Преговорите бяха отложени заради сблъсъците между израелските сили и Хизбула в Ливан
Вицепрезидентът Джей Ди Ванс пристигна в Швейцария в неделя, за да подпомогне официалното стартиране на мирните преговори с иранските лидери.
Ванс и съпругата му пристигнаха на военновъздушната база Емен в Швейцария в 5:59 ч. местно време, съобщи говорител на вицепрезидента.
Според пакистанското Министерство на външните работи американската и иранската делегации са насрочени да се срещнат в Швейцария на 21 юни за серия от технически преговори.
Техническите дискусии ще се проведат в рамките на меморандум за разбирателство, постигнат между Вашингтон и Техеран през изминалата седмица. Меморандумът позволи смекчаване на последното въоръжено противостоене между двете страни и откри пътя за по-нататъшни преговори относно дългосрочното бъдеще на иранската ядрена програма, облекчаване на санкциите срещу Техеран и преодоляване на другите пречки пред траен мир между страните.
Техническите разговори ще започнат в курортния комплекс Бюргеншток.
В изявление от 20 юни пакистанското Министерство на външните работи заяви, че Пакистан ще продължи да изпълнява ролята си на посредник по време на преговорите в Швейцария, като в същото качество ще участва и Катар.
В събота сутринта, в интервю за Fox News, Ванс заяви, че специалният пратеник на САЩ Стив Уитков и зетят на президента Доналд Тръмп – Джаред Кушнър, вече са в Швейцария в подготовка за предстоящите технически разговори.
Вицепрезидентът замина за Швейцария в събота следобед.
„Надявам се да постигнем напредък по ядрения въпрос и по въпроса за примирието в Ливан. Това са двете основни теми, върху които ще се съсредоточим“, заяви Ванс пред журналисти при заминаването си от съвместната база Андрюс в Мериленд.
Преговорите бяха насрочени да се проведат в Бюргеншток по-рано през седмицата, но впоследствие бяха отложени заради засилените бойни действия в Ливан между израелските сили и обявената за терористична организация Хизбула. Шиитското ръководство на Иран настоява, че дългосрочният мир в региона трябва да обхваща и Ливан, и Хизбула.
Първата точка на мирния меморандум, приет тази седмица от Вашингтон и Техеран, гласи, че двете държави и техните съюзници „обявяват незабавното и окончателно прекратяване на военните операции на всички фронтове, включително в Ливан“.
Четирима израелски войници загинаха в нощта срещу 19 юни по време на операции в районите на Бофор и Хребета Али а-Тайр, насочени срещу подземни складове за оръжие и укрепени позиции на Хизбула. В отговор израелските сили нанесоха десетки удари в Южен Ливан.
В публикация в X в събота израелският посланик в САЩ Йехиел Лайтер заяви, че примирието е нарушено от Хизбула, а не от Израел.
„Терористите лъжат. Хизбула е терористична организация. Хизбула лъже. Иран използва своя пълномощник, за да изтръгне отстъпки. Това е присъщият модел на действие на убийствения режим в Техеран“, написа Лайтер.
Медийното звено на Хизбула отхвърли твърденията на израелската страна и заяви, че отговорността за продължаващите въоръжени сблъсъци в Южен Ливан се носи от Израел, който продължава да поддържа военно присъствие на ливанска територия.
В телевизионно обръщение в събота говорителят на иранското Министерство на външните работи Есмаил Багаи съобщи, че иранска дипломатическа делегация е заминала за Швейцария за участие в преговорите. Той добави, че делегацията ще се съсредоточи върху ограничаването на военните действия на Израел в Ливан.
Багаи предупреди, че неизпълнението на клаузите от меморандума, свързани с Ливан, би застрашило прилагането на цялата мирна рамка.
„Другата страна трябва да предприеме необходимите стъпки възможно най-скоро. В противен случай цялото разбирателство е под въпрос“, каза той.

















