Разнообразната програма на фестивала включва художествени изложби, литературни и театрални събития, опознавателен тур, събития от арт фестивали и богат „Детски салон“
Пъстрият на жанрове фестивал „Салон на изкуствата“, продуциран от Националния дворец на културата, е възобновен след близо 10-годишно прекъсване.
Мотото на 22-то издание на фестивала е Диалог на цветове и мисли, а темата на програмата е фокусирана върху обединяващата сила на изкуството в цялото му многообразие. Основен акцент е преходът от минало към бъдеще и традицията като мост между тях, като необходим фундамент върху който да се надгражда новото и съвременното, но и да се утвърждава непреходно стойностното.
През 2025-а „Салонът“ ще представи няколко впечатляващи изложби, богата детска програма, литературни събития, фестивал на светлините, моноспектакъл и специален опознавателен тур, разкриващ част от „скритите съкровища“ на Двореца.
Художествени изложби
XXII „Салон на изкуствата“ започна с въздействащата с посланията си експозиция „Процесия“ на проф. Станислав Памукчиев, чието откриване бе вчера, като изложба ще може да бъде видяна до 18 юни на ет. 3 – Център в НДК, с достъп от вход А3.
Изложбата „Процесия“ представя селекция от голямоформатни картини и пластични инсталации, които защитават основната програма на автора – постигане на идеопластичен синтез в темата за пътя на човека, за движението в гранични състояния между материално – духовно, профанно – сакрално, гранично – безгранично. Представени са платна от циклите „Начала“, „Пепелни картини“, „Завръщане“, които са пластичен, митопоетичен разказ за човека в неговото драматично усилие за търсене на път и устойчив смисъл.
„Предложената теза се съпротивлява на тоталната секуларизация, груб прагматизъм и комерсиализъм, на рецидивите на масовата култура и загубата на ценностна перспектива в свят без път и посока.“, посочва авторът Станислав Памукчиев.
Три дни след приключването изложбата „Процесия“, на 21 май, проф. Греди Асса ще даде своя реципрочен художествен отговор с експозицията „Преди, сега и утре“.
Литературни събития
През останалото време публиката на Двореца ще бъде провокирана и вдъхновена от множество интригуващи имена, обединени в своеобразен „Литературен салон“, осъществен oт Националния център за книгата към НДК, където на 12 и 13 май са предвидени беседи с българските автори Антония Апостолова и Николай Терзийски.
Международният фестивал „Столица Литература“, организиран от фондация „Елизабет Костова“, гостува през юни с редица интригуващи събития.
„Театрален салон“
„Театралният салон“ ще ознаменува авторски моноспектакъл на доайена Ицхак Финци на 7 юни в зала 2 – театър Азарян.
Хартиен арт фестивал
Част от програмата на фестивала е и Международният Хартиеният арт фест. Това знаково културно събитие, свързващо съвременните артистични практики с публиката в България и извън нея, ще се случи в периода от 3 до 23 юни. В изложбените пространства на фоайе „Запад“ и „Мраморното фоайе“ на НДК ще бъдат показани творби на над 70 автори от 20 държави, демонстриращи оригинални концепции и подходи към хартията като артистичен медиум под мотото „Дух и Материя“.
LUNAR
Фасадата на Двореца на културата ще се превърне за пореден път в художествено пано за светлинни композиции в международен конкурс, част от фестивала LUNAR.
Четвъртото издание на Фестивала на светлините LUNAR ще се състои в София, в рамките на четири вечери – между 8 и 11 май 2025 г. Фестивалът на светлините e частна и независима инициатива на българското студио за визуални ефекти MP-STUDIO. Той се организира в партньорство с един от най-известните светлинни фестивали в света Festival of Lights International.
На LUNAR (8-11 юни) артисти от цял свят ще разкажат истории, провокират въображението и изненадат публиката чрез своите вълнуващи 3D мапинг проекции и светлинни инсталации.
Опознавателен тур
В диалога на цветове и мисли не е пропуснато и монументалното изкуство в НДК. На 28 юни специален тур „Скритите съкровища на Двореца“ ще разкрие на посетителите част от безценните произведения, разположени в комплекса.
„Детски салон“
Основен акцент в XXII-ото фестивално издание е допирът на младите и децата с големите творци – с онези, които са способни да запалят творческата искра в новото поколение, една линия, която Националният дворец на културата започна през миналата година с „Дворецът на куклите и децата“.
В настоящия „Детски салон“, който отново ще се проведе през юни, малчуганите ще летят във въображаеми светове с писателя Марин Трошанов и илюстратора Петър Станимиров, ще слушат джаз за деца и ще съпреживяват приказните истории на куклените театри Бургас и Стара Загора.
Всичко това ще се случва сред оригинална изложба от обложки на детски плочи, част от Международното триенале на сценичния плакат.
Повече информация за всички събития ще откриете на сайта на НДК www.ndk.bg.