• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 2 октомври, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Време ли е да преосмислим върховенството на европейския закон над националния?

отГабриел Моинс
28 октомври , 2021
Време ли е да преосмислим върховенството на европейския закон над националния?

Флаговете на Европейския съюз и Полша, Литва, 5 април 2019 г. (снимка: REUTERS/Ints Kalnins)

В момента в Европейския съюз (ЕС) назрява голяма конституционна криза.

Причината е неотдавнашното решение на полския Конституционен съд, според което някои европейски закони и решения на Европейския съд противоречат на полската конституция. Поради това съдът разгледа въпроса дали членството на Полша в ЕС непременно води до върховенство на европейското право, когато е налице предполагаем или действителен конфликт с националното право.

По-конкретно полският съд реши, че чл. 1 и чл. 19 от Договора за Европейския съюз намаляват полския суверенитет.

Чл. 1 от Договора постановява, че държавите членки „предоставят компетенции“ на ЕС „за постигане на общите им цели“. Докато чл. 19 постановява, че Съдът на ЕС „гарантира, че при тълкуването и прилагането на договорите се спазва законът“.

Полският конституционен съд реши, че Договорът и свързаните с него регулации за функционирането на ЕС са просто международни договори, които един следващ несъвместим национален закон може да отмени.

Няма съмнение, че решението на Полския Конституционен съд, в което се заключава, че националното право има предимство пред несъвместимите разпоредби на европейското право, е правно погрешно.

Всъщност Съдът на ЕС отдавна е решил, че законите на ЕС имат предимство пред всички национални закони и че „принципът на върховенство на европейското право“ е от съществено значение за запазването на ЕС като наднационална правна система.

Принципът на върховенство на европейското право е добре разбран още от първите дни на предшественика на Съюза – Европейската общност. Така например в делото Costa v Enel (1964 г.) Съдът на ЕС обявява, че преминаването на държавите от тяхната национална правна система към правната система на Общността води до трайно ограничаване на техните суверенни права.

В последващо дело, Amministrazione delle Finanze dello Stato срещу Simmenthal SpA (1978 г.), Съдът на ЕС също постановява, че

„Национален съд, който е призован … да приложи разпоредбите на общността, е длъжен да приложи изцяло тези разпоредби, и ако е необходимо – да откаже служебно да приложи всяка противоречаща им разпоредба на националното законодателство.“

След публикуването на решението на Полския Конституционен съд членовете на Европейския парламент поискаха замразяване на редовните плащания към Полша и налагане на ежедневни финансови санкции. В изпълнение на това искане ЕС вече го е направил, така че финансирането от ЕС да зависи от спазването на „върховенството на закона„.

2021 06 24T104653Z 1 LYNXNPEH5N0I5 RTROPTP 4 EU SUMMIT 600x421 1
Полският министър-председател Матеуш Моравецки пристига за срещата на лидерите на Европейския съюз в Брюксел, Белгия, 24 юни 2021 г. („Ройтерс“/Johanna Geron/Pool)

Въпреки това неправилното тълкуване или пренебрегването на европейското право от страна на национален съд не нарушава принципа на върховенството на закона, тъй като понякога съдилищата грешат при решенията на делата, с които се занимават. Ако случаят е такъв, замразяването на средства може да бъде само по себе си грубо нарушение на членството в ЕС, тъй като неизплащането на средства на Полша би представлявало наказание.

Със сигурност тогава заплахата за задържане на средства функционира като меч за сплашване на държавите-членки, за да се подчинят, а това е нарушение на принципа на правовата държава, което е неприемливо от правна гледна точка.

Вместо да заплашва Полша със спиране на редовни плащания, ЕС трябва да използва чл. 258 от Договора за функционирането на ЕС, за да потърси обезщетение. Този член, известен като процедура за нарушение, постановява, че ако Комисията счита, че дадена държава членка не е изпълнила задължение по Договорите, тя представя мотивирано становище по въпроса, след като даде на съответната държава възможност да представи своите забележки.

Тъй като принципът на предимство на европейското право е крайъгълен камък, става наложително да се потърсят други причини, които може да са ускорили решението на Полския Конституционен съд. На първо място възможно ли е бюрократичната машина на ЕС в Брюксел да не се съобразява с очакванията на по-консервативните държави-членки на Съюза, включително Полша и Унгария?

Едно честно разглеждане на консервативно настроените държави-членки на ЕС може да доведе до преразглеждане на легитимните очаквания на гражданите на съюза.

