Коментарите на председателя на Европейската комисия идват след като администрацията на Доналд Тръмп обяви 20% мито върху страните от Европейския съюз
Председателят на Европейската комисия предложи 27-те страни от Европейския съюз да предложат „нулеви срещу нулеви“ мита за определени стоки на фона на пазарната несигурност относно митата, обявени през изминалата седмица от администрацията на Тръмп.
„Ние сме готови да преговаряме със САЩ. Всъщност, ние предложихме нулеви срещу нулеви мита за промишлени стоки, както успешно сме правили с много други търговски партньори“, заяви пред репортери председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в понеделник.
Причината, по думите й, е „защото Европа винаги е готова за добра сделка“. Но тя предупреди, че ЕС „също е готов да отговори чрез контрамерки“ и да защити интересите си.
Икономическият съветник на Белия дом Кевин Хасет заяви в неделно интервю за ABC News, че повече от 50 страни са се свързали с Белия дом, за да преговарят за митата.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви 20% мита върху всички вносни стоки от ЕС, които ще влязат в сила на 9 април. Стоманата, алуминият и автомобилите са обект на отделно 25% мито.
Освен че наложи мита на Европа и други страни, които търгуват интензивно със Съединените щати, Тръмп издаде 10% базово мито за повечето страни в света. Китай, Виетнам, Тайван и някои страни от Югоизточна Азия, наред с други, ще подлежат на американски мита от над 30%.
Заявявайки, че ЕС иска „договорено решение“, фон дер Лайен каза, че всеобхватните американски мита са „голям повратен момент“, който може да наложи „огромни разходи“ на потребителите в Съединените щати.
„Ние също ще се защитим срещу непреки ефекти чрез отклоняване на търговията. За тази цел ще създадем ‘Работна група за наблюдение на вноса'“, посочи тя пред репортери. „Ние наблюдаваме какъв е историческият внос, който имаме и сме имали, и [дали] изведнъж има някакъв конкретен скок на определен продукт или в определен сектор, по който трябва да действаме.“
В отговор на обявлението на ЕС, съветникът по търговията в Белия дом Питър Наваро заяви пред CNBC, че готовността на ЕС да преговаря с Тръмп за намаляване на митата е „малко първо начало“, но че нетарифните бариери, като данъци върху добавената стойност (ДДС), които включват също и разпоредби за безопасност на храните, са „по порядъка на величината“ по-важни от тарифните ставки.
„Бих казал на ЕС, когато правите тези изявления, бихте ли били много внимателни да ни кажете, че ще намалите вашите нетарифни бариери?“ каза Наваро. „ЕС, премахнете вашето 19% ДДС. ЕС, спазвайте решенията на СТО [Световната търговска организация], за да можем да продаваме… нашето свинско месо, нашата царевица, нашето говеждо месо“ в страните от ЕС, каза Наваро.
Наваро заяви, че нетарифните бариери са проблем за търговията на САЩ с много страни, включително Виетнам, който има нарастващ търговски излишък със Съединените щати, отчасти поради преместването на веригите за доставки от Китай.
„Така че, когато питате дали сме готови да преговаряме, президентът винаги ще слуша“, каза Наваро. „Но нека разберем какъв е проблемът, когато имате страна като Виетнам – нека вземем Виетнам – когато те дойдат при нас и кажат: ‘Ще минем на нулеви мита’, това не означава нищо за нас, защото именно нетарифното измамничество е от значение.“
Reuters допринесе за този материал.