• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Спорт

Треньор от Латвия: Олимпиадата в Китай е „огромен политически театър“

отПита Евънс
23 февруари , 2022
Треньор от Латвия: Олимпиадата в Китай е „огромен политически театър“

Латвийският олимпийски медалист и понастоящем треньор Мартинс Рубенис, (Paula Čurkste/LETA)

Игрите в Пекин и пандемията ще ни накарат да осъзнаем, че „не можем да продадем душите си“

Двукратният бронзов олимпийски медалист и настоящ треньор на латвийския мъжки отбор по шейни Мартинс Рубенис изрази възмущението си от китайския режим, който беше домакин на Олимпийски игри 2022 г.

Часове след като отборът на Латвия се състезава в Олимпиадата на 7 февруари, в интервю за латвийските медии Рубенис нарече Олимпийските игри в Пекин „политически театър“. „Това е огромен спектакъл и мен, като олимпиец, ме боли сърцето, когато го виждам“ – заяви той.

Рубенис бил възмутен от отношението към спортистите, когато пристигали – били посрещани от „хора в бели защитни костюми“, сякаш спортистите са тези, които „носят следващата чума“.

„Третираха ни като чума и стояха на разстояние от нас – заяви той. – А когато минавахме, се развяваха цветя и знамена на ККП, демонстрирайки ни огромния политически театър: „виждате ли, тук всичко е толкова хубаво“.

Martins Rubenis 1 1200x737 1
Бронзовият медалист от Латвия Мартинс Рубенис празнува по време на церемонията по връчване на медалите от Зимните олимпийски игри 2006 г. в Торино, Италия, на 13 февруари 2006 г., ден след финала при единичните шейни. (снимка: Томас Кокс/AFP чрез Getty Images)

Медалистът Мартинс Рубенис, понастоящем треньор, участва в общо пет зимни олимпийски игри като състезател. Той печели бронзов олимпийски медал в дисциплината за сингъл шейни при мъжете на Зимните олимпийски игри в Торино през 2006 г., което е първият медал на Латвия от Зимни олимпийски игри като суверенна държава след разпадането на Съветския съюз. Следващият бронзов медал печели в отборната щафета с шейни на Зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г., когато в чест на победата Латвийската поща издава възпоменателна марка с Рубенис и съотборниците му.

След Зимните олимпийски игри през 2014 г. той се оттегля като спортист и поема ролята на треньор на отбора, а също така става член на Латвийския олимпийски комитет. Но във връзка с Олимпийските игри в Пекин през 2022 г. той казва, че е бил раздвоен дали да участва или не.

„На тези олимпийски игри дойдох с много двойствени чувства. До последния момент не знаех дали изобщо ще мога да дойда тук“ – заяви Рубенис пред медиите.

Като активен застъпник за правата на човека в Китай, Рубенис е официален посланик на Световната щафета на факела за правата на човека в навечерието на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. Щафетата цели да повиши осведомеността за тежкото положение на групите, преследвани в Китай от Китайската комунистическа партия (ККП), и призовава Игрите през 2008 г. да бъдат преместени от Китай или бойкотирани.

Оттогава насам Рубенис продължава да говори открито и е шокиран, когато Китай получава домакинството за още една олимпиада, въпреки тежкото нарушаване на човешките права там. „Когато и да пуснеш телевизора, виждаш кадри от площад „Тиенанмън“ с олимпийските пръстени, поставени до портрета на диктатора Мао Дзедун“ – възмущава се той.

