• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Забрана за TikTok в структурите на ЕС и много правителства по света

отЕкип на The Epoch Times
7 април , 2023
Логото на TikTok

Логото на TikTok поставено върху дънна платка на компютър в пламъци, илюстрация (Reuters)

Приложението за споделяне на видеоклипове TikTok беше забранено в Европейския парламент, следвайки стъпките на Европейската комисия и Съвета на ЕС, поради опасения, свързани с киберсигурността и популяризирането на стратегическите намерения на Пекин зад граница. 

TikTok, собственост на китайската компания ByteDance, е широко критикувано за зловредното си съдържание и е забранено за ползване в правителствените структури на все повече държави по света, като основни причини за това са споделянето чрез приложението на данни с Пекин и насърчаване на приоритети в световния дневен ред от страна на Китайската комунистическа партия. 

Европейската комисия посочи в изявление, че решението за забрана на TikTok ще се прилага за служебни и лични телефони и устройства.

„За да повиши своята киберсигурност, корпоративният управителен съвет на Комисията реши да преустанови използването на приложението TikTok на своите служебни устройства и на личните устройства, регистрирани в услугата за мобилни устройства на Комисията“.

Еврокомисарят по въпросите на промишлеността Тиери Бретон, който обяви забраната от страна на Европейската комисия, отказа да посочи дали комисията е била обект на инциденти, свързани с TikTok.

Председателят на Парламента Роберта Мецола и генералният секретар Алесандро Чиокети дадоха на 8000 служители срок до края на месец март да деинсталират TikTok от служебните устройства.

Този ход идва в момент, когато Китай и Западът все по-очевидно са вкопчени в схватка, с обекти на конфронтация, вариращи от шпионски балони до производство на компютърни чипове.

Забрана на TikTok в Австралия и Обединеното кралство

На 4 април и Австралия предприе действия срещу видео приложението, собственост на Китай, като забрани използването му на всички устройства, собственост на федералното правителство, поради съображения за сигурност. Тя става последната страна от разузнавателния съюз за съвместно действие в радиоелектронното разузнаване „Петте очи“ (Five Eyes или FVEY), която блокира приложението, след подобни решения на САЩ, Канада, Обединеното кралство и Нова Зеландия. 

Парламентът на Обединеното кралство забрани миналия месец достъпа на китайското приложение за социални медии до мрежата си поради съображения за сигурност. Говорител заяви, че приложението, използвано от редица британски депутати, ще бъде блокирано и за устройствата, предоставени на служителите. 

TikTok е забранен за служебните телефони на държавните служители и министрите от правителството на Уелс. Това стана след преглед от страна на Националния център за киберсигурност и предприетите от правителството на Обединеното кралство действия за същото.

Шотландското правителство също обяви, че ще се присъедини към правителството на Уелс и ще забрани приложението от официални устройства, като забраната няма да обхване личните устройства, използвани от служителите.

Правителството на Обединеното кралство се опасява, че китайското правителство може да получи достъп до чувствителни данни, съхранявани в служебните телефони.

Но TikTok категорично отхвърли твърденията, че предава данните на потребителите на Пекин. Тео Бертрам, вицепрезидент на приложението за връзки с правителствата и обществена политика в Европа, заяви пред BBC, че смята, че опасенията се основават „повече на геополитика, отколкото на нещо друго“.

„Помолихме да бъдем оценявани не въз основа на страховете, които хората имат, а въз основа на фактите“, добави той.

Канада също забрани видео приложението TikTok от всички устройства, издадени от правителството. Министър-председателят Джъстин Трюдо заяви, че е имало достатъчно опасения относно сигурността на приложението, за да се наложи промяната, като решението беше взето само няколко дни след като Европейската комисия обяви своята забрана.

Нова Зеландия последва примера, като приложението TikTok ще бъде премахнато от всички устройства с достъп до парламентарната мрежа. Решение е взето въз основа на анализа на месни експерти по киберсигурност и след международно обсъждане на междуправителствено ниво. 

Други забрани

TikTok и десетки други китайски приложения бяха забранени в Индия през юни 2020 г. поради опасения за потенциалната им вреда за сигурността и целостта на страната. Приложението вече е забранено и в други азиатски държави като Пакистан, Бангладеш и Азербайджан. 

Тайван забрани TikTok и някои други китайски приложения на държавни устройства, а през декември 2022 г. започна разследване на приложението за социални медии заради подозрения за незаконни операции на острова.

През декември 2022 г. Конгресът на САЩ прие законопроект за забрана на TikTok на федерални устройства. Предстои законопроектът да бъде подписан от президента Джо Байдън.

Тексас, Мериленд, Алабама и Юта са сред над 25-те щата, които са издали заповеди до служителите да не използват TikTok на правителствени устройства. Десетки висши училища, след които University of Oklahoma и University of Texas-Austin , забраниха TikTok на университетските устройства и Wi-Fi мрежи.

TikTok, чиято популярност нарасна през последните години, събира много информация за потребителите – включително тяхната възраст, местоположение, и дори ритъма им на писане. Бисквитките на компанията проследяват активността на потребителите и в други части на интернет.

Базираните в САЩ сайтове за социални медии също правят това, но китайската компания майка на TikTok, ByteDance, се сблъска с твърдения, че е повлияна от Пекин.

С повече от 3 милиарда изтегляния TikTok е приложението номер едно в света и най-известното сред младежите. Но китайският му произход поражда много опасения, особено по отношение на поверителността и безопасността на данните. TikTok е обвинявано в събиране на данни и докладването им на китайските власти чрез компанията майка. Други проблеми включват опасения за пристрастяване, дезинформация, цензура на съдържанието, шпионаж, кибертормоз и др. 

TikTok е подложен на натиск от страна на ЕС да се съобрази с предстоящите нови регулации, целящи да накарат големите онлайн платформи да изчистят токсичното и незаконното съдържание, както и със строгите правила на Съюза за защита на личните данни.

Евентуална забрана в ЕС може да бъде катастрофална за приложението.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Джордже Симион, председател на партия AUR (Алианс за обединение на румънците), върви пред бившия полски премиер Матеуш Моравйецки (вдясно) в Букурещ на 14-ти март 2025 г. Снимка: Вадим Гирда/AP

В навечерието на Гергьовден – победителят в първия тур на президентските избори в Румъния се казва Джордже Симион

0
0
Иберийско затъмнение повдига опасения относно електрически мрежи с преобладаващи възобновяеми източници

Иберийското затъмнение повдига опасения относно електроенергийните мрежи с преобладаващ дял на възобновяеми източници

0
0
Ник Тенкони оглавява протест срещу потоците нелегални емигранти в Англия в Манчестър на 22-ри февруари 2025 г. Снимка: Дейли Мейл

Ник Тенкони, лидер на UKIP: Когато държавата има здрава културна основа, икономиката се справя добре по естествен път (част II)

0
0
Германският президент заявява, че Берлин ще засили военната си роля в НАТО

Германският президент заяви, че Берлин ще засили военната си роля в НАТО

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
ex3nzk3weaik dz

Музикалният свят празнува 150 години от рождението на Сергей Рахманинов

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria