Съдебно жури от седем жени и пет мъже в гр. Кеноша, щата Уисконсин в САЩ оправда на 19 ноeмври 2021 г. 18-годишния Кайл Ритънхаус по всички пет обвинения, две от които за предумишлено убийство с косвен умисъл. Шестото обвинение за носене на оръжие отпадна на 15 ноември 2021 г.
Съдията по делото Брус Шрьодер похвали съдебните заседатели с думите: „Беше чудесно да работим със съдебно жури като вас“ и нареди на присъстващите да се въздържат от реакции, независимо колко дълбоко ги засяга съдебното решение.
Ритънхаус беше изправен пред вероятността от доживотен затвор, след като простреля трима мъже в Кеноша, щата Уисконсин на 25 август 2020 г. Инцидентът става по време на насилствени протести на „Black Lives Matter“ („Животът на чернокожите има значение“), по повод застреляния от полицията афро-американец Джейкъб Блейк. Двама от простреляните мъже починаха.
В онази съдбовна вечер Ратънхаус е охранявал с полуавтоматично оръжие AR-15 автосервиз на местен бизнесмен заради разразилите се палежи и метежи на BLM в Кеноша. Първият мъж, 36-годишният Джоузеф Розенбаум, се приближил до Ритънхаус. Според показания на експертите по време на процеса, ръката на Розенбаум е била върху цевта на оръжието, което е държал Ритънхаус. Пряк свидетел е дал показания, че Розенбаум е посегнал към оръжието.
Ритънхаус се затичал към служители на реда, но е бил нападнат от няколко души, включително 26-годишния Антъни Хубър, който ударил Ритънхаус със скейтборд по главата. Тогава Ритънхаус прострелва Хубър.
Третият прострелян – Гейдж Гроскройц, който в момента е на 28 години свидетелства, че е насочил пистолет към Ритънхаус, преди последният да стреля по него.
Розенбаум и Хубър умират от огнестрелните рани, а простреляният в десния бицепс Гроскройц е жив.
Прокурорите обвиниха Ритънхаус в проява на небрежност и безразсъдство при боравенето с огнестрелно оръжие и заявиха, че е трябвало да се предаде на нападателите. Адвокатската защита на Ритънхаус се аргументира, че и трите изстрела са реакция на самозащита.
В седмицата на съдебния процес на около 100 км от Кеноша бяха разположени войски на Националната гвардия на Уисконсин, в случай на евентуални безредици в отговор на присъдата.
Губернаторът — демократ на щата Уисконсин Тони Евърс призова за ред и спокойствие, независимо от изхода на процеса.
Пред съдебната зала се бяха събрали тълпи в подкрепа на Ритънхаус и против него. Хората бяха там в продължение на цялата седмица, в която заседаваше съдебното жури.
Вон Мейс, жител на Милуоки, Уисконсин сподели пред англоезичния „The Epoch Times“, че според него присъдата е неправилна и изпраща послание до нацията, че можеш да застреляш човек в момент на гняв, след което да останеш на свобода.
Мъж от Лос Анджелис, щата Калифорния, който предпочете да остане анонимен аплодира оправдателната присъда. Той сподели, че това символизира оцеляването на Втората поправка на американската Конституция. „Браво на съда“ — добави той.
Адвокатът на Ритънхаус Марк Ричардс разкри, че той и адвокатският му екип, както и прокурорите са получили много смъртни заплахи по време на процеса, които описа като „плашещи.“
Протести след съдебната присъда
Въпреки че след произнасяне на присъдата положението в Кеноша остана относително спокойно, протести избухнаха в няколко града в САЩ.
Демонстранти изразиха своето несъгласие с оправдателната присъда по улиците на Чикаго, Ню Йорк, Денвър, Портланд — щата Орегон и други американски градове.
Протестиращи в Бруклин, Ню Йорк носеха табели „Расизмът е болестта, революцията е лекарството“.
Полицията в Портланд обяви размириците за бунт, след като протестиращи започнаха да трошат обществено имущество и да замерват полицаи. Демонстранти носеха лозунги „Освобождение за черните чрез социалистическа революция“.
В Чикаго протестиращи се събраха на „Federal Plazа“ с надписи „Не на расисткия терор“ и „Кайл ще убие отново!“. Кадри, споделени в социалните медии, показват как тълпата марширува, скандирайки: „Какво искаме? Правосъдие! Кога го искаме? Сега!“.
