Днес православната църква чества деня на Християнското семейство. Този празник също се нарича и Въведение Богородично, тъй като на този ден Дева Мария е въведена в Йерусалимския храм от своите родители, за да служи на Бога.
Едва тригодишна Светата Дева е изпроводена със свещи от своите роднини през града до храма. Родителите ѝ я поставят на първото стъпало и за почуда на всички тя успява без чужда помощ да изкачи всичките 15 стъпала, като на най-горното стъпало с благословия я посреща първосвещеник Захария, бащата на св. Йоан Кръстител.
За първи път Въведение Богородично се чества като празник през 715 г.
Според нашия църковен календар този празник съвпада с периода на Коледните пости. На този ден вярващите приемат Свето причастие, като чрез него придобиват нови сили за духовно израстване и борба срещу злото – вътре в себе си и в света.
Този ден Църквата приема за ден на Християнското семейство. Традицията повелява семейството заедно да отиде на църква, като това символизира влизането на тригодишната Света Мария в храма и напомня на родителите за духовните задължения, които имат към децата си. В семейството детето придобива първите си разбирания за Бога и добродетелите, крепящи българския народ през вековете. Този ден напомня на родителите и учителите важността да възпитават децата в праведност, послушание, вяра и чистота на нравите.
Според традицията, след посещението в църквата, семейството се събира заедно на трапезата на чаша вино, топла гозба и питка. На този ден на постещите им е разрешено да ядат риба. Приготвят се и сладки лакомства за децата. По този начин се засвидетелства здравата връзка между членовете на семейството, а масата се оставя неразтребена, за да може Богородица да дойде през нощта, да се нахрани и благослови дома.
Според народните поверия на този ден българите гадаят и какво ще бъде времето през следващата година. Ако е топло и слънчево, зимата ще е люта и тежка, а лятото – сухо. Ако пък вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото – дъждовно, а реколтата – изобилна.