Китай изстреля вчера пет балистични ракети, които попаднаха във водите на ексклузивната икономическа зона на Япония, което предизвика международен протест срещу действията на комунистическия режим.
Ракетите са изстреляни като част от военните учения на Китайската комунистическа партия (ККП) срещу Тайван. Ученията отрязаха няколко международни въздушни и морски пътища към острова и той де факто е почти блокиран.
“Никога не се е случвало нещо подобно – пет китайски ракети да попаднат в ексклузивната икономическа зона на Япония“, каза японският министър на отбраната Нобуо Киши. “Протестирахме категорично чрез дипломатическите канали.“
Малко преди ракетния обстрел властите на ККП отмениха предварително планираната среща между външните министри на Китай и Япония заради общото изявление на G7, подписано и от Япония, с което Китай се призовава да реши възникналото с Тайван напрежение по мирен път.
“Призоваваме КНР да не променя със сила статуквото в региона и да разреши противоречията, свързани с Тайванския проток, с мирни средства“, се казва в документа.
Военните учения са най-мащабните, провеждани от ККП в Тайванския проток. Те включват морски, въздушни и ракетни сили, които действат в шест зони, обкръжаващи Тайван.
Някои от областите, където се провеждат ученията, които ККП е обявила за забранени за международно пътуване, са само на 10 мили от бреговете на Тайван. Според международните закони териториалните води започват на 12 мили от бреговата ивица.
Подобни маневри може да доведат до навлизане в териториалните води на Тайван, смята тайванският законодател Уан Тин-ю.
“Ако те изпратят самолети или военни кораби в териториалните ни води, това ще означава, че Китай е навлязъл на територията ни и ние ще отговорим по стандартната процедура”, казва Уан. “Не желаем да провокираме конфликт, но ако някой се осмели да нападне нашата страна, домът ни, наш дълг е да се отбраняваме.“
Според ККП Тайван е провинция на Китай, която трябва да бъде обединена с континентален Китай на всяка цена. Китайските държавни медии в момента пишат статии, че териториалните води на Тайван всъщност са териториални води на КНР. Тайван, наричан още Република Китай, е създаден през 1949 г. от Чан Кайшъ, който губи гражданската война с ККП. След като Хонконг попадна в ръцете на ККП, Тайван остава единствената малка частица от някогашната Поднебесна империя, свободна от комунизъм. Република Китай има демократично избрано правителство и процъфтяваща пазарна икономика.
Според Белия дом Китай се кани да предприеме още агресивни действия срещу Tайван, след обявяването на ученията, които де факто блокират много важни международни търговски пътища към острова.
“Китай се е поставил в позицията да предприеме нови стъпки и очакваме да предприеме дългосрочни действия“, заяви координаторът на Съвета по национална сигурност към Белия дом Джон Кърбине на брифинг за медиите на 2 август. “САЩ не търсят и не желаят криза. Но ще реагираме съответно, ако Пекин избере да ни предизвика. Действията им досега са точно според нашите очаквания“, каза Кърби.
Ескалацията от страна на ККП в региона идва след посещението на говорителя на Конгреса Нанси Пелоси в Тайван, срещу което ККП протестира. И САЩ, и Китай се обвиниха взаимно в едностранни опити за промяна на статуквото по отношение на Тайван.
САЩ поддържат политиката за единен Китай, която признава, но не насърчава принципите на ККП, че Китай е неделим и Тайван е част от него. Освен това между САЩ и Тайван има договор, че Америка ще снабдява Тайван с необходимите за независимостта му оръжия. Документите, върху които стъпва съгласието между САЩ и КНР за статуквото по въпроса с Тайван, изискват никоя от двете страни да не се опитва да променя статуквото чрез насилие или принуда.
ККП заяви, че „ще започне война, без значение от цената“, ако Тайван поиска да бъде признат за независим от международната общност. Бившият секретар по отбраната на САЩ Марк Еспер пък заяви, че според договореностите САЩ не изключват възможността от преки военни действия, за да защитят Тайван от нападение на ККП.
“Ако се върнем 50 години назад, в това отношение нашите възгледи по въпроса са ясни, това ще е въпрос на „сериозна загриженост“, което на дипломатически език означава, че сме готови да отидем на война заради него“, заявява Еспер преди месец. “Китай е този, който подкопава политиката за Единен Китай, както всички страни са видели за 50 години, и Китай променя статуквото чрез сила. Това са фактите по въпроса“, допълва той.
Според ККП визитата на Нанси Пелоси в Тайван е знак, че САЩ имат намерение да нарушат статуквото. 45-ият президент на САЩ Доналд Тръмп също разкритикува визитата. „Защо лудата Нанси Пелоси е в Тайван“, попита Тръмп в типичния си стил чрез новата си социална платформа, цитиран от „Ню Йорк Поуст“. „Причинява само неприятности. Стойте и ГЛЕДАЙТЕ.“ Самият Тръмп, макар и да не посети Тайван лично, проведе един от първите си разговори с президентката на Тайван Цай Ин-уен – нещо, което не се е случвало, откакто Джими Картър стопля отношенията с комунистически Китай през 1978 г. Веднага след това обаче в телефонен разговор със Си Дзинпин Тръмп потвърди ангажимента на САЩ към политиката на единен Китай, през февруари 2017 г. Според настоящата администрация в Белия дом подобни посещения са обичайни и никога не са били посрещани с толкова агресия от ККП.
Политическото и военно ръководство на Тайван също защити визитата на Нанси Пелоси и се зарече да пази територията и демократичното управление на Тайван от агресия на ККП.
“Не желаем битка, но не се плашим да влезем в такава, ако се налага – казва министърът на отбраната на Тайван във видео в социалните мрежи. – Имаме способността и волята да защитим скъпоценните си свобода и демокрация, и да допринесем за стабилността на региона.”