (ККП) се опитва да разруши това огромно традиционно наследство и дори преследва и убива заради органите им последователи на Фалун Дафа. Това е духовен метод, който самите артисти практикуват. Практиката е представена публично в Китай през 1992 г., а впоследствие и в целия свят, включително и в България.
Благодарение на „Шен Юн“ всяка година милиони зрители по целия свят стават част от тази съживена автентична култура, която е била на ръба да бъде безвъзвратно изгубена. Те не само се наслаждават на феерията от танци, оригинална музика, съчетаваща западни с традиционни китайски инструменти и многоцветен водопад от костюми, но също така охотно споделят възхищението си от спектаклите.
Уест Палм Бийч
„Красиво е да видиш как младото поколение възражда древните изкуства“, удивлява се Сам Досдуриан – собственик на строителна фирма, след като видя представлението в театъра „Кравис център за сценични изкуства“ в Уест Палм Бийч на 18 май 2022 г. „Беше великолепно“, продължава той, „Има такова голямо разнообразие между фолклорните и традиционните танци.
Бизнесменът описва преживяното като красиво изпълнение, изтъкано от великолепен артистизъм и обещава да разкаже на всички за „Шен Юн“.
За него всяка от 18-те сценки на спектакъла е много специална: „Харесват ми мъжките танци и съм очарован от женските танци. Беше толкова красиво, когато се спуснаха от небето към земята – направиха го много плавно“, възхищава се той. „Хореографията на танците беше изключително добра, в нея са вложени много труд, усилия и репетиции“.
Вярата в духовното с акцент върху извисените морални ценности и изкуствата са били много важна част от древната китайска култура – нещо, което е разбрал от представлението и самият Сам Досдуриан: „Оценявам духовните неща. Небесата и Създателят са много реални за мен и мисля, че това е много истинско в древната китайска култура“.
Но той също така споделя, че за съжаление в съвременен Китай религиите са подложени на преследване. Като последовател на „Свидетели на Йехова“, Досдуриан знае, че неговото религиозно изповедание е абсолютно забранено в източната държава. „Всички тези различни етнически групи, които изповядват религии са зад решетките на затворите, това е недопустимо“, възмущава се той.
„Но аз искрено вярвам, че сме в края на системата и че в много близко бъдеще ще станем свидетели на по-добри неща. Мисля, че Бог ни позволява да видим тази грозота, която имаме днес, но Той ще се намеси и ще направи нещо по въпроса в много близко бъдеще. Така че хората, които наистина ценят духовните неща, ще бъдат спасени“, уверен е той.
Спектакълът на „Шен Юн“ е доставил такова огромно удоволствие на Сам Достуриан, че обещава да го гледа отново. Той поздравява артистите, като добавя, че спектакълът е едно обогатяващо преживяване за публиката: „Продължавайте със страхотната работа, която вършите, с красивата артистичност и красивите танци“ – обръща се той към изпълнителите. „Сигурен съм, че зрителите ще си тръгнат с нещо, с което първоначално не са дошли тук“, са финалните му думи.
Сейнт Питърсбърг
„Има малко събития в живота, които карат човек да се чувства олекотен.“ Това са думите на Шарън Грифин, агент по недвижими имоти и собственик на бизнес, който помага на музиканти. Бизнесдамата сподели впечатленията си, след като видя спектакъла на „Шен Юн“ в „Дюк енерджи център за изкуства“ в Сейнт Питърсбърг на 25 май 2022. По думите й, преживяното я е накарало да се почувства „жива и щастлива“.
„То те кара да се чувстваш жив с всяка фибра на тялото. Изпитваш усещане за духовност“, удивлява се Шарън Грифин.
Жената коментира, че с приключването на пандемията, посещението на спектакъла на базираната в Ню Йорк компания й е напомнило, че въпреки трудностите и страданията, винаги има начин да ги преодолеем.
„Колкото и тежка да беше пандемията, има и други неща, които се случват в света. Всички ние все още сме човешки същества, които изпитват трудности на различни нива и знаем как да ги преодолеем.“, споделя тя. „Тъжно е, когато мислиш за хората, които не могат да гледат това представление. Те не могат да преживеят „Шен Юн“ в собствената си страна“, възмущава се Грифин от факта, че компанията не може да гастролира в Китай, където нейните представления са забранени от комунистическия режим.
Независимо от това, танците на „Шен Юн“ са изпълнени с послание на надежда. В допълнение към оркестъра на живо, който включва традиционни китайски инструменти като пипа и ерху, цялата продукция е била за Шарън Грифин преживяване, което ще остави траен отпечатък в съзнанието й.
„Изживявате го. Вие не просто гледате, вие го усещате. Защото усещате музиката, която също е просто невероятна. В нея звучат инструменти, които са древни, заедно с виолончело, цигулки и всичко останало. Но също така ставате свидетели на таланта на артистите, които са изключително фокусирани върху изпълненията.“
Танцьорите на „Шен Юн“ усъвършенстват тънкостите на класическия китайски танц в Академията за изкуства „Фей Тиен“ и Колежа „Фей Тиен“ в щата Ню Йорк. Традиционният китайски танц включва освен деликатни танцувални движения също и силови елементи от бойните изкуства, като премятания и превъртания. Той съдържа четири компонента:
– „Форма“ (танцови комбинации и базова практика на греда)
– „Позa“ (на тялото – б.пр.) (техника за изразяване на специфични вътрешни чувства посредством „форма“)
– Танцова техника (упражняване на трудни танцови движения)
– Акробатична техника (преди всичко упражняване на различни видове умения за превъртане и приземяване)
Шарън Грифин изразява и възхищението си към дисциплината на танцьорите: „Талантът на тези хора на сцената е просто невероятен. Израженията на лицата им, които имат през цялото време, за да изобразят сценката. Мисля, че всеки трябва да види това.“
Тя също така уточнява, че въпреки че е била в Китай, „Шен Юн“ е ново преживяване за нея: „Била съм в Китай преди, така че е наистина хубаво да го видя от друга перспектива.“ заявява тя и удовлетворено добавя: „Никога не съм виждала нещо подобно.“
„Шен Юн“ засега няма представления в България. Спектакли в Европа през месец юни има във Франция и Италия, билети за които можете да закупите тук.
Англоезичният The Epoch Times е горд спонсор на Shen Yun Performing Arts, като отразява реакциите на публиката от създаването на „Шен Юн“ през 2006 г.