• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство Изящни изкуства

Славка и Борис Деневи: Oтвъд забравата на комунизма

отЛилия Костова
16 юли , 2021
Славка и Борис Деневи: Oтвъд забравата на комунизма

На количката, освен бюстовете на Славка и Борис Деневи, е качен и радиоапарат "МИнерва", подарък за семейството от оперния певец Борис Христов (снимки: СБХ)

Изложбата „Отвъд картините: за изкуството и живота на Борис и Славка Деневи“ беше закрита на 14 юли 2021 г. след два месеца престой в пространството на Съюза на българските художници на улица „Шипка“ 6. Първоначално изложбата е обявена до 22 юни, но заради големия интерес е удължена с още три седмици.  

„Над 100 души минаваха всеки ден — сподели кураторът Антон Стайков, — и оставаха дълго, четяха внимателно всичко.“

Антон Стайков и Свобода Цекова представиха заедно картините на големия български художник Борис Денев и дъщеря му Славка пред около 60 зрители във вечерта на закриването ѝ. За да разкажат историята на едно семейство, преживяло две исторически епохи в България – процъфтявало при първата и смазано психически при втората.

Борис Денев е роден през 1883 г. във Велико Търново. Семейството му е заможно, с традиции в занаятите и търговията; Борис от малък има възможности за добро образование и развитие на разностранните си интереси. Израства като художник, но и със задълбочени познания по математика и физика. Мечтата му да изобрети летателен апарат, с който да полети, ще остане жива и ще се сбъдне в София, когато вече е художник с признание и авторитет. 

32355 1
Борис Денев в опит за летене със самоделен безмоторен апарат около Божурище, 1920 г. (от книгата „Борис Денев и авиацията“, Цветан Цанков)

Първите му картини са пейзажи от Велико Търново. Учителства в близкото село Иванча, след което следва живопис в Мюнхен до 1914 г. Установява се в София и се жени за Мария Грозева – дъщеря на Иван Грозев, сподвижник на Левски, пионер на предприемачеството в следосвобожденска България, кмет на София в края на 19-ти век. Борис Денев е красив мъж, държи на елегантното облекло и има купища почитателки. На изложбата има няколко снимки от Несебър, на които той, заедно с Райко Алексиев и Никола Тенев, позират с десетина местни девойки.

„Въпреки нестихващия интерес към него от страна на женския пол, Борис Денев остава неизменно верен на съпругата си“ —  разказва г-н Стайков.

През 1929 г. в просторната триетажна къща на ул. „Шипка“ 18 се ражда Славка Денева. Огромната любов между баща и дъщеря се вижда в графичните портрети на спящото бебе, както и в писмата между двамата, които също са част от изложбата.  

„С един от летателните си апарати Борис Денев полита за осем метра — продължава разказа си кураторът на изложбата. — Той изпраща скиците за летателни апарати в Мюнхен, откъдето проявяват интерес към тях, но и не пропускат да критикуват незадоволителния немски, на който е написано писмото.“

Идилията завършва с идването на комунистическата власт. На 1 ноември 1944 г. Борис Денев е арестуван и изпратен без присъда в трудововъзпитателно общежитие в Дупница. Изложбата показва няколко графики от този период – едновременно красиви и мрачни.

big 07 Otvad kartinite B Denev zatvornik 1945 web

А непосредствено до тях е изложена и графиката на Славка Денева, нарисувана след завръщането на баща ѝ от затвора. Тялото, полегнало в свита поза, не е довършено. Главата обаче е подробно нарисувана – със замислено, угрижено, уморено и останало сякаш без надежда изражение. Но духовността не го е напуснала.

Новата власт прави всичко възможно да съсипе духа на тези горди българи. Тя не позволява на Борис Денев да си купува материали за рисуване и той рисува с цветните моливи на дъщеря си. Запълва времето си с изследвания върху перспективата, от където се виждат енциклопедичните му знания. Оцветява снимки. От триетажната къща на „Шипка“ 18 им позволяват да запазят две стаи, в останалите са настанени сподвижници на „народната“ власт. Мария Грозева подпомага вечно недостигащия семеен бюджет с уроци по математика.

Славка също не е пощадена. Приемат я да учи в академията, но не одобряват дипломната ѝ работа. Тя става учителка в село Кремиковци и дава цялата си любов и знания на бедните деца с необразовани родители.

