Органите на реда в канадската столица продължават операциите за прекратяване на протеста на шофьорите и всички хора, които се противопоставят на задължителното ваксиниране срещу COVID-19. От полицията съобщиха на 20 февруари 2022 г., че в Отава са арестувани 191 души и са изтеглени 79 превозни средства.
На 18 февруари срещу протестиращите настъпи канадската конна полиция, а на следващия ден полицаи със защитна екипировка разпръскваха останалите демонстранти с палки и лютив спрей.
От Полицейската служба на Отава (OPS) обявиха, че цивилният правоприлагащ орган „Отдел за специални разследвания“ е започнал разследване по случая, след получени сведения, че 49-годишна жена е била сериозно ранена по време на инцидента.
Повечето камиони и други превозни средства вече не са на протеста. Много от улиците са опразнени, въпреки че все още има останали демонстранти.
От Полицейската служба на Отава (OPS) съобщиха на 20 февруари, че от 191 задържани – срещу 103 са повдигнати обвинения, предимно в дребно хулиганство и възпрепятстване работата на полицията.
„89 от тях са освободени при условие, че ще спазват определени граници“, се каза в туит на институцията, а другите са освободени безусловно.
Полицията обяви мястото на протеста в центъра на Отава за защитена зона. Създадени са контролни пунктове, които позволяват достъп само на хората, които живеят или работят в района.
Полицейските служители също така издигнаха прегради, за да държат протестиращите далеч от разчистените от органите на реда места, което допълнително ограничава площта на протеста.
Полицейските действия срещу демонстрантите се засилиха на 18 февруари, след като федералното правителство реши да приложи Закона за извънредни ситуации.
„Потресен съм от ситуацията в нашата столица. Трудно е за гледане. Изпитвам дълбока тъга, че нещата стигнаха до това положение“, написа премиерът на Нюфаундленд и Лабрадор Андрю Фюри в Twitter на 19 февруари. „Но съм убеден, че нещата ще се успокоят, Канада ще бъде по-силна и всички рани ще зараснат“.
Андрю Фюри е сред малкото канадски премиери, които подкрепиха въвеждането на Закона за извънредни ситуации за справяне с продължаващите протести срещу задължителното COVID-19 ваксиниране. Премиерите на Алберта, Саскачеван, Манитоба, Квебек, Ню Брънзуик, остров Принц Едуард и Нова Скотия считат, че няма нужда от такава мярка.
Законът за извънредни ситуации в момента се дискутира в канадската Камара на общините. Новата демократическа партия на Канада подкрепя позицията на либералното правителство за прилагането на нормативната мярка, но Консервативната партия и Квебекският блок се противопоставят.
Законът дава разширени правомощия на федералното правителство срещу протестиращите, включително и налагането на финансови санкции.
Министърът на обществената безопасност Марко Мендичино заяви на 19 февруари, че най-малко 76 банкови сметки са били замразени във връзка с продължаващите протести.
„Прилагането на оторизираните от Закона за извънредни ситуации мерки се предприема от полицията съвместно с финансови институционни партньори, включително банките“, обяви Мендичино по време пресконференция.
Нестихващите демонстрации срещу задължителното COVID-19 ваксиниране и ограничения започнаха с протест на шофьори на камиони срещу изискването на федералното канадско правителство за задължително COVID-19 ваксиниране за онези от тях, които пресичат границата между САЩ и Канада.
Освен дългите върволици от камиони и други превозни средства, които се отправиха към Отава, за да протестират срещу задължителното ваксиниане, към иницативата се присъединиха и други хора, които са против различните задължителни мерки и ограничения, свързани с COVID-19.
Скандалът с даренията в GoFundMe
Натиск срещу протестиращите шофьори со опитаха да наложат и частни компании. Онлайн платформата за набиране на дарения GoFundMe обяви на 4 февруари 2022 г., че няма да даде на протестиращите срещу задължителното COVID-19 ваксиниране шофьори събраната от дарения сума от 10 милиона канадски долара (почти 14 милиона лева). Вместо това платформата искаше да ги преносочи към „проверени от GoFundMe благотворителни инициативи“.
В отговор на скандалното решение губернаторът на Флорида Рон ДеСантис го нарече Twitter „кражба в огромен размер“ и се закани да разследва GoFundMe за измама.
В рамките на часове след този туит, GoFundMe отмени решението си за пренасочване на средствата и се съгласи да възстанови парите на всеки дарител, изпратил финансова помощ на „Конвоя на свободата“. Преди да отмени набирането на средства за конвоя на своя сайт, GoFundMe позволи на организаторите му да изтеглят 1 милион долара за разходи като храна и гориво за протестиращите.
След реакцията на GoFundMe да върне всички дарения, протестиращите призоваха хората да използват християнската дарителска платформа GiveSendGo. Това изправи компанията пред редица предизвикателства.
На 13 февруари GiveSendGo беше принудена да затвори уебсайта си, поради съображения за сигурност вследствие нанесен кибер пробив. Компанията провежда щателен одит на безопасността на информацията преди да възстанови онлайн достъпа. В Twiter пост от 15 февруари, тя заяви че работи агресивно върху идентифицирането на кибер нарушителите, които ще бъдат подведени под отговорност.
Върховният съд на Онтарио разпореди на 10 февруари всички дарения, направени чрез кампаниите “Freedom Convoy 2022” и “Adopt a trucker” на християнската платформа за набиране на средства, да бъдат замразени до следващо нареждане.
GiveSendGo отговори на съдебната заповед със следния Twitter post: „Канада има абсолютно НУЛА юрисдикция за това как управляваме средствата си в GiveSendGo.” Компанията посочи, че активно обсъжда всички правни възможности за насочване на получените финансови помощи към тяхното предназначение. GiveSendGo също така моли дарителите да не си искат парите обратно, защото ще са необходими за шофьорите на камиони и техните адвокатски екипи.
Според последната актуализация на уебсайта на GiveSendGo от 12 февруари парите не са в притежание на канадското правителство и описват съдебната заповед като „временно блокиране“ на средствата.
За статията допринесоха Андрю Чен и Захари Стийбър
Лимин Джоу е репортерка на The Epoch Times, базирана в Канада