• За нас
  • Пишете ни!
петък, 9 юни, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот

Три полезни съвета за безопасност в планината

отАлександра Ботева
6 януари , 2023
Три полезни съвета за безопасност в планината

Акция на Планинска спасителна служба в Пирин (снимка: www.pss-bg.bg)

Зачестилите спасителни акции през последните седмици от Планинската спасителна служба (ПСС) при Български червен кръст (БЧК) фокусираха вниманието върху осигуряването на безопасността на туристите в планината. 

За последните 14 дни на изминалата година са проведени 14 спасителни акции за оказване на помощ на 16 пострадали. В операциите участват повече от 100 планински спасители, а сред основните причини за инцидентите продължават да са подценяването на условията в планината, надценяването на собствените възможности, липсата на планинарска култура и неподходяща екипировка.

todor stoyanov
Турист на преход в планината (снимка: Тодор Стоянов)

Това казва ПСС в своя информационен сайт, като препоръчва на всички туристи да бъдат особено внимателни и предупреждава: 

Въпреки топлото за сезона време, условията в планините са динамични, а светлата част на денонощието е кратка. Снежната покривка във високите части на планините е незначителна, има заледявания и навевки, което е предпоставка за инциденти, дори и за опитни планинари с добра екипировка. 

Скорошните инциденти с пострадали в планината доказват именно това. Ето защо ви припомняме три възможности за подсигуряване на безопасен туризъм.

Инсталиране на безплатното мобилно приложение на ПСС 

Приложението PSS за iPhone и Android помага за създаване на връзка между пострадали и изпаднали в беда планинари с Планинска спасителна служба. 

Приложението PSS е разработено за улеснена комуникация на нуждаещи се от помощ туристи с ПСС в България, като при включване на GPS приемника приложението показва GPS координатите на текущото местоположение. 

Приложението предоставя бутон за изпращане на SMS съобщение с GPS координатите към дежурния център на ПСС, както и с бутон за обаждане към мобилния номер на дежурния център на ПСС в случай на нужда от помощ в планината. Приложението специално индикира, че изпращането само на съобщение с координатите не е сигнал за помощ, като човек трябва да се свърже с дежурния планински спасител в ПСС, за да каже точно от каква помощ се нуждае.

Преминаване на теоретично обучение по първа помощ

Ако желаете да преминете основен курс по темата Първа помощ, може да го направите в онлайн системата за обучение на Българския Червен кръст или да изгледате кратко видео по темата тук. 

Напомняме, че Българския младежки Червен кръст развива направлението “Първа помощ”, което обединява в себе си дейностите свързани с подготовка и обучение на децата и младите хора на превантивни дейности по опазване живота и здравето на хората. Модулите в направлението включват Първа долекарска помощ, първа психологична помощ и психосоциална подкрепа. Повече информация за БМЧК и как да се включите в желани дейности можете да намерите на уеб сайта на организацията.

Минимум подготвителни действия за преход в планината

Планинските спасители на ПСС при БЧК информира за минимума от мерки необходими за безопасно и пълноценно преживяване в планината, които могат да се обобщят в следните базови съвети: 

  • Проучете внимателно маршрута преди да тръгнете
  • Съобразете екипировката, опита си и възможностите си спрямо маршрута, като при възможност носете ярки връхни дрехи (червени, оранжеви, жълти)
  • Проверете метеорологичната прогноза преди да тръгнете
  • Ходенето сам в планината води до сериозни рискове – препоръчват се преходите в група
  • Преди да тръгнете информирайте някого за избрания маршрут
  • Преди да тръгнете подсигурете добре зареден телефон, при възможност носете резервно външно зарядно устройство – пестете батерията на телефона си
  • Независимо от условията носете свирка, челник, резервни батерии
  • Носете вода – обезводняването е сериозен проблем
  • Вземете сладки храни, които бързо възстановяват енергията
  • Качете на телефона си мобилното приложение на ПСС – ако имате сериозен проблем, подайте сигнал за помощ на тел. 112 и изпратете SMS с вашите координати чрез мобилното приложение на ПСС
  • Научете основни похвати за оказване на първа помощ
  • Направете си планинска застраховка, като на страницата на ПСС можете да я направите своевременно онлайн при посочените застрахователни компании

В допълнение, можете да се запознаете с цените на видовете помощ, която ПСС осигурява.

