Основни отрасли на американската икономика започнаха да се съживяват. През месец юни работните места в САЩ се увеличиха с 4.8 милиона, вследствие постепенното разхлабване на ограниченията в бизнеса, наложени заради пандемията от ККП вирус.
Повече от два милиона работни места бяха отворени в сферата в туризма и ресторантьорството, която беше една от най-засегнатите от карантината. Други засегнати сектори на икономиката бяха търговията на дребно (над 700 000 работни места), образованието (над 500 000 работни места) и производството (над 300 000 работни места), стана видно от данни на американското Бюро по трудова статистика (BLS) от 2 юли 2020 г.
„Осемдесет процента от малкия бизнес е отворен и смятаме, че прогнозата за идните месеци е добра, защото и други сфери на икономиката ще отварят врати“, коментира президентът Доналд Тръмп по време на пресконференция в Белия дом на 2 юли.
Той също така подчерта повишаването на доверието на потребителите, продажбите на дребно и броя на служителите, които се връщат на работа.
„Овладяваме кризата“, каза президентът и добави, че ситуацията с COVID-19, причинен от ККП вируса „е под контрол“. Той също така потвърди, че на определени места има нови огнища на зараза.
„Потушаваме огъня“, заяви президентът.
Безработицата спадна от 13,3 процент на 11,1 в сравнение с предишния месец.
Карантината причини главоломно покачване на нивото на безработицата, която скочи от 3,5 процента през месец февруари на 14,7 процента през месец април. Оттогава американската икономика е в процес на възстановяване.
Скокът в наемането на работна ръка през месец юни бе стимулирано от типично нископлатените сфери на отдих, и ресторантьорство и туризъм, които отвориха 2,1 милиона работни места. Това представлява две пети от доходите от работна заплата. Завръщането на работа на тези служители понижи средната работна заплата с 1,2 процента през месец юни.
„Много сме доволни от резултатите. Това са около 8 милиона работни места между този и миналия месец. Върнахме на работа около 8 милиона души“, обяви министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин. Той заяви, че администрацията на президента Тръмп няма да прекрати усилията си, докато всеки човек, загубил работното си място по време на епидемията, не се върне обратно на работа.
Безработицата спадна най-много сред латиноамериканците – от 17,6 на 14,5 процента, след това сред белокожото население – от 12,4 на 10,01 процента, следвано от чернокожото нареселие – от 16,8 на 15,4 процента, и азиатците – от 15 на 13,8 процента.
„Тези данни означават, че все още има предизвикателства и трудности“, коментира икономическият съветник на президента Тръмп, Лари Кудлоу. „Наясно съм с това. Нашата икономика е на път да се възстанови, но ни предстои дълъг път.“
Той подчерта, че икономистите прогнозират съществен икономически подем през третото тримесечие на годината.
По повод повишаващия се брой случаи с ККП вирус на някои места, Мнучин каза, че отделните щати „вземат съответните мерки“, като временно спират отварянето на по-податливи на заразата бизнеси, като барове и фитнес зали.
„Считаме, че сме постигнали правилния баланс и работим с различните щати по въпросите на здравеопазването и икономиката“, добави той.
Болшинството случаи на повишен брой заразени през последните седмици са концентрирани предимно в щатите Тексас, Калифорния, Флорида и Аризона.
През месец юни средното почасово възнаграждение в частни компании спадна с 1,2 процента на 29,39 щатски долара. По-специално при редовните служители, почасовото възнаграждение спадна с 0,9 процента на 24,74 щатски долара.
Причината не е в намаляването на заплатите, а в това, че наетите отново през месец юни служители в барове, ресторанти и други подобни заведения, работят предимно по-ниско платена работа. Тази тенденция снижи средната работна заплата за месеца.
„Спадът отразява степента, в която отворените работни места през юни бяха ориентирани към индустриални групи с по-ниска заплата, като например търговията на дребно, сферата на услугите, ресторантьорството и туризма“, казва Ричард Муди, главен икономист в компанията „Regions Financial“.
Американските акции потвърдиха данните за заетостта. Доларът беше стабилен спрямо кошница от валути. Има спад в приходите на Министерство на финансите на САЩ.
В доклад от 2 юли Министерството на труда обяви, че новите заявления за щатски помощи за безработни са спаднали с 55 000 по отношение на сезонно коригираните 1,427 милиона към 27 юни. Но макар заявленията да са по-малко в сравнение с рекорда от 6,867 милиона в края на месец март, прогресът е бавен.
Тези заявления също така показват, че броят на лицата, получаващи обезщетения за безработица след първата седмица на пандемията, се е увеличил от 59 000 на 19,290 милиона към 20 юни. Тези т. нар. текущи заявления, които се отчитат със седмица закъснение, са спад от рекордните 24,912 милиона в началото на месец май.
В средата на месец юни 31,5 милиона души са получили помощи за безработни. От тях над 17 милиона са получили стандартните щатски помощи и почти 13 милиона – осигурените специално за пандемията допълнителни финансови компенсации.
Аналитици от някои от големите банки направиха песимистичен коментар в доклада, опасявайки се от нови ограничения, които различните щати могат да наложат в резултат на увеличаването на случаите на зараза.
„Не забравяйте, че данните (от юни) обхващат цифри от средата на май до средата на юни, предвид периода на проучване“, предупредиха икономисти от Bank of America Global Research. „Те отразяват състоянието на пазара на труда преди повишаването на случаите на заразени с вируса в Слънчевия пояс (южните щати между Флорида и Калифорния) да засегне икономиката.
Джей Брейсън, мениджър, директор и главен икономист на „Wells Fargo Securities“ изразява същите опасения.
„С увеличаването на броя на случаите на COVID-19 и това, че някои щати забавят отварянето на икономиката или налагат нови ограничения, ние сме загрижени, че значителен брой хора могат отново да се окажат в принудителна неплатена отпуска“, посочва той в аналитичния си доклад. „Подемът на доходи от работни заплати, регистрирани през май и юни, вероятно няма да се повтори през следващите няколко месеца.“, посочи той в аналитичен доклад.
Статията е изготвена със съдействието на Ройтерс и Асошиейтед прес.
По какво „Епок таймс“ се различава от друите медии?
„Епок таймс“ е най-бързоразвиващата се независима медия в Америка. Ние сме различни от другите медийни организации, защото не се влияем от никое правителство, корпорация или политическа партия. Нашата единствена цел е да поднесем на нашите читатели достоверна информация и да сме отговорни към обществото. Ние не следваме нездравословната тенденция в съвременната медийна среда на водена от дневния ред журналистика. Вместо това прилагаме нашите принципи на Истина и Традиция.