Американският президент Доналд Тръмп на 12 ноември издаде изпълнителна заповед за прекратяване на инвестициите в китайски компании, свързани с китайската армия, като се позова на заплаха за националната сигурност, външната политика и икономиката на Съединените щати.
Нормативната мярка беше изготвена в отговор на растящите опасения относно постъпленията на американски пенсионноосигурителни фондове в чуждестранни компании, които подкрепят китайския тоталитарен режим. Законодателството е насочено към китайски военни компании, включително посочените от Пентагона през юни и август 2020 г.
Пекин „все повече експлоатира капитала на Съединените щати, за да осигури ресурси и да даде възможност за развитие и модернизация на своите военни, разузнавателни и други институции за сигурност“, се казва в заповедта.
Китайската комунистическа партия, чрез своята агресивна национална стратегия, наречена „Военно-гражданско сливане“, използва китайски компании за укрепване на Народната освободителна армия (НОА) на Китай.
„В същото време тези компании набират капитал, като продават ценни книжа на инвеститори от САЩ, които търгуват на публични борси както тук, така и в чужбина“, се казва в заповедта.
Американското министерството на отбраната тази година определи 31 китайски фирми като китайски военни компании, опериращи пряко или косвено в САЩ, включително такива, които са притежавани или контролирани от НОА.
Много от тези компании се търгуват публично на световните фондови борси и милиони американски инвеститори чрез своите пенсионни фондове непреднамерено прехвърлят капитал от САЩ към тези институции.
Списъкът на Пентагона включва компании като Aviation Industry Corp. of China, Huawei и Hangzhou Hikvision.
Две от компаниите в списъка – China National Chemical Corp. (ChemChina) и China Three Gorges Corp. (CTG) – са събрали през месец септември общо 3,4 милиарда в деноминирани в щатски долари облигации, разкри доклад на консултантската служба за изследвания и рискове RWR Advisory със седалище във Вашингтон.
В доклада се посочва, че големи американски банки като Goldman Sachs и Bank of America са участвали в предлагането на облигации на ChemChina. JPMorgan Chase и Morgan Stanley са били сред поръчителите да се предлагат облигации на CTG.
Изпълнителната заповед, забраняваща инвестициите в акции или облигации на тези китайски военни компании влиза в сила в 9:30 ч. сутринта, източно стандартно време, на 11 януари 2021 г.
„Мярката на президента е предназначена за защита на американските инвеститори от непреднамерено предоставяне на капитал, който отива за увеличаване мощта на Народната освободителна армия и разузнавателните служби на Китайската народна република“ – заяви Робърт О’Брайън, съветник по националната сигурност на Белия дом.
Според Комисията за преглед на икономиката и сигурността между САЩ и Китай към 2 октомври на американските борси има регистрирани 217 китайски компании, с обща пазарна стойност от 2,2 трилиона долара.
През последните години Пекин също така лобира доставчиците на световни индекси и фондове да увеличат тежестта на китайските акции и облигации в своите референтни стойности или портфейли. Например доминиращият доставчик на индекси MSCI миналата година значително увеличи тежестта на китайските акции в своите индекси, което накара милиарди долари да потекат към китайски компании.
Заповедта бе приветствана от републиканския сенатор от Флорида и наблюдател по китайските въпроси Марко Рубио. Той подкани Конгреса също да последва добрия пример.
„Експлоатирането на американски капиталови пазари от Китайската комунистическа партия е явен и постоянен риск за икономическата и националната сигурност на САЩ“ – каза той в изявление.
„Не можем никога да поставяме интересите на Китайската комунистическа партия и Уолстрийт над американските работници и дребните инвеститори.“
Според Роджър Робинсън, президент и главен изпълнителен директор на RWR Advisory Group, ще бъде много трудно на следващите администрации да обърнат политиката на Тръмп.
„Ако с моя четиридесетгодишен опит разгледам връзката между национална сигурност и глобални финанси, нямам спомен за използването на санкции на капиталови пазари от този род. С други думи, за мен това е историческа победа, особено по отношение на огромен играч на пазара, какъвто е Китай“ – написа той в имейл.
Робинсън също така е бивш председател на Комисията за преглед на икономиката и сигурността на САЩ и Китай към Конгреса.
„Вече няма да може да върнем обратно в бутилката духа на санкциите на капиталовите пазари“ – заяви той.
Републиканският конгресмен от щата Индиана Джим Банкс също приветства нормативната мярка. През месец юни той внесе законопроект, наречен „Закон за прекратяване финансирането на НОА“, който е подобен на изпълнителната заповед на президента.
„Това е едно от най-мъдрите и значими външнополитически решения, които президентът Тръмп е взел от влизането си в длъжност – каза той в изявление. – Абсурдно е, че изобщо сме допуснали да финансираме нашите основни глобални опоненти и това е грешка, която не можем да повторим.“