Работната група е една от няколкото нови инициативи за религиозна свобода, които Тръмп обяви на Националната молитвена закуска на 6 февруари.
Президентът Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед на 6 февруари за създаване на работна група за „изкореняване на дискриминацията срещу християни“ във федералното правителство.
Тръмп обяви този ход по време на едно от двете събития на Националната молитвена закуска, на които присъства в четвъртък. Главният прокурор Пам Бонди ще председателства работната група, която ще включва ръководителите на поне 15 федерални организации, включително департаментите по държавни въпроси, финанси, отбрана, труд и здравеопазване и социални услуги.
„Мисията на тази работна група ще бъде незабавно да спре всички форми на тормоз и дискриминация на християни във федералното правителство, включително в Министерството на правосъдието – което беше абсолютно ужасно, в данъчната служба и ФБР – ужасно, както и в други агенции,“ каза Тръмп.
Той каза, че групата ще „работи за пълното подвеждане под отговорност“ на случаи на насилие и вандализъм срещу християни и „ще премести небето и земята, за да защити правата на християните и вярващите в цялата страна.“
При администрацията на Байдън, Министерството на правосъдието беше критикувано за преследването на мирни граждани, протестиращи срещу абортите, включително няколко възрастни хора, съгласно Закона за свободен достъп до клиники (FACE). Много от тези обвиняеми бяха осъдени на години затвор. Тръмп помилва 23 от тях в рамките на няколко дни след встъпването си в длъжност.
ФБР също се сблъска с негативна реакция заради изтекъл меморандум, който представя традиционните католици като агресивни екстремисти и предлага шпионаж в техните църкви. По време на администрацията на Обама, агресивният контрол на данъчната служба върху консервативни групи, включително християнски организации, предизвика голям скандал.
Работната група за прекратяване на войната срещу християните ще включва членове на кабинета на Тръмп и съответните федерални агенции, според информационен лист на Белия дом.
Членовете ще преглеждат практиките, поведението и политиките на всички федерални департаменти и агенции, за да идентифицират и елиминират всякакъв вид дискриминация срещу християни. Групата ще търси мнението на религиозни организации и други засегнати страни за разработване на препоръки за по-нататъшни действия.
„Ако нямаме религиозна свобода, тогава нямаме свободна страна, вероятно дори нямаме страна,“ каза Тръмп.
Президентът също обяви създаването на нова Служба по въпросите на вярата в Белия дом, ръководен от пастор Паула Уайт, и Президентска комисия за религиозна свобода.
„Това ще бъде от много голямо значение,“ каза Тръмп за комисията, отбелязвайки, че нейната цел ще бъде да „поддържа това най-фундаментално право“ на религиозна свобода.
„За съжаление, през последните години тази свещена свобода е застрашена както никога преди в американската история,“ каза той.
Той посочи преследването от Министерството на правосъдието на 75 годишната активистка срещу абортите Полет Харлоу, съгласно Закона FACE и статута за конспирацията срещу законова разпоредба, разрешаваща блокиране на входа на клиника за аборти във Вашингтон.
„Полет Харлоу беше осъдена на две години затвор за мирна молитва пред клиника, обвинена по неясен закон, който не е бил използван от години, селективно насочен срещу християни от предишната администрация,“ каза Тръмп.
Харлоу, която присъстваше на неговото изказване, беше една от 23-мата протестиращи, които Тръмп помилва през първата си седмица на поста.
„Това, което се случи с вас, никога повече не трябва да се случва в Америка,“ каза Тръмп на Харлоу.