А любовта между баща и дъщеря се развива в нови измерения. Бащата рисува дъщерята, дъщерята –бащата. Двамата рисуват зелените пространства около Докторската градина, всеки през своя поглед. А те са различни. Много от картините на Славка са стаи. Стаи в ярки цветове, отрупани с вещи, сякаш, за да покажат безизходицата и да съберат огромното наследство на предците си в стеснилия се изведнъж за семейството свят.  

big 15 Otvad kartinite S Deneva Denev risuva 1970 web
Портрет на Борис Денев от Славка Денева през 60-те
big 05 Otvad kartinite B Denev Slavka 1950 web
Портрет на Славка Денева от Борис Денев през 50-те
big 16 Otvad kartinite S Deneva camping 1970 web
„Къмпинг“ – Славка Денева, 1970 г.

„Не казва нищо срещу властта на ОФ, но ѝ личи, че не я одобрява. Излиза на разходка неизменно сама. Може би някъде се среща с приятели. Трябва да бъде проследена.“ Това пише в досието на Славка Денева в Държавна сигурност. Едва след края на сталинския период през 1956 г. нещата леко се отхлабват. Членството на Борис Денев в СБХ е възстановено, а през 1967 г. дори е удостоен със званието „Заслужил художник“. По това време той е много болен и дъщеря му го разсейва с импровизиран куклен театър, за който прави куклите сама. Тогава Борис Денев прави последен опит да рисува: има идея за картина, посветена на българските войници. Но картината не е одобрена и художникът трябва да върне аванса, отпуснат му за материали.

Комунистическата власт си позволява подобна гавра и със Славка. Преди 1944 г. Борис Денев е известен и с любовта си към Гърция. Александър Божинов рисува негова карикатура „напълно огъркофилен“. През 70-те Славка е допусната до екскурзия към южната ни съседка. Агентът на Държавна сигурност я спира точно преди да се качи на автобуса. „Тогава за първи път я видяхме да плаче“, спомнят си нейни приятели.

Все пак Славка Денева има шанса да организира изложба в памет на баща си, по повод 100 години от рождението му. Умира година по-късно, през 1984 г.

big IMG 3510 3
Кадър от изложбата на „Шипка“ 6 с творбите на Борис Денев. Голямата картина вдясно показва Адам и Ева в райската градина

Някои от картините на Борис Денев могат да бъдат видени в Художествената галерия „Борис Денев“ във Велико Търново, други са изложени в Националната художествена галерия в София. Фонд „Поддържане на изкуството в България“ показва постоянна експозиция на Славка и Борис Деневи на ул. „Шипка“ 18.    

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
image 2025 05 03 200936281

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0

Свързани Публикации

Международната художествена изложба "Изкуството на Джън, Шан, Жен -
Истинност, Доброта, Търпение"

Изложбата „Изкуството на Истинност, Доброта, Търпение“ се завръща в България

0
0
Milan, Italy - March 15, 2016 - The Last Supper by Leonardo da Vinci in the refectory of the Convent of Santa Maria delle Grazie

Леонардо да Винчи и „Тайната вечеря“ през погледа на Джорджо Вазари

0
0
Централен фрагмент от „Маеста“, 1308-1311 г., автор Дучо ди Буонинсеня. Музеят в Сиена - Museo dell'Opera metropolitana del Duomo, Италия (публичен архив)

Дучо ди Буонинсеня и емблематичните му картини с Мадона и Младенеца

0
0
„Музите Урания и Калиопа“, 1634 г., Симон Вуе (маслени бои върху дърво 80/125 см)

„Музите Урания и Калиопа“ на Симон Вуе – възхвала на небесното великолепие

0
0
На двете снимки са майката (вляво) и бабата на Мильо Балтов, нарисувани през 1910-те години (снимка: Делчо Кунчев)

През очите на духовността – картините на стрелчанина Мильо Балтов

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
Народната освободителна армия преминава пред пекинския площад „Тиенанмън“ на 1 октомври 1999 г. по време на парад по случай Националния празник на Китай (Робин Бек / AFP чрез Getty Images)

ККП на 100 години: Век на убийства и лъжи (I част)

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria