Кати Хъ и Ева Фу
Китайски студенти и техни привърженици поддържат мемориал на д-р Ли Уънлян, който беше тръбачът за вируса на ККП, произлязъл от Ухан, Китай, и причинил смъртта на лекарите в този град, извън кампуса на UCLA в Уестууд, Калифорния, на 15 февруари, 2020. (Марк Ралстън / AFP чрез „Гети Имиджис“ )
От миналия декември китайският режим принуждава гражданите да мълчат, защото те се опитват да разкрият истинската ситуация за епидемията от вируса на ККП, възникнала в централния китайски град Ухан.
Тези, които са репресирани, включват доктори – разтръбили информацията, журналисти, учени и бизнесмени.
Това са някои от техните истории.
„Епок Таймс“ нарича новия корона вирус, причиняващ болестта COVID-19, „ККП вирус“, тъй като прикриването на информация и лошото управление на китайската комунистическа партия позволиха вирусът да се разпространи из Китай и да създаде глобална пандемия.
С любезното съдействие на Ли Уънлян
Доктори, подаващи сигнали за нарушения
Ли Уънлян
Ли Уънлян, 34-годишен офталмолог в централната болница на Ухан, беше сред първите хора, които публикуваха информация за избухването на епидемията в Ухан.
„Потвърдени са седем случая “подобни на SARS“ на пазара за морски дарове Хунан“, пише той в китайското социално приложение WeChat, в чат група със стотици негови бивши състуденти от медицинското училище. Той прикрепя снимка на доклад за диагнозата.
Това става на 30-ти декември 2019 г., ден преди здравните служители на Ухан да признаят, че има избухване на мистериозна вирусна епидемия от пневмония.
Въпреки напомнянето на Ли „ да не се разпространяват навън“, снимки на разговора, показващи пълното му име, бързо се размножават в интернет. На 3-ти януари полицията го порицава заедно с още седем други медицински работници за разпространение на „слухове“ онлайн.
В полицейското изявление се казва, че той е нарушил закона.
„Отделът за обществена сигурност се надява, че можете активно да съдействате за нашата работа, да слушате указанията на полицията и да спрете незаконните действия от сега нататък. Можете ли да постигнете това? “ Той пише „да“.
„Не се противопоставяйте на властите, не носете маски, не правете нехайни забележки“, си припомня колегата му от болницата, директорът на отделението Джао Чен, след като Ли е бил призован от полицията. В интервю на държавните медии, което е изтрито, Джао казва, че болницата първоначално е планирала да уволни Ли.
Дни по-късно, Ли се заразява с вируса, докато оперира от глаукома асимптоматичен пациент. Той умира на 7 февруари, оставяйки след себе си бременна съпруга и малък син. Разтърсени от смъртта му, китайските интернет потребители проведоха траурни бдения и започнаха по-широк призив за свобода на словото.
Най-малко 200 здравни работници в болницата на Ли се заразяват с вируса. Трима от колегите на Ли умират.
На 19 март полицията на Ухан оттегля твърдението за Ли и се извинява, като казва, че „внимателно ще извлече поука” от инцидента.
Ай Фен
Ай Фен, хирург в спешното отделение на болницата, по-късно разкрива, че тя е „доставчикът на сигнала“, и е дала сведения за диагнозата на Ли. Осъзнавайки, че вирусът може да бъде заразен, тя изисква всички в спешното отделение да носят маски.
Полицията не тръгва след Ай, но тя получава „безпрецедентно, много сурово предупреждение“ от началниците си.
„Много, много пъти съм си мислила колко хубаво би било, ако можехме да върнем часовника назад“, казва тя пред китайското списание „Портрет“, като добавя, че съжалява, че не е разказала на повече лекари за опасността.
„Ако знаех как ще изглежда днес, без значение дали ще бъда критикувана или не, щях да го разпространя навсякъде“, казва тя.
“Някой трябва да се изправи и да каже истината. … Трябва да има различни гласове в този свят, нали?”