Olympic bronze medalist Martins Rubenis L official Ambassador of the Global Human Rights Torch Relay and David Kilgour former Canadian Secretary of State Asia Pacific 1
Бронзовият олимпийски медалист Мартинс Рубенис, официален посланик на Световната щафета на факела за правата на човека, и Дейвид Килгор, бивш държавен секретар на Канада за Азиатско-тихоокеански регион, на пресконференция преди откриването на щафетата на факела за правата на човека в Атина на 9 август 2007 г. (снимка: Ян Йекийлек/The Epoch Times)

„Като човек с ясна позиция по въпросите, свързани с правата на човека тук, в Китай, за мен като олимпиец беше абсолютно неприемливо да чуя, че Международният олимпийски комитет е взел решение да организира втори олимпийски игри тук – заяви той. – И ако бях спортист, вероятно нямаше да дойда. Но дойдох, за да помогна на отбора.“

Малката вероятност Рубенис да присъства на тазгодишната зимна олимпиада се основава не само на това, че не иска да подкрепи олимпийските игри, организирани от ККП. Предишните му публични прояви подсказват, че ККП най-вероятно ще откаже да му издаде виза за влизане.

„Вероятността да ми бъде отказана виза и да не бъда допуснат в страната беше голяма- заяви той. – Но мисля, че те направиха политически ход… [Ако ми бяха отказали виза], щеше да има много медийно внимание, и то не само латвийско. Щеше да има много въпроси защо, така че вероятно са преценили, че е по-безопасно да ме пуснат и да изиграят картите си по този начин до Олимпийските игри.“

Рубенис сподели, че изпитва голямо състрадание към китайците, заради това, че са израснали под контрола на ККП още от детството си, „защото от детството си, от 4-годишна възраст, когато тръгват на детска градина, те са със силно промито съзнание. Това промиване на мозъци се вижда и усеща на всяка крачка и затова те се страхуват от всичко, за което не са поискали разрешение.“

Макар че „абсолютно не се страхува“ да говори открито за възгледите си, докато все още е в Пекин и с представители на ККП точно до себе си, Рубенис споделя пред латвийските радио- и телевизионни станции: „Все пак най-голямото зло, което ККП върши, е принудителното отнемане на органи.“

CP2695823 1200x809 1
Мъж минава покрай практикуващи Фалун Гонг, които пресъздават акт, свързан с насилствено отнемане на органи като част от протеста им срещу ККП и преследването от страна на режима на практикуващите Фалун Гонг, Парламентарния хълм в Отава, Канада, 2 май 2008 г. (снимка: Том Хансън/The Canadian Press)

От 2006 г. насам практикуващите Фалун Гонг (известен още като Фалун Дафа) непрекъснато съобщават за случаи на организирани от държавата убийства с цел отнемане на органи в Китай. Последователите на духовната практика са обект на постоянно преследване от страна на ККП от 1999 г. насам, когато тогавашният лидер на партията Дзян Дзъмин стартира национална кампания за унищожаване на мирната практика. Системата за самоусъвършенстване с медитативна практика Фалун Гонг основава ученията си на добродетелите истинност, доброта и търпение.

През 2019 г. базираният в Лондон независим Китайски трибунал издаде окончателно решение във връзка с предявените искове, свързани с насилствено отнемане на органи. След провеждане на изслушвания на над 50 свидетели, следователи и експерти, трибуналът заключи, че „извършването на престъпления срещу човечеството срещу Фалун Гонг и уйгурите е доказано по безспорен начин“ и че насилственото отнемане на органи се случва в „значителен мащаб“.

„Това е вярно и все още се случва – заяви Рубенис пред латвийските медии. – Това продължава да се случва дори и днес.“

Говорейки за агресията на ККП към Тайван, към Хонконг и към целия свят, той заяви, че макар всичко това да изглежда „малко странно“ в очите на цивилизованите хора, не може да се пренебрегне фактът, „че парите вършат своята работа“. „А има толкова много алчни хора, които са готови да продадат душата си“.

Рубенис подчерта, че събитията, които се разиграват в момента на световната сцена, ще накарат всеки човек, който цени свободата и човешките права да заеме ясна позиция.

