Getting your Trinity Audio player ready...
|
Наложени са еднократна глоба в размер на 200 милиона евро и периодична санкция в размер на 1 милион евро за всеки ден забава за неизпълнение на решението на Съда на ЕС
Съдът на Европейския съюз постанови през 2020 г. нарушения на политиката в областта на убежището от страна на Унгария. След като Европейската комисия прецени, че държавата членка не се е съобразила със съдебното решение, тя предяви иск, с който поиска налагане на имуществени санкции. С Решение от 13 юни 2024 г. Съдът на ЕС осъди Унгария да заплати на Европейската комисия еднократна глоба и периодични имуществени санкции.
Европейската комисия срещу Унгария 2020 г.
През декември 2020 г. Съдът на ЕС постанови, че Унгария не е спазила правните норми на Съюза във връзка с процедурите за предоставяне на международна закрила и за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни. Неизпълнението на задължения се отнася до ограничаването на достъпа до процедурата за международна закрила, до неправомерното задържане на кандидатите за такава закрила в транзитни зони и до нарушаването на правото им да останат на територията на Унгария, докато бъде постановено окончателно решение по жалбата, с която оспорват отхвърлянето на молбата им за закрила, както и до извеждането на незаконно пребиваващи граждани на трети страни.
Съдът на ЕС също така постанови, че унгарски закон, приет през 2018 г., който заплашва със затвор хората, които помагат на търсещите убежище, е несъвместим с правото на ЕС.
Унгарското антиимигрантско правителство заема твърда позиция по отношение на хората, влизащи в страната, след като през 2015 г. в Европа дойдоха над 1 милион имигранти, повечето от които бягащи от конфликта в Сирия.
Делото по което Съдът се произнесе през 2020 г. се отнася до промените, които Унгария направи в системата си за предоставяне на убежище след тази криза, когато около 400 000 души преминаха през Унгария на път за Западна Европа. Унгария изгради телени огради по южните си граници със Сърбия и Хърватия и двойка транзитни зони за задържане на търсещи убежище лица по границата си със Сърбия. Оттогава тези транзитни зони са затворени.
Европейската комисия срещу Унгария 2024 г.
В решението си от миналата седмица Съдът констатира, че Унгария не е предприела необходимите мерки за изпълнението на решението от 2020 г. В прес съобщение Съдът в Люксембург посочи, че държавата членка, незачитайки принципа на лоялно сътрудничество, умишлено не прилага, в нейната цялост, общата политика на Съюза в областта на международната закрила, нито пък правилата относно извеждането на незаконно пребиваващи граждани на трети страни.
По-конкретно, неизпълнението на задължения от страна на Унгария, вследствие на което върху останалите държави членки се прехвърля отговорността, включително във финансово отношение, да се осигури в съответствие с правото на Съюза приемане на кандидати за международна закрила, разглеждане на молбите им и връщане на незаконно пребиваващите граждани на трети страни, е сериозно нарушение на принципа на солидарност и на справедливо разпределение на отговорностите между държавите членки.
За нарушението на правото на Съюза, Съдът осъди Унгария да заплати еднократна сума в размер на 200 милиона евро и да заплаща периодична имуществена санкция в размер на 1 милион евро за всеки ден забава да се съобрази със съдебното решение.
Реакцията на премиера на Унгария
Унгарският министър-председател Виктор Орбан обяви решението на Съда на ЕС за „възмутително и неприемливо“.
„Изглежда, че нелегалните мигранти са по-важни за брюкселските бюрократи, отколкото собствените им европейски граждани“, написа Орбан в социалната медийна платформа X.
Виктор Орбан e заявявал, че нелегалната имиграция и правата на LGBTQ – два въпроса, които предизвикват конфликти с Европейския съюз – ще доминират в дневния ред на неговата управляваща партия „Фидес“, която този месец спечели с под 50% изборите за представители на Унгария в Европейския парламент.