Такова разглеждане е в съответствие с чл. 1 от Договора за ЕС, който обещава, че решенията на ЕС ще се вземат „възможно най-открито и най-близо до гражданите“.

Наистина, да предположим, че се вземе предвид решението на Полския Конституционен съд, според което решенията на ЕС действително оказват неблагоприятно въздействие върху живота на полския народ и суверенитета на нацията. В такъв случай администрацията на ЕС в Брюксел би трябвало да е напълно наясно с недоволството, което в момента съществува в Полша.

Освен това разрастващата се криза трябва да послужи като покана за членките на ЕС да преразгледат настоящите договорености относно отношенията между ЕС и неговите държави-членки. В идеалния случай то трябва да се основава на идеята, че суверенитетът принадлежи на народа, а не на бюрокрацията.

Алтернативата е по-нататъшно разпадане на Европейския съюз, като Полекзит е очакван резултат, ако Брюксел не разбере назряващото противоречие.

Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на „Епок Таймс“.

Професор Габриел А. Моенс AM е почетен професор по право в Университета на Куинсланд и е бил заместник-ректор, декан и професор по право в Университета Мърдок. Публикувал е роман за произхода на COVID-19, „Изкривен избор“, а наскоро публикува разказ, „Алчният златотърсач“, в антологията с разкази „The Outback“ (Boolarong Press, 2021 г.).

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

(Ground Picture/Shutterstock)

Преодоляване на рака с 3 ключови стратегии: Прозрения на един излекуван професор

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Възрастен мъж държи ръката на своя болногледач в стаята си в Берлин. (Odd Andersen/ Getty Images)

Нашият стремеж за контрол над живота и смъртта

0
0
Връх Юмрука, Стара планина (Емил Рашковски)

Красотата на българските планини през обектива на фотографа Емил Рашковски

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Comments 1

  1. Валентин Христов says:
    Преди 2 години

    Който е подписвал тези договори без да се съобразява с Националните суверенитети на отделните държави,а е действал по политически възгледи и угодни на други държави или политици да си носи Наказателната отговорност пред Националните съдилища с пълната му сила.Защото когато се създава ЕС ,не е създаден да отнема Националните суверенитети,а да се споделят общи морални,културни,икономически и политически ценности,а не СУВЕРЕНИТЕТ.

    Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни говори на пресконференция в края на срещата на външните министри от Г-7 в хотел Karuizawa Prince в Каруизава, Япония, 18 април 2023 г. ( Франк Робишон/Pool/AFP via Getty Images)

Италия обмисля да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“

0
0
Терминала за зърнени култури със силози за зърно в черноморското пристанище Констанца, Румъния (Anca Cernat/Reuters)

Полша, Унгария и Словакия въвеждат забрани за зърно от Украйна

0
0
Психотерапевтът Орлин Баев гостува в "Духът на здравето" по BTV (снимка: стоп кадър на BTV)

Орлин Баев за болните страсти, безверието и разпада на семейната структура

0
0
Логото на еврото пред централата на Европейската централна банка във Франкфурт (Ralph Orlowski/Getty Images)

Как зеленият фанатизъм и санкциите унищожиха германската икономика

0
0
Джордж Сорос произнася реч

Сорос: Тръмп ще застраши глобалисткото единство, ако спечели изборите

0
1
Джо Байдън участва във видео среща със Си Дзинпин на 15 ноември 2021 г. (Alex Wong/Getty Images)

„Бомба със закъснител“ – какво означава коментарът на Байдън за китайската икономика

0
0
Електрически скутери на компаниите за споделена микромобилност Lime и Dott, паркирани за наемане на улица в Париж (Charles Platiau/Reuters)

Париж без електрическите тротинетки от днес

0
0
На 26 август 2023 г. на Площада на Републиката в Париж се проведе митинг с призив за прекратяване на продължаващото преследване на Фалун Дафа в Китай. (minghui.org)

Френски правителствени служители се обявиха в подкрепа на Фалун Гонг

0
0
Европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон, Брюксел, Белгия, на 29 януари 2020 г. (Alexandros Michailidis/Shutterstock)

ЕС: Закон за цифровите услуги ще регламентира съдържанието в интернет

0
0
Нургюл Салимова по време на Световната купа по шахмат в Азербайджан, 2023 г.(снимка:Rasim Huseynov)

Нургюл Салимова с исторически успех в шахмата

0
0
Следваща публикация
Медицинско лице се готви да постави ваксина, Мелбърн, Австралия (снимка: Daniel Pockett/Getty Images)

Проучване: Делта вариантът продължава да се предава и сред ваксинираните

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria