На 26-ти април във френския град Грас вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържества по повод 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Франция, съобщават от прес центъра на президентската институция. Вицепрезидентката на България присъства на тържествен концерт на български оперни певци и проведе среща с Жером Вио – кмета на Грас, който от дълги години е побратимен с град Казанлък.
Концертът бе под патронажа на генералния директор на ЮНЕСКО (2009-2017) Ирина Бокова. В катедралата на Грас българските оперни певци Пламена Гиргинова, Вера Гиргинова, Кирил Манолов и Михаил Михайлов под акомпанимента на пианиста Боряна Ламбрева изпълниха арии от германски, италиански, френски и испански композитори. Концертът бе организиран от културната асоциация „Център за изкуства“ в Грас, чийто председател Жил Фукс е изтъкнат меценат, носител на множество международни отличия, който активно работи за популяризирането на българската култура по света. Г-н Фукс има и огромен принос за развитието на Международния балетен конкурс във Варна.
„Господин Фукс, за мен е чест, че мога да ви нарека един от най-големите приятели на моята родина България. Горда съм, че човек като Вас работи неуморно за това богатата българска култура, неизмеримият български талант да са познати на широката публика“, каза българската вицепрезидентка.
„България е перлата на Балканите и аз много я обичам“, посочи от своя страна Жил Фукс. Той изтъкна дългогодишното си сътрудничество със създателя на Международния балетен конкурс във Варна маестро Емил Димитров, с когото започват инициативата да подпомагат и популяризират български таланти – дейност, която Жил Фукс продължава и днес.
В приветствието си Йотова подчерта древната история и богатата култура на България и приноса ѝ за развитието на славянския свят. „Тази година е знакова за нас, защото отбелязваме две важни годишнини – 1160 години от приемането на християнската вяра от българския народ и 1170 години на глаголицата – първообраз на славянската писменост, на кирилицата, която се ражда в България“, заяви вицепрезидентът. Гостите на концерта заедно с програмата получиха информация и достъп до българския филм „Пътят на светлината“, който разказва за значимата българска роля за развитието на християнството и славянската цивилизация.
„Днес в катедралата на Грас сме събрани различни хора, но силно свързани от убедеността, че културата е най-прекият път към познанието за другия. Тя е най-ефикасната противоотрова на ширещото се противопоставяне, омраза, конфликти. Тя е стабилната основа, върху която уверено се градят отношенията между държавите, основа, която превратностите трудно могат да разклатят“, обърна се вицепрезидентът към гостите.
Вицепрезидентката Илияна Йотова разговаря и с кмета на Грас Жером Вио. Те дискутираха защитата на производителите на етерични масла на европейско ниво. Грас е известен като столица на парфюмерията на основата на етерични масла и дълги години той е побратимен с българския град Казанлък. В срещата участва и г-жа Сребра Касева, заместник-кмет на град Казанлък. Жером Вио поздрави специално казанлъшкия кмет Галина Стоянова за отличното сътрудничество.
По инициатива на кмета на Грас преди време беше създадена Асоциация на кметове за защита на етеричните масла, в която от България участват Казанлък и Павел баня. Към момента с общи усилия, с активната работа на евродепутати от България и Франция, с подкрепата на други държави, са спрени исканията на Европейската комисия розовото и лавандуловото масло да се третират като химически продукт.