Зеленски е разговарял с американски служители за размяна на природните ресурси на Украйна срещу продължаваща американска помощ, но не е постигнато споразумение
Украинският президент Володимир Зеленски изчаква по-твърди гаранции за сигурност от Съединените щати, преди да е готов да приеме сделка, чрез която да предостави на САЩ достъп до редкоземни минерали и други природни ресурси на страната му.
Зеленски и президентът Доналд Тръмп наскоро започнаха обсъждания за сделка, която би позволила на САЩ да продължат да предоставят помощ на Украйна в замяна на достъп до природните ресурси на страната. Миналата седмица Тръмп заяви, че Съединените щати могат да получат достъп до украински природни ресурси на стойност до 500 милиарда долара като част от сделката.
Зеленски се срещна с министъра на финансите Скот Бесент на 12 февруари, за да придвижи преговорите, а след това с вицепрезидента Джей Ди Ванс и държавния секретар Марко Рубио на 14 февруари, но все още не е постигнато окончателно споразумение.
Докато разговаряше с репортери в кулоарите на годишната Мюнхенска конференция по сигурността в Германия, украинският лидер заяви, че все още не вижда достатъчно конкретни гаранции за сигурността на страната си.
„За мен това е много важно: връзката между някакви гаранции за сигурност и някакви инвестиции“, каза Зеленски.
Репортери помолиха украинския лидер да детайлизира предложението, което администрацията на Тръмп е представила досега.
„Днес това не е в наш интерес“, отговори Зеленски. „Не е в интерес на суверенна Украйна.“
Журналистката Кристиан Аманпур интервюира украинския лидер по редица теми, включително предложената сделка със Съединените щати. Тя настоя украинският лидер да каже дали смята, че 500 милиарда долара от ресурсите на страната му е справедлива размяна.
„Все още говорим“, отговори Зеленски, без да коментира по-конкретно половин трилионната сума, която Тръмп е споменал.
От началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г., Съединените щати са отпуснали около 174 милиарда долара помощ за Украйна, включително оръжия, финансова подкрепа и друга несвързана със сигурността помощ.
The Epoch Times се свърза с Белия дом за коментар относно обсъжданията за сделката с минералите, но не получи отговор до момента.
Тръмп заяви на 7 февруари, че Съединените щати са се ангажирали с повече от 300 милиарда долара за отбраната на Украйна, докато европейският принос възлиза на около 100 милиарда долара.
Зеленски нееднократно е поставял международните гаранции за сигурност на Украйна като ключов компонент от всяко окончателно мирно споразумение с Русия.
Обръщайки се към Мюнхенската конференция по сигурността в събота, Зеленски призова за формиране на нови многонационални европейски въоръжени сили.
„Наистина вярвам, че времето дойде“, каза той. „Трябва да бъдат създадени въоръжените сили на Европа.“
Говорейки от централата на НАТО на 12 февруари, министърът на отбраната Пийт Хегсет уведоми алианса, че Съединените щати пренасочват фокуса си от европейския театър и заяви, че европейските членове трябва да направят повече за своята колективна сигурност. Хегсет допълнително отхвърли разговорите за присъединяване на Украйна към алианса.
Член 5 от Северноатлантическия договор, основополагащият документ на алианса НАТО, постановява, че различните членове на алианса трябва да третират нападението срещу един член като нападение срещу целия алианс и да се ангажират да помагат на атакувания член.
„Всяка гаранция за сигурност трябва да бъде подкрепена от способни европейски и неевропейски войски. Ако тези войски бъдат разположени като мироопазващи сили в Украйна в даден момент, те трябва да бъдат разположени като част от мисия извън НАТО и не трябва да бъдат обхванати от Член 5“, каза Хегсет на съюзниците от НАТО.