ПСС публикува и ключови съвети за поведение в случай на инцидент в планината.

През 2022 г. Планинска спасителна служба е оказала помощ на 2 201 пострадали, от тях 167 са транспортирани за последващо лечение, като има 15 случаи с летален край, а 1 човек и до момента остава в неизвестност.

pss 2
Планинска спасителна служба по време на курс „Работа в трудни терени“  (снимка: www.pss-bg.bg)
pss 1
Планинска спасителна служба по време на курс за водачи и спасителни кучета (снимка: www.pss-bg.bg)

Подготовката на спасителите от ПСС е на много високо ниво. Но когато се случи, както в последно време, да зачестят тежките инциденти в планината, силите и възможностите на спасителите не са безкрайни и тяхната работа би била в пъти по-ефективна, ако разполагат с по-съвременна техника като медицински хеликоптери и организирана въздушна спешна помощ.

Каква е ролята на държавата в осигуряването на спешна помощ?

Пред национална медия в предаване от 3 януари т.г., след акция по спасяване на изгубил се турист, планинският спасител от ПСС – Дупница  Божидар Джонкин споделя, че операцията е била изтощителна и продължителна поради факта, че пострадалият е бил на 2500 м надморска височина. Такава акция изисква голям ресурс от хора и време и ако е имало хеликоптер, операцията по спасяването е щяла да приключи за около 30 минути, според Джонкин, като атмосферните условия в случая също са били благоприятни за летене.

България се оказва единствената страна в Европейския съюз, която няма хеликоптер за спасяване на животи. Това споделя в същото предаване Мариян Боновски, член на Световната хеликоптерна организация. Той разказва за операция по спасяване на бедстващ турист в навечерието на 30 декември, като по молба на председателя на ППС- Банско, Боновски се включва в акцията с личния си хеликоптер, макар машината да не е пригодена за спасяване. Спасителната акция приключва успешно само в рамките на десет минути.

Боновски потвърждава, че е крайно необходимо в България да се създаде единна система за действие в такива случаи, а именно да се създаде HEMS (Helicopter Emergency Medical Serviceе) – система за въздушно спасяване и транспорт на пострадали от мястото на инцидента до специализирано здравно заведение. Според Боновски без тази система дори наличието на хеликоптери няма да бъде от съществена полза. Системата включва изграждането на площадки за хеликоптери, изграждането на бази, добре обучени пилоти с минимум 300-500 летателни часа, като HEMS е необходимо да има задължителна синхронизация със системата на единния европейски номер за спешни повиквания – 112. 

Мариян Боновски споделя още един интересен факт, свързан с липсата на заинтересованост от страна на държавата. Вече 5 години той представя пред множество служби в България уред, който, качен на хеликоптер, може да локализира бедстващ човек в обсег от 20 км с точност до 3 метра. Освен презентирани в зала, ключовите функционалностите на устройството са демонстрирани и на живо с хеликоптер. Презентациите са правени пред Mинистерството на отбраната, Министерство на вътрешните работи вкл. ГД „Гранична полиция“, ГД „Борба с организираната престъпност“, ПСС и др., като нито една институция и организация не е проявила интерес. Боновски също сподели, че съседна Румъния е закупила 24 такива уреда и докато страната ни все още няма медицински хеликоптери, тези уреди могат да бъдат поставени на хеликоптерите на българската гранична полиция или на тези на армията, стига обаче да има кой да ги закупи. 

Освен отговорността от страна на държавата, всеки прекрачил планината има своята лична отговорност, като в очакване на снега ПСС предупреждава всички любители на планината:

Все още няма добри условия за ски и сноуборд туризъм. При липсата на сняг планинските спасители не могат да използват моторни шейни или ски, което увеличава многократно времето, за което ще достигнат пострадал при евентуален инцидент. 

