Getting your Trinity Audio player ready...
|
Вдъхновяваща изложба с кратка история на организирания туризъм в България
Изложбата „Туризмът на Витоша – от първите стъпки до днес“ (6 февруари – 28 април, 2024 г.) вдъхновява да преосмислим ценностната си система и потърсим близостта на природата и планината.
Разположена в централната сграда на Регионалния исторически музей – София (бившата Централна минерална баня), експозицията проследява развитието и облагородяването на Природен парк „Витоша“, създаването на туристическите дружества, построяването на първите хижи на Витоша, изграждането на инфраструктурата и нейното развитие на територията на парка.
Представени са ключови архивни документи и любопитни фотографии, интересни отличителни знаци, грамоти, туристическо облекло, принадлежности за планински походи и други интригуващи експонати. Интересен е и списъкът с участниците при първото организирано изкачване на Черни връх, изготвен от Алеко Константинов на 27 август 1895 г., предоставен от историческия музей в град Свищов.
Изложбата е осъществена благодарение на съвместното сътрудничество с най-стария природен парк на Балканите – ДПП „Витоша“, Държавна агенция „Архиви“, Исторически музей – Свищов, Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, туристическите дружества „Алеко Константинов 1899“ и „Еделвайс“, вестник „Ехо“ – издание на Български туристически съюз, както и частни лица.
История на организирания туризъм в България и създаването на Българския туристически съюз (БТС)
Предисторията на организирания туризъм в България е свързана с пътувания до Божи гроб в Ерусалим, с поклоненията в Рилския манастир на търговци, пътуващи от Беломорието за Дубровник, Виена и Будапеща, които преминават през Разложката котловина и ползват местни водачи от село Добърско, с уроци сред природата на даскал Бачо Киро Петров, с излети на членуващите в клуб „Весела България“ към читалище „Славянска беседа“ и създатели на първия туристически клуб в Свободна България „Урвич клуб“.
На 27 август 1895 г. на Черни връх е учреден клуб на българските туристи по покана на видния български общественик, демократ, юрист и писател – Алеко Константинов. Поканата е публикувана във вестник „Знаме“, бр.99 от 23 август 1895 г. с адресати – любителите на българската природа. Отзовават се повече от 300 души – различни по възраст, пол, социална принадлежност.
Идеята е, чрез създаването на организирано туристическо движение, да се изучава България, нейните прекрасни природни дадености и богато културно-историческо наследство, да се възпитават гражданите й в най-ценни морални добродетели. Поради убийството на Алеко движението заглъхва, за да се възроди отново през 1899г. в Първо българско туристическо дружество „Алеко Константинов“.
Повече за етапите на развитие на организираното туристическо движение в България можете да прочетете тук.
Организираният туризъм днес през призмата на дейността на БТС
Понастоящем Българският туристически съюз развива и насърчава различните видове и форми на туризъм, планинарство и други туристически дейности – стимулира ориентирането, алпинизма, спелеологията и новостите в спортно-туристическата област. БТС има своите дълбоки корени и традиции, изграждани в продължение на над 120 години, като от сдружението посочват:
Естественият ход на глобалните световни събития, безусловно дава своя отпечатък върху цялостното му развитие, но в основата си организирания туризъм си остава високо благородно, хуманно, родолюбиво и природолюбиво движение. БТС дава своя принос за реализиране националната политика за опазването на околната среда и на културно-историческото наследство. Популяризира ги в цял свят, като използва различни нови форми, съвременни средства, способи и технологии, привличайки все-повече млади хора.
За пръв път от 15 години насам, вече с възстановен статут на национална организация за спортно-туристическа дейност, БТС получава държавни финансови средства за основни дейности. На 8 февруари т.г. БТС и Министерството на младежта и спорта подписаха годишен договор за 2024 г. за финансиране на спортно-туристически дейности и повишаване на физическата активност и възпитание. Договорът е част от спечелен проект по „Програма за развитие на спорта за всички”, като в него са включени прояви от Националния календарен план на БТС като Националния туристически поход „По пътя на Ботевата чета – Козлодуй – Околчица”, Националният преглед за спортно-туристически умения и сръчности „Кристален еделвайс” и други значими прояви на съюза.
Планинският туризъм в България има своята богата история благодарение на завидните природни дадености на нашата страна, чията малка територия обхваща 39 планини. Витоша е една от тях и вдъхновяващата изложба „Туризмът на Витоша – от първите стъпки до днес“ е прекрасен повод да почерпим вдъхновение от миналото, за да притворим богато на природни енергия и красота настояще, като осъществяваме все по-често връзката си с природата.
Временната изложба можете да разгледате в Регионалния исторически музей – София до 28 април – всеки ден (от понеделник до неделя) от 10:00 часа, като последните посетители се допускат в 17:30 часа. Цените на билетите, които обхващат постоянната и временните експозиции на музея, можете да видите тук, като изложбените зали в централната сграда на музея на пл. „Бански“ №1 са с „вход свободен“ всеки четвъртък от месеца.
Чистият въздух и прекрасните гледки на Витоша са с „вход свободен“ всеки ден от годината!