Getting your Trinity Audio player ready...
|
Всяка година на 15 август в курорта Пампорово камбанен звън възвестява празника на храма „Успение на Пресвета Богородица“
През 2024 година се навършват 25 години от освещаването на православния храм „Успение на Пресвета Богородица“, построен в курорта Пампорово.
Църквата е прекрасна като визия, но още по-важно е, че още с влизането в нея се усеща особената енергия и Божествен дух. През всичките тези години хиляди хора, българи и чужденци, са я посетили. Много от тях са изразили писмено своето усещане и са отправили своите молитви. Изписани са повече от осем големи книги, които се съхраняват в църквата и всеки може да ги разгледа.
В далечната 1993 г. родолюбци от Чепеларе и Смолян се събират и решават да осъществят идеята да се построи православен храм в курорта Пампорово. Родолюбците са бизнесмени, архитект, юрист, учители, икономист, управител на хотел, главен изпълнителен директор на българска компания, кмет – хора доказали своите професионални и организационни качества.
За да реализират това Богоугодно дело, те създават сдружение с нестопанска цел, „Християни“, чието мото е: „И нека Бог да благослови начинанието ни, защото вижда, че са чисти помислите ни“.
Започват изпитанията за малкия колектив на сдружение „Християни“ с намирането на мястото за храма; подготвяне на документацията за строителството (разрешителни, министерски заповеди, строителни и архитектурни проекти); пълно съобразяване и съответствие с изискванията на православния канон за строителство на храм; организиране на различни събития за събиране на дарения; конкурси за иконостас, икони и изографисване на стените, купола и абсидите.
„Имахме доста недоразумения и много спорове при решаване на важните неща, но вярата, че делото ни е праведно, беше винаги с нас и това се доказа, защото за шест години църквата беше построена и осветена. В този кратък срок са включени следните дейности: намиране на терен, осигуряване на проект, строителството, конкурсите за изработването на олтар, както и за изписването на иконите на царския и апостолския ред“ – споделя Дора Калфова, автор на книгата „Книга за църквата в Пампорово“.
Тандемът архитекти, арх. Каменов и арх. Мариана Георгиева, от град Варна са авторите на проекта за църквата в Пампорово.
В олтара на храма е вградена частица от мощите на Свети Трифон, който е лечител, починал от мъченическа смърт за вярата (почита се на 1-ви февруари).
Съществена роля има предаването „Панорама“ по БНТ, което всеки петък излъчва репортаж за строителството и призиви към аудиторията за дарения.
Само две години след първата сбирка и създаване на сдружение „Християни“, през октомври 1995 г., идва моментът за организиране на национален конкурс за изработване на иконостас. Конкурсът се оказва силен и оспорван, тъй като и кандидатите, и журито са професионалисти с високи художествени постижения в своята област и са преподаватели в Националната художествена академия и други художествени институции. Надделява изборът на проекта на проф. Кънчо Цанев. „Този иконостас е едно бижу“ – казва арх. М. Георгиева и всеки посетил църквата в Пампорово се уверява в това лично.
През април 1998 г. се провежда национален конкурс за иконите на царския и апостолския ред. Явяват се 17 участници – индивидуално или в колектив. Журито отново е съставено от водещи имена на преподаватели във висшите художествени училища, богослови, свещеници. На конкурса присъства и проф. Кънчо Цанев – победителят в конкурса за иконостаса. Журито определя на първо място семейството-художници Елена и Дечко Дечеви да рисуват иконите на царския ред, а Лора Малева да рисува иконите на апостолския ред.
През 1999 г. се извършва освещаването на храм „Успение на Пресвета Богородица“ в Пампорово. Въпреки че стените и куполът са все още неизографисани (конкурсът се провежда през следващата, 2000 година), вълнението на хората от сдружението е неописуемо, тъй като могат да представят на цяла България, пред света, великолепния храм – реализираната отпреди шест години мечта.
Богослужението се извършва от тогавашния владика, Негово Преосвещенство митрополит Арсений. Специални гости на откриването и освещаването са президентът Петър Стоянов и тогавашният министър-председател, Иван Костов, със съпругата си. Присъстват бизнесмени-дарители, граждани – дарители от цялата страна, общественици, медии, свещеници, хора с различни вероизповедания и много родопчани от околните селища.
От този ден нататък църквата започва своя живот, вече 25 години. Непрекъснато я посещават хора от цялата страна, за да я видят, да се помолят. В църквата се извършват кръщенета, венчавки, поклонения, отбелязват се църковните празници от православния календар.
Интересни моменти, драматични финансови събития, неочаквани дарения и заблудени срещи, както и различни човешки случки съпътстват историята на храма в Пампорово. Всички те са разказани в книгата „Книга за църквата в Пампорово“ от Дора Калфова.
Всяка година на 15 август празникът „Успение на Пресвета Богородица“, наричан от вярващите „Голяма Богородица“ се чества с тържествена литургия и водосвет и събира миряни от околните градове и села, както гости на курорта Пампорово.