Проект за закон срещу дезинформацията и фалшивите новини предложиха от коалицията “Продължаваме промяната – Демократична България” /ПП-ДБ/. Идеята за закон за дезинформацията отдава е приоритет на бившия вече министър на електронното управление от кабинета Петков – Божидар Божанов. Законопроектът ще цели въвеждане на мерки за превенция на дезинформацията и за борба с троловете в социалните мрежи. Наскоро в ефира на БТВ Божинов заяви, че в закона не се предвижда блокиране на сайтове и новини.
“Законопроектът срещу дезинформацията се появи при един значителен дезинформационен фон, но това не дава право на никого да решава кое е истина и кое – не. Затова в него няма нищо по тази тема.” Тома съобщи Божидар Божанов, който е един от авторите на законопроекта.
Документът е качен за обществено обсъждане, за да бъдат анализирани всички критики и препоръки. Той ще се движи по две направленията. Строги правила ще бъдат въведени за рекламите и те ще бъдат сваляни, ако в тях има нещо нередно – заблуждават аудиторията или рекламират забранени продукти. Божанов даде пример с рекламите, в които се рекламира продукт с неясен произход, а на всичко отгоре се използват популярни хора, без тяхното съгласие.
Рекламните мрежи ще бъдат задължени да казват кой е рекламодателят, къде се рекламира и кои са физическите или юридическите лица, стоящи зад сайтовете, които взимат пари от тези реклами. На принципа „следвай парите” се цели да се разкрие кой стои за тях, понякога това са вериги сайтове за фалшиви новини.
В частта от законопроекта, която засяга тролски ферми в социалните мрежи, ще се задължат собствениците им да предприемат мерки при възникнали нарушения. С особено внимание ще се следят предизборни кампании и те ще бъдат докладвани на Централната избирателна комисия.
Бившият министър уточни още, че за службите е предвидено минимално участие. Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) ще има правомощия, да се намеси, ако някоя социална мрежа, например „Мета” откаже да сезира ЦИК и да състави акт.
“Законът няма да сваля сайтове, „а този тип мнения, които смятаме за грешни, трябва да ги убиваме с комуникация. Когато има координирани мрежи с анонимни уебсайтове, най- малкото, което можем да направим, е да разберем кой стои зад тях” – допълни той.
Бажанов даде пример за такова осветляване във Франция. Там наскоро са осветени 190 уебсайта, свързани помежду си и контролирани от Руската федерация, имайки за цел да манипулират евроизборите. Този проектозакон цели именно такова изобличаване и нищо отвъд това, твърдят авторите му.