Външният министър на Украйна заяви, че Киев е готов да се ангажира с руската страна, ако Москва „е готова да преговаря добросъвестно“
На 24 юли украинският министър на външните работи Дмитрий Кулеба заяви пред китайския си колега, че Киев е готов да поднови преговорите с Москва, ако руската страна прояви истинско желание да преговаря добросъвестно.
Кулеба предаде това послание по време на среща с висшия дипломат на Китайската комунистическа партия (ККП) Уан И в Гуанджоу, голям индустриален и експортен център в Южен Китай. Това е първото посещение на висшия дипломат на Украйна в Китай, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия.
По време на срещата на 24 юли Кулеба потвърди „установената позиция на Украйна, че е готова да включи руската страна в преговорния процес на определен етап, когато Русия е готова да преговаря добросъвестно, но в момента не се наблюдава такава готовност от руска страна“ според резюме на срещата, публикувано от неговото министерство.
Според доклада на Министерството на външните работи на Пекин, Уан е заявил, че режимът е „твърдо ангажиран с насърчаването на политическото уреждане на кризата“, като същевременно е изтъкнал готовността на Пекин да играе „конструктивна роля“ в подновяването на мирните преговори.
ККП се стреми да се позиционира като мирен посредник по време на войната, която започна през февруари 2022 г., само няколко седмици след като китайският лидер Си Дзинпин и руският президент Владимир Путин обявиха партньорство „без граници“. Пекин отказва да осъди нахлуването на Русия, нито да го нарече инвазия.
Упрекът на Украйна към Китай
Кулеба пристигна в Китай на 23 юли и бе предвидено да остане четири дни. Преди да замине за Гуанджоу, украинското министерство на външните работи заяви, че срещите му в Китай ще се съсредоточат върху проучването на „начините за спиране на руската агресия“ и „възможната роля на Китай за постигането на устойчив и справедлив мир“.
Пътуването се осъществи, след като украинският президент Володимир Зеленски разкритикува китайския режим и го обвини, че е подпомогнал Русия в подкопаването на неговата мирна конференция в Швейцария миналия месец.
„Русия, използвайки китайското влияние в региона с помощта на китайски дипломати, прави всичко, за да провали срещата на върха за мир“, заяви Зеленски на пресконференция на 2 юли след изказване на форума за отбрана Шангри-Ла в Сингапур.
Украинският президент специално разкритикува ККП, че не е изпълнила обещанието си да не подпомага военните усилия на Русия.
Зеленски заяви, че Си му е обещал, че Пекин „ще стои настрана и няма да подкрепя Русия с оръжия“ по време на телефонен разговор през януари 2023 г.
Изглежда обаче, че Пекин смята друго.
„Има различни сигнали от различни разузнавателни агенции, включително украинската, че някои неща идват на пазарите на Русия чрез Китай. … Има някои елементи от руското въоръжение, които идват от Китай“, каза Зеленски пред репортери.
Западни официални лица твърдят, че китайски компании и търговци продават металорежещи машини, чипове и други материали, които имат както гражданска, така и военна употреба, за да помогнат за възстановяването на отбранителния сектор на Москва.
„Русия трудно би могла да продължи нападението си срещу Украйна без подкрепата на Китай“, заяви държавният секретар Антъни Блинкен на брифинг в Пекин през април след среща със Си и висши служители на ККП. „Дадох ясно да се разбере, че ако Китай не се заеме с този проблем, ние ще го направим.“
По-рано този месец съюзниците от НАТО определиха комунистически Китай като „решаващ фактор“ за войната в Украйна, заявявайки, че режимът „не може да разреши въпроса с най-голямата война в Европа в най-новата история, без това да се отрази негативно на неговите интереси и репутация“.
Предложение за мир
Сега Киев е насочил поглед към втора международна среща на върха за мир през ноември, в която Зеленски заяви, че има за цел да участват „представители на Русия“.
Москва не беше поканена на първата среща на върха в Швейцария, която се проведе от 15 до 16 юли и на която присъстваха делегации от над 90 държави. Пекин отказа да изпрати свой пратеник, заявявайки, че подкрепената от Киев среща „далеч не отговаря на очакванията му“.
На първата годишнина от нахлуването на Русия Китай публикува план от „12 точки“ за прекратяване на конфликтите. Документът призовава за мирни преговори и зачитане на суверенитета на всички страни, но не изисква от Москва да изтегли войските си от Украйна или да осъди инвазията. Путин приветства плана, докато западните държави до голяма степен го отхвърлиха като опит да се спечели повече време за военните действия на Русия.
Неотдавна Китай публикува „общо разбиране“ от шест точки заедно с Бразилия, в което призовава за провеждане на световна среща на върха, призната от Русия и Украйна, за да се обсъди пътят за разрешаване на войната.
Междувременно официални представители на Украйна търсят подкрепа за своето предложение за разрешаване на войната.
Преди пътуването Кулеба заяви пред китайците във видеоклип, публикуван в Weibo, популярна социална медийна платформа в Китай, че Украйна работи с международната общност за постигане на мир въз основа на мирния план, представен от Украйна.
„Никога не сме искали тази война в Украйна и бихме искали да я прекратим възможно най-скоро. Но се нуждаем от истински и справедлив мир, който да ни позволи да възстановим стабилното развитие, просперитета и сигурността за собствения си народ“, заяви Кулеба.