Инструкторът по планинско спасяване Мартин Неделчев, Момчил Панайотов – доброволен планински спасител и експерт в областта на лавините и лавинната безопасност и д-р Севдалина Михайлова – лекар-планински спасител, проведоха на 23 ноември 2022 г.  традиционната лекция на отряда на ПСС – София за опасностите, които планината крие през зимата, как да се предпазим и как да потърсим помощ при нужда.

Онлайн лекцията „Безопасност в зимната планина“ на ПСС

В случай на нужда, можете да използвате номера за спешни повиквания – 112, а за инциденти в планината телефонът на централен денонощен пост на ПСС за всички мобилни оператори е 1470, а стационарният номер е 02 963 2000. 

ПСС като част от структурата на БЧК осигурява и телефон за справки и съвети с номер за всички мобилни оператори 1471, като на имейл адрес pss@redcross.bg може да изпращате писмени запитвания.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Газови мехурчета от изтичането на "Северен поток 2", които достигат повърхността на Балтийско море, показват смущение с диаметър над един километър близо до Борнхолм, Дания, на 27 септември 2022 г. (Командване на датската отбрана/Handout via Reuters)

Нови улики за участие на Украйна в атаката срещу “Северен поток”

0
0
Николай Денков връща изпълнен втория мандат на президента Румен Радев (снимка: стоп кадър)

Прегръдката на ГЕРБ и ПП-ДБ: Ще успее ли кабинет, основан на компромиси и компромати

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
1
Нова Зеландия (с любезното съдействие на Симеон Иванов)

Нова Зеландия – където връзката с природата е кауза на държавата

0
0
Георги Господинов с романа Time Shelter - победителят в литературната класация Booker за 2023 г. (снимка: thebookerprizes.com)

Музиката във “Времеубежище” – плейлист от Георги Господинов

0
0
Бившият президент Доналд Тръмп пристига в Trump Tower в Ню Йорк, 9 август 2022 г. (David 'Dee' Delgado/Reuters)

Какво обещава Доналд Тръмп ако отново стане президент

0
0
Кристин Андерсън говори за 15-минутните градове

Кристин Aндерсън: 15-минутните градове целят “пълен контрол”

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Нова Зеландия (с любезното съдействие на Симеон Иванов)

Нова Зеландия – където връзката с природата е кауза на държавата

0
0
Снимка (pinterest)

Домашен сироп от Роза Дамасцена

0
0
Вероятността за депресия при интензивните потребители на социални медии е два пъти по-голяма от тази при леките потребители (Eightshot Images/Getty Images)

Самотата нанася осезаеми физически поражения

0
0
Майк Сордж - скулптор (Courtesy of Mike Sorge)

Статията “Как се е появил човешкият род” дава отговори на дългогодишни духовни търсения

0
0
(Antonio Guillem/Shutterstock)

Седем начина да контролираме телефона, вместо той – нас

0
0
Агнешка дроб сарма. (Снимката е любезно предоставена от майстора - готвач Иван Звездев)

Агнешка дроб сарма по рецепта на Иван Звездев

0
0
бароков манастир на Епископския дворец

Лекарка с 5 близки до смъртта преживявания: светът се пробужда за духовното

0
0
Детайл от "Преображението", 1520 г., от Рафаело, в Пинакотека Ватикана (снимка: Калина Иванова, Епок Таймс България)

Възкресението Христово – надежда и обещание за спасение

0
0
копривена чорба на баба

Вкусна копривена супа

0
0
Великденски курабийки. (Снимката е предоставена с любезното съдействие на майстор-готвач Иван Звездев)

Великденските курабийки на баба, по рецепта на Иван Звездев

0
0
Великденски козунак. (снимката е предоставена с любезното съдействие на Иван Звездев)

Великденски козунак – класическа рецепта от Иван Звездев

0
0
Снимка (Shutterstock)

Традиция и обичаи на Цветница

0
0
Следваща публикация
Картина „Раходка с лодка“ на Елисавета Консулова-Вазова от изложбата „Жените художници. Нови хоризонти между двете световни войни”, 2022 г.(https://sghg.bg/)

"Площад Славейков" класира културните събития за 2022 година

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • “Шен Юн”
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria