Вторият бустер на ваксината на Pfizer образува антитела, но вероятно не достатъчно, за да предпазят реципиентите от инфекция с варианта Омикрон, заявиха израелски изследователи в понеделник.
Медицинският център „Шеба“ е изследвал 150 здравни служители, които са получили втори бустер или четвърта инжекция.
„Две седмици след поставянето на четвъртата ваксина наблюдаваме добро повишаване на антителата, по-високо, отколкото след третата доза, но не достатъчно високо срещу Омикрон“ – заяви водещата изследователка проф. д-р Гили Регев-Йочай пред репортери в онлайн брифинг.
Оказа се, че в сравнение с по-ранните щамове, Омикрон е по-способен да избягва антителата, получени от ваксините срещу COVID-19 и през последните седмици зарази милиони ваксинирани хора по света. В Израел, една от най-ваксинираните страни в света, се наблюдава рязък скок на случаите след появата на Омикрон.
По-ранните наблюдения сочат, че първият бустер е възстановявал част от загубената защита срещу инфекцията, но след няколко седмици тя отново е спадала. Според предварителните резултати от проучването „Шеба“, които все още не са публикувани, подобни реакции е предизвиквал и вторият бустер.
„Наблюдаваме повишаване на антителата, по-високо, отколкото след третата доза. Въпреки това виждаме много заразени с Омикрон, които са получили четвъртата доза. Разбира се, малко по-малко, отколкото в контролната група, но все пак много заразени“ – заявява Регев-Йочай пред репортери.
Въпреки че ваксината предпазва добре от вариантите Алфа и Делта, „за Омикрон тя не е достатъчно добра“, добавя тя.
От Pfizer не са отговорили веднага на запитването на англоезичния Epoch Times относно надеждността на ваксината срещу Омикрон.
В началото на този месец Израел започна да предлага четвърта доза от ваксината на Pfizer на възрастните хора и здравните работници, въпреки че няма достатъчно данни за това как ще се отрази вторият бустер на пациентите.
Нафтали Бенет, министър-председателят на Израел, по-рано популяризира предварителните резултати от проучването „Шеба“, които показват високо ниво на антитела седмица след като работниците са получили четвъртата доза.
„Имаме новини, големи новини. Седмица след четвъртата доза знаем с висока степен на сигурност, че четвъртата доза е безопасна. Това е първата новина. Втората новина е, че знаем, че една седмица след прилагането на четвъртата доза наблюдаваме петкратно увеличение на броя на антителата при ваксинирания човек. Това най-вероятно означава значително повишаване на защитата“ – каза той пред репортери в медицинския център на 4 януари.
Други държави също са започнали да предлагат четвърти дози на определени групи от населението, включително Дания и Съединените щати.
Регев-Йочай заяви, че ходът да се предлага втора подсилваща доза на уязвими групи от населението „вероятно е правилен“, като добави: „Това може да даде малко полза, но вероятно не е достатъчно, за да подкрепи решението да се даде на цялото население“.