На 2 декември тази година в района на езерото Панчарево, близо до град София, беше забелязана патица от вида Огърличесто бърне (Callonetta leucophrys).
Огърличестото бърне не е част от българската или европейската орнитофауна. Родствено от Южна Америка, този вид обитава тропическите гори и блата на Аржентина и Боливия, като се среща и в части на Бразилия и Уругвай.
Птицата е от мъжки пол, за което може да се съди по характерното ѝ оперение — ръждиво на гърба и сиво отстрани, с голямо бяло петно в близост до опашката и черна ивица на врата и главата. Гърдите на птицата розовеят и са с тъмни петна, а клюнът е в син цвят. Женските екземпляри от този вид са с по-невзрачно кафяво оперение.
Огърличестото бърне гнезди в хралупи на дървета и е единственият вид патица, която може да каца директно на клоните на дърветата, благодарение на дългите си извити нокти. Двойките обикновено се създават за цял живот.
Може само да се предполага как птицата е попаднала в Панчарево, като един от “най-близките” маршрути от Порто Алегре, Бразилия минава над Атлантическия океан и Африка на разстояние повече от 11 000 км. По правило птиците от Южна Америка не мигрират до тук, но е възможно тази птица да се е загубила или да се е отдала на странстване.
Известно е, че има птици, които всяка година извършват и по-големи миграции, като например Полярната рибарка, която лети всяка година от единия полюс до другия, на разстояние от 15 000 км.
Патицата вероятно е била привлечена от топлите минерални извори на Панчарево. През зимата езерото привлича и други видове водоплаващи птици, като например Зимното бърне, Кафявоглавата потапница и Зеленоглавата патица, които долитат тук от север.
Няколко дни по-късно птицата беше отлетяла и вероятно е поела към по-топли дестинации.
Данислав Спасов е завършил Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, има докторска степен от Университета в Маями и дългогодишен опит като изследовател в Калифорнийския университет, Сан Франциско в областта на биологичните науки и медицината. Интересът му към птиците и биологията започва преди повече от 30 години, когато посещава школа по орнитология към Българската академия на науките. През всички тези години изследва поведението, разпространението и миграцията на птиците и на двата континента – Европа и Северна Америка.
Браво, Дани! Отлична публикация!Продължавай все така с любознание да изследваш птичия свят!
Между другото хилиада розови фламинга са избрали Поморийското езеро за през зимата. Преди три години бяха няколко, а сега са близо 1000. 🙂 Мога да ви изпратя снимки по Коледа от там 🙂 Явно България се явява добро място за популацията на птиците 🙂
Много любопитно! Интересно ми е дали някой друг я е забелязал 🙂