• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Бизнес

Ще загуби ли щатският долар статута си на световна валута

отАнтонио Грасефо
15 април , 2023
долари в обменно бюро

Служител брои долари в обменно бюро в Багдад (Murtaja Lateef/AFP via Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Китай, Русия и други държави искат да се откажат от щатския долар, но той няма алтернатива.

През последните седмици китайските държавни медии, медиите за криптовалути и други не-мейнстрийм медии правят публикации за това как светът изоставя щатския долар като резервна и търговска валута. В други материали се твърди, че китайският юан придобива интернационален характер или че групировката БРИКС (BRICS), съставена от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, е на път да емитира своя собствена валута, за да се отдалечи от долара.

Друго твърдение е, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще премине или към юана, или към съставна валута, или към валутата на БРИКС.

Тези твърдения са силно преувеличени. Целта на Русия и Китай винаги е била да се отдалечат от долара, а много държави негодуват срещу валутната хегемония на Вашингтон. Но опитите за т. нар. дедоларизация или намаляване на доминиращото положение на долара на световните пазари се оказват невъзможни по многобройни причини, а предизвикателствата изглеждат непреодолими.

Първата пречка пред отказа от долара е, че държавите ще трябва да намерят или създадат алтернатива. Понастоящем щатският долар е най-полезната валута в света, като чрез него се извършва около 90% от цялата валутна търговия. Освен това малко под 60% от всички валутни резерви, държани от централните банки по света, са в щатски долари или в доларови еквиваленти.

Повечето стоки, включително петролът, както и по-голямата част от международната търговия, се оценяват в долари, а над 74% от външната търговия се урежда в долари. Тъй като инвеститорите искат да избегнат валутния риск, правителствата по света емитират повечето от своите чуждестранни облигации и държавни дългови задължения в щатски долари.

Един от често изтъкваните аргументи за дедоларизация е, че щатският долар не е обезпечен със злато. Това е вярно, но то е вярно и за почти всички други валути днес. Печатаните валути, емитирани от правителствата, са фиатни валути, което означава, че те съществуват по-скоро по силата на правителствено решение, а не са конвертируеми в злато или сребро по фиксиран курс.

Това, което придава стойност на щатския долар, е, че правителството на САЩ може да облага американците с данъци. В Съединените щати живеят повече от 330 милиона души със среден годишен доход на домакинство от 69 500 щатски долара. Тъй като данъчната служба се справя много добре с работата си по събиране на приходи за правителството на САЩ, всеки дълг, натрупан от правителството, може да бъде изплатен чрез облагане на американците с данъци.

Тъй като не съществува златна валута, която би могла да замени долара, богатството на американския народ и пълният авторитет на правителството на САЩ осигуряват най-добрата защита за валутата. Другият вариант е напълно да се доверим  на Китай, Русия, Бразилия, Индия или Южна Африка, които имат по-малък брутен вътрешен продукт и валути, които не са особено полезни извън родния им пазар.

Ако светът поиска да премине към златна валута, Съединените щати, разполагащи с 8133 метрични тона злато, имат най-големите резерви в света. Следват Германия, Италия и Франция. Русия е на пето място с едва 2299 метрични тона. Следва Китай с 1948 метрични тона. Общата сума за Бразилия, Индия и Южна Африка е само 1040. Следователно общите златни резерви на всички държави от БРИКС (5287 тона) са значително по-малки от златните резерви на САЩ. Така че дори при връщане към златна валута американският долар ще бъде най-силната валута.

putin xi jinping 1200x675 1
Владимир Путин и Си Дзинпин по време на 11-ата среща на БРИКС в Бразилия (Sergio Lima/AFP via Getty Images)

По ирония на съдбата повечето от държавите, които призовават за срив на щатския долар, използват щатския долар за обезпечаване на собствената си валута – пряко или косвено. Страните производителки на петрол – Йордания, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства – обвързват валутата си с долара. Макар че юанът е обвързан с щатския долар, на него му е позволено да се колебае в тесен диапазон. Русия, Индия, Бразилия и Южна Африка не са обвързани с долара, но валутите им се считат за само частично конвертируеми или неконвертируеми, което отслабва жизнеспособността им като международни валути.

Освен това валутните резерви, използвани за обезпечаване на валутите на всички тези държави, се състоят предимно от щатски долари и дългови задължения на правителството на САЩ или държавни ценни книжа, емитирани или гарантирани от правителството на САЩ. Това означава, че стойността на валутата и богатството на тези държави зависят главно от количеството американски долари, които те държат. Ако доларът се срине, ще се сринат и чуждестранните резерви на тези държави, което ще доведе до спад и на собствените им валути.

Последната пречка пред създаването на международна валута, която да замени долара, е, че всички страни по света трябва да се споразумеят. Ако БРИКС създаде своя собствена валута утре, ОПЕК ще трябва да се съгласи да приеме тази валута за търговия с петрол.

Европейският съюз, Асоциация на страните от Югоизточна Азия (ASEAN) и други търговски блокове и държави ще трябва да се съгласят да приемат тази валута за търговия. Ако не го направят, валутата няма да е много полезна и няма да се държи в резерви. Много малко вероятно е светът да се съгласи да използва чисто нова валута на БРИКС, водена от Русия и Китай. Ето защо другият вариант – този, който китайският лидер Си Дзинпин наистина иска – е всички да се съгласят да използват юана.

Това повдига въпроса за суверенитета.

Причината, поради която много страни искат да се откажат от долара, е да увеличат икономическата си независимост. Приемането на юана не би постигнало тази цел. Тези държави биха се подчинили на Пекин. Руският президент Владимир Путин с неохота прие използването на юана в някои търговски отношения с Китай, тъй като международните санкции не позволяват на Москва да използва долари. Малко вероятно е обаче той да се откаже от рублата. Въпреки че е член на БРИКС, Индия има враждебни отношения с Китай и би отхвърлила всяко преминаване към използване на юана.

В резултат на това американският долар ще остане глобалната валута, докато не бъдат решени всички тези проблеми. И досега никой – дори Си или Путин – няма решение.

Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.

Антонио Грасефо, доктор по икономика, е икономически анализатор на Китай, който е прекарал повече от 20 години в Азия. Завършил е Шанхайския спортен университет, има магистърска степен по икономика на Китай от Шанхайския университет Дзяотун, а понастоящем изучава национална отбрана в Американския военен университет. Той е автор на „Отвъд пояса и пътя: Зад глобалната икономическа експанзия на Китай“.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

0
0
Клаус Шваб подаде оставка като председател на Световния икономически форум

Клаус Шваб подаде оставка като председател на Световния икономически форум

0
0
Китай увеличава митата върху вноса от САЩ до 125 процента

Китай вдига до 125% митата за внос от САЩ

0
0
Българската агенция за инвестиции към Министерството на иновациите и растежа връчи на 2 април наградите "Инвеститор на годината" 2024 (Снимка: МИР)

Българската космическа компания EnduroSat получи наградата „Инвестиция в иновативен бизнес“

0
0
Тайланд нарежда разследване на свързана с Китай сграда, която се срути при земетресение

Тайланд нарежда разследване на свързана с Китай сграда, която се срути при земетресение

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
Малкият принц

„Малкият принц“ навърши 80 години

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria