Товарният кораб „Вежен“ под малтийски флаг е прерязал случайно кабела в Балтийско море, заяви шведски прокурор
Старши прокурор Матс Люнгквист заяви, че разследването е установило, че котвата на „Вежен“ е прерязала телекомуникационния кабел под Балтийско море, но го приписва на комбинация от лошо време, дефекти в оборудването и лошо мореплаване.
Шведският прокурор обяви, че корабът под малтийски флаг е освободен.
„Можем да видим, че котвата е била пусната без участието на екипажа,“ заяви старши прокурор Матс Люнгквист. „Имаме видеозапис, където се вижда как вълна удря ключалката и котвата пада. В този случай можем да кажем ‘Не, това не е била хибридна атака.'“
Той каза, че два от трите заключващи механизма, предотвратяващи падането на котвата, са били извън строя от дълго време, а третият е бил ръчна ключалка.
Люнгквист посочи, че корабът е влачил котвата си повече от 24 часа, преди екипажът да забележи, че е паднала.
„Виждаме, че скоростта намалява. Котвата тегли кораба в една посока, но автопилотът е компенсирал това,“ каза той.
Шведската полиция задържа товарният кораб „Вежен“ ден след като кабелът беше повреден в изключителната икономическа зона на Швеция.
Вторият кораб „Силвър Даниа“ (Silver Dania), норвежки товарен кораб с изцяло руски екипаж, който беше задържан в Норвегия по искане на латвийските власти, също беше оневинен и освободен.
„Разследването ще продължи, но не виждаме причина корабът да остане в Тромсьо повече. Не са направени никакви констатации, свързващи кораба с акта [на повреждане на подводния кабел],“ заявиха от норвежката полиция.
Регионът на Балтийско море е в повишена готовност поради поредица от аварии на електрически кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи след руската инвазия в Украйна преди почти три години.
Норвегия, Швеция и Латвия са членки на НАТО. Алиансът наскоро засили своето присъствие в Балтийско море с фрегати, самолети и морски дронове след поредица от инциденти, които засилиха опасенията за възможни китайски и руски дейности в региона.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви на 14 януари, че засилена военна операция, която той нарече „Baltic Sentry“, включваща различни средства – включително фрегати, морски патрулни самолети, военен персонал и малък флот от морски дронове – ще реагира на „дестабилизиращи действия.“
Reuters допринесе за този материал.