На 17-ти февруари пред членовете на Еврогрупата (финансовите министри на страните членки на ЕС) българският министър на финансите Теменужка Петкова представи България като готова да се присъедини към еврозоната. Според министър Петкова с благоразумната си фискална политика България отдавна е заслужила членството си в еврозоната и ще поиска еврото да бъде въведено на 1-ви януари 2026 година. До края на месец февруари 2025 г. България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади. Еврогрупата потвърди постоянната си подкрепа за амбицията на България за въвеждане на еврото, съобщават от министерството на финансите.
На 18-ти февруари на извънреден брифинг Костадин Костадинов, в присъствието на още четирима депутати от Възраждане, сред които Деян Николов, Цончо Ганев и Виктор Папазов, заяви пред медиите, че на 15-ти февруари парламентарната му група е получила информация от анонимен източник, че на 12-ти февруари в България е пристигнала инкогнито група представители на Международния валутен фонд. Тази информация, по думите на Костадинов, е потвърдена от заместник председателя на Българска народна банка Любомир Каримански, без самият той обаче да има достъп до гостите на БНБ. На 17-ти февруари Костадинов с още няколко народни представители от „Възраждане“ се опитват да получат достъп до директора на БНБ Димитър Радев. Докато го чакат, те с ирония коментират, че от сградата на БНБ би се получил чудесен мол, защото това произведение на архитектурното изкуство, с което България има всички основания да се гордее, ще стане съвършено ненужно. Директорът на БНБ отказва среща с народните представители на „Възраждане“. До 22-ри февруари БНБ не отговори и на запитванията на Епок Таймс по темата, изпратени до пресцентъра на банката на 19-ти февруари 2025 г.
На 22-ри февруари от 12 часа пред БНБ ще има протест в защита на българския лев, организиран от партия „Възраждане“. Припомняме, че от „Възраждане“ събраха над половин милион подписа от български граждани в защита на българския лев, които бяха внесени в парламента на 7-ми април 2023 г. Мнозинството от народните представители обаче пренебрегнаха мнението на хората и отказаха да организират референдум с аргумента, че „българската държава се е съгласила да приеме еврото още с влизането си в Европейския съюз“. Това обаче е иррелевантно твърдение, предвид факта, че България влезе в Европейския съюз през 2007 г. заедно с Румъния, а Румъния реши да отложи приемането на еврото поне до 2029 г. На 21-ви февруари Виктор Папазов, народен представител и председател на Инициативния комитет за организиране на референдум за еврото в България, обяви пред медиите, че от партия „Възраждане“ предлагат на Народното събрание да покани трима световноизвестни професори, които да изготвят анализ за ползите и негативите от приемането на еврото в България. Става дума за проф. Жак дьо Ларозие – бивш шеф на МВФ, бивш председател на Френската централна банка, член на комисията „Делор“, която създаде и въведе еврото; Джон Грийнууд – идеолог на валутния борд в Хонконг и проф. Стив Ханке – идеолог на няколко валутни борда, включително и българският. Според Виктор Папазов без подобен доклад влизането ни в еврозоната би било „изключително безотговорно да се предприеме тази стъпка без подобен доклад“. Г-н Папазов допълни, че тримата икономисти са готови да напишат доклада си безплатно, но очакват официална покана от българските държавни институции.