Женската тенис асоциация (WTA) взе решение да отмени турнирите си в Китай като критика към китайския режим, до пълното изясняване на случая с китайската тенисистка Пън Шуей.
Председателят Стив Саймън изрази преди седмица намерението си да прекрати бъдеща имейл комуникация с Пън, тъй като изчезналата в един момент тенисистка все още не може да говори свободно. През последния месец спортната организация се стреми да чуе директно бившата топ-състезателка на двойки.
На втори ноември Пън обвини вече оттеглил се висш китайски служител в сексуален тормоз. Публикацията обиколи светкавично строго контролираното интернет пространство на Китайската народна република, след което бе свалена от китайските власти. В резултат 35-годишната състезателка изчезна от публичната сцена за около 20 дни, преди да се появи отново миналата седмица в китайските държавни медии и във видео разговор със служители на Международния олимпийски комитет.
Опитите на Стив Саймън да се свърже с Пън може и да бъдат сметнати за успешни, защото тя отговаря на два негови имейла. Но „очевидно в нейните отговори има намеса от други хора“, се казва в изявлението на WTA. “Той (Саймън) остава дълбоко притеснен, че Пън е цензурирана или притисната и решава да не комуникира с нея чрез имейли, докато не се убеди, че отговорите не са на тези, които я цензурират, а изцяло нейни” – казва говорителят.
WTA е първата спортна организация, която публично застава срещу Китай. Комунистическият режим в страната предоставя съществени приходи на влиятелни спортни организации като Международния олимпийски комитет (МОК) и NBA. Саймън предупреждава, че докато безопасността на Пън не бъде потвърдена, WTA няма да провежда състезания в Китай, включително на „Ухан Опън“ и финалите на WTA в Шънджън, които би трябвало да се състоят догодина.
Председателят също така поставя под въпрос предишния 30-минутен разговор на Пън с МОК, по време на който трикратната участничка в олимпийски игра казва, че е добре и в безопасност в дома си в Пекин.
“Хубаво е, че може да видим Пън във видеозаписи, но те не дават отговор на опасенията на WTA за нейното благосъстояние и възможност да общува без цензура и натиск” – казва говорител на WTA в имейл.
Международният олимпийски комитет не представя запис, нито споменава за обвиненията на Пън в сексуален тормоз. Вместо това показва снимка от скорошен видео разговор, на която Пън се усмихва и изглежда сякаш всичко е “наред”.
От Human Rights Watch разкритикуваха Международния олимпийски комитет, че са работили с китайския пропаганден отдел при организирането на разговора с Пън. Комитетът преди това не успява да се намеси в други проблеми с човешките права, които прикриват ситуацията със Зимните олимпийски игри в Пекин, твърдейки, че комисията трябва да остане неутрална.
„Международният олимпийски комитет навлиза в дълбоки води – казва изследователят на Amnesty International за Китай Алкан Акад на 22 ноември, според Ройтерс. – Те трябва да бъдат изключително внимателни да не участват в каквото и да е прикриване на възможни нарушения на човешките права.“
Съединените щати, Австралия, Европейският съюз, Организацията на обединените нации и Великобритания потърсиха доказателство за безопасността и благополучието на Пън. Миналия уикенд група китайски феминистки организираха митинг в Ню Йорк в подкрепа на Пън.
Министерството на външните работи на Китай казва, че „хората трябва да спрат да разгласяват слухове умишлено и злонамерено за [проблема на Пън].
Местонахождението на 75-годишния Джан Гаоли, когото тенисистката обвини в многократно принуждаване към сексуални отношения, не е известно. Бившият вицепрезидент на Китай се оттеглил от седемчленния Постоянен комитет на Политбюро преди около три години и не е коментирал публично отправените му обвинения.