„Смятам, че сега е много специално време и въпросът не е какво ще направи нашето правителство или какво ще направят онези хора, които взимат решения. Вярвам, че това е момент, в който всеки от нас трябва да се вгледа дълбоко в себе си и да каже дали това е приемливо за нас, дали искаме да живеем в такъв свят, или е необходимо да оставим това настрана и да вървим по един хуманен път.“

„Вярвам, че тези Олимпийски игри, както и цялата тази ситуация в света с пандемията от COVID-19, ще ни отворят очите за това, че не можем да продадем душите си.“

Пита Евънс е писателка от Мелбърн, Австралия. Тя отразява вдъхновяващи истории за хората, живота и традициите.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Tags: Фалун Дафа

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

JARA Masters

Международен турнир по футбол на маса „Varna Foosball Masters 2022” привлича професионалисти и почитатели на джагите в България

0
0
Президентът на Българския футболен съюз (БФС) Борислав Михайлов - 21 май 2022г. (снимка: личен архив - Фейсбук)

Морално ли е Борислав Михайлов да остане президент на БФС? (обновена)

0
0
Световният шампион по гребане - Васил Радев пред базата на клуб "Електрон", Панчаревското езеро (снимка: "Епок Таймс")

Световният шампион Васил Радев предава на поколенията тайните на гребния спорт

0
0
Протест „За бъдещето на българския футбол“ срещу управлението на БФС се проведе на 31.03.2022 г. (снимка: Ева Иванова/Епок Таймс)

 „За бъдещето на българския футбол“ – протест срещу управлението на БФС

0
0
Кадър от приятелския мач "Левски" - "Пирин", играл се на 12 февруари 2022 г. (снимка: levski.bg)

„Със име на Апостол, светло име – Левски“…

0
0
Тенисистката Пън Шуей (отляво), Мелбърн, 16 януари 2017 г.; китайският вицепремиер Джан Гаоли (вдясно) по време на посещение в Санкт Петербург, Русия на 18 юни 2015 г. (Пол Крок и Александър Земляниченко/AFP чрез Getty Images)

Беше ли принудена Пън Шуей да оттегли обвиненията в сексуален тормоз?

0
0
Полицай говори по телефона, докато тибетски активисти от асоциацията "Студенти за свободен Тибет" развяват плакат по време на протест пред централата на Международния олимпийски комитет (МОК) преди зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г., Лозана, 11 декември 2021 г. (снимка: Валентин Флаурауд/AFP чрез Getty Images)

Пекин ще дискредитира спортисти, ако протестират по време на Олимпиадата

0
0
Министърът на спорта Радостин Василев (снимка: Facebook)

Въпреки масовия бойкот спортният ни министър участва в откриването на Олимпиада 2022

0
0
Новак Джокович тренира на "Род Лейвър Арена" преди началото на Australia Open, Мелбърн, Австралия,12 януари 2022 г. (AP Photo/Mark Baker)

Джокович и съпругата му с голям дял в био-компания, разработваща лечение за COVID-19

0
0
Сръбският тенисист Новак Джокович държи купата на финала Autralia Open в Мелбърн, Австралия, 21 февруари 2021 г. (Hamish Blair/AP Photo)

Вучич определи като „политическо преследване“ задържането на Джокович

0
0
Сребърната медалистка от Летни олимпийски игри 1964 г. Ян Бейкър (вляво) и бронзовият медалист от Зимни олимпийски игри 2006 г. Мартинс Рубенис на официалното откриване на Световната щафета на факела за правата на човека в Атина, Гърция, 9 август 2007 г. (longtrekhome/Flickr)

Олимпийска медалистка призовава за преместване на Олимпийски игри 2022

0
0
Китайската тенисистка Пън Шуей по време на мач в Пекин през 2009 г. (снимка: Нг Хан Гуан/AP)

WTA отмени турнирите в Китай, МОК е критикуван, че сътрудничи на пропагандата на режима

0
0
Следваща публикация
Украински военнослужещи близо до Новолуганск в Донецка област на 20 февруари 2022 г. (снимка: Глеб Гаранич/REUTERS)

Отговорен за кризата в Украйна е Байдън

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.