Демонстранти в Денвър, щата Колорадо развяха знамена, скандирайки „М….. му на Кайл Ритънхаус.“
Реакция на знаменитости и политици
Оправдателната присъда на Ритънхаус беше силно политизирана от политици и знаменитости.
Организациите за защита правото на притежаване на оръжие, както и поддръжниците на Ритънхаус отпразнуваха оправдателната присъда като голяма победа.
Неговите противници обаче я осъдиха като доказателство за расови пристрастия в наказателната система. Не е ясно защо се повдига темата за расизма, след като и извършителят, и тримата простреляни са бели американци.
Трите жертви — Розенбаум, Хуберт и Гроскройц са осъждани престъпници с криминално минало. Това потвърди левичарската уебстраница за проверка на факти Snopes. Хубър има история на домашно насилие и изнасилване. Розенбаум е регистриран сексуален насилник на деца, осъждан за сексуално посегателство, включително содомия над пет малолетни момчета, на възраст между 9 и 11 години. Гроскройц е бил арестуван по подозрение в множество престъпления, включително кражба с взлом.
Въпреки тежките им криминални прояви, холивудски звезди като Марк Руфало, Рийз Уидърспун и Педро Раскал обявиха и тримата за герои и осъдиха решението на съдебното жури.
Политици — републиканци похвалиха решението на журито, докато демократите го заклеймиха.
„Вярвам, че справедливостта възтържествува в съдебния процес на Кайл Ритънхаус“ — заяви сенатор Рон Джонсон, републиканец от щата Уисконсин.
Конгресменът Джим Джордан, републиканец от щата Охайо заяви в популярното шоу “Justice with Judge Jeanine” по Fox News: „Знаем фактите и истината, справедливият процес победи, Втората поправка победи.“
Втората поправка на американската Конституция се отнася до правото на американците да притежават и носят оръжие.
Конгресменът Анди Левин, демократ от щата Мичиган заяви, че стрелбата е неоправдана и че е силно разочарован, но не и изненадан от присъдата. „Липсата на стриктни закони за оръжието и системният расизъм, заложен в съдебното производство, му позволиха да убие двама невинни, които мирно протестираха за живота на чернокожите“ — коментира той. Но видеокадрите от нощта на 25 август 2020 г. показват различна от мирен протест обстановка в Кеноша.
Президентът Джо Байдън призова на 19 ноември 2021 г. американците да изразят миролюбиво своето мнение за изхода на процеса.
„Докато присъдата в Кеноша ще накара много американци да се чувстват разгневени и обезпокоени, включително и аз, трябва да признаем, че журито си каза думата — апелира Байдън. — Призовавам всички да изразят своите възгледи мирно, в съответствие с върховенството на закона. Насилието и унищожаването на собственост нямат място в нашата демокрация“.
Вероятност от съдебни дела за клевета
Съществува вероятност адвокатите на Кайл Ритънхаус в бъдеще да заведат поне едно дело за клевета срещу своя клиент. Всеки клеветнически коментар, изказан от медии и политици преди фактите да бъдат представени в съда, би могъл да стане повод за евентуален съдебен процес.
Президентът Джо Байдън, който по време на инцидента беше кандидат за Белия дом без президентски имунитет, беше първата високопоставена личност, която заклейми младия Кайл като член на гражданска милиция на щата Илинойс. Той пусна рекламна кампания, осъждаща „белите супремасисти“, със снимка на17-годишния тогава Ритънхаус.
Много преди фактите от процеса да се появят MSNBC и CNN повтаряха теорията, че Ритънхаус е действал като „въоръжен член на милиция”, „домашен терорист” и „расист”. Дори след оправдателната присъда водеща в медията MSNBC нарече Ритънхаус „този малък убиец бял супремасист„.
През 2019 г. Ник Сандман, гимназист от щата Кентъки, беше обвинен от няколко водещи медии в агресивна конфронтация с индианец по време на демонстрация във Вашингтон, окръг Колумбия. Редактирани видеозаписи на CNN, ABC, CBS, „The Washington Post“ и „The New York Times“ представиха случката като конфронтация, подбудена от расистки тийнейджър, с шапка „Make America Great Again“, очевидно привърженик на президента Доналд Тръмп. Пълното видео разкри, че Сандман не е направил нищо такова.
В крайна сметка той осъди седем медии за клевета и получи обезщетение в размер над 800 милиона долара.
В статията са използвани материали на Джаксън Елиът и Том Озимек, @OZImekTOM, журналисти в англоезичния „The Epoch Times“.
Деси Иванова е журналист и коментатор по политически и социални теми в американското общество.