Фан Бин във видеоклип, публикуван на 4 февруари 2020 г. (Снимка / YouTube)
Граждани репортери
Фан Бин
Фан Бин, продавач на дрехи от Ухан, започва да снима пътуванията си до болници в затворения град и да публикува видеоклиповете си онлайн в края на януари. Сцените показват дълги опашки пред болниците, пациенти, вкопчени в живота и обърканите членове на семействата им.
Във видео, което става много популярно, Фан брои осем чувала с трупове в микробус, паркиран пред болница. „Толкова много мъртви“, казва той с въздишка. „Това е прекалено много.“ След това Фан влиза в стая в болницата, където се вижда как лекарите работят около пациент, който очевидно току-що е починал.
“Кой е той?” Фан пита мъжа.
“Баща ми”, плаче мъжът.
„Той си отиде“, казва Фан, след като говори с лекарите.
Същата вечер около половин дузина маскирани мъже в защитни костюми чукат на вратата му, искайки да премерят температурата му. Фан, който записва случката, казва, че температурата му е нормална и ги моли да се върнат със заповед за проверка. Мъжете влизат с взлом в къщата му, конфискуват електронните му устройства и го завеждат в полицейското управление. Там полицията го разпитва за видеоклиповете, разказа Фан по-късно.
Фан изчезва след по-малко от две седмици. Приятелите му споделят с „Епок Таймс“, че Фан е бил задържан.
Китайски гражданин, журналистът Чен Чуши, говори пред импровизирана болница в конгресен център насред огнището на вирусната епидемия в Ухан в централната китайска провинция Хубей на 4 февруари 2020 г. (благодарение на Чен Чуши чрез AP)
Чен Чуши
Чен Чуши, 34-годишен адвокат от източен Китай, превърнал се в журналист, пристига в Ухан на 24 януари, ден след като градът беше поставен под блокада. Въоръжен със смартфон, той казва, че иска да документира историите на жителите в града.
„Какъв журналист си, ако не смееш да се втурнеш към фронтовите линии?“ казва той в първия си видеоклип от Ухан, заснет със стик за селфи от жп гарата, където току-що е слязъл.
Само за две седмици той публикува повече от 100 поста в своите акаунти в YouTube и Twitter – и двете платформи са забранени в Китай, което привлича милиони гледания. Той заснема интервюта с местни хора, изгубили близки; пациенти, лежащи на временни легла, насред болнични коридори; и според Чен – тяло, оставено под одеало пред спешното отделение.
В една болница, жена, носеща защитна маска, придържа тялото на роднина в инвалидна количка, чиято глава изглежда отпусната надолу.
„Какво не е наред с него?“ – Чен пита жената.
“Той вече умря”, отвръща тя.
Тази дейност се отразява на Чен.
„Уплашен съм. Пред мен е вирусът. Зад мен е правната и административната власт на Китай “, казва той в емоционално видео, заснето в хотелската му стая на 30 януари.
Властите са тормозили родителите му, които живеят в източен Китай, издирвайки местоположението му, заявява Чен. След това той казва през сълзи, като сочи към камерата: „Не се страхувам да умра. Защо трябва да се страхувам от теб, комунистическа партия?
На 7 февруари, майка му във видеоклип, споделен в акаунта му в Twitter, заявява, че Чен е изчезнал предния ден.
Приятелят на Чен, Сю Сяодун, виден боец по смесени бойни изкуства, по-късно споделя във видеоклип в YouTube, че Чен е бил насилствено сложен под карантина, без да е показвал следи на симптоми за вируса.
Ли Зехуа, 25-годишен, бивш водещ в китайския държавен телевизионен оператор CCTV, по време на пряко предаване от 26 февруари 2020 г.
Ли Зехуа
Ли Зехуа, бивш водещ на китайския държавен телевизионен оператор CCTV, е третият видео блогър, арестуван в епицентъра на епидемията в Ухан.
„Не искам да си затварям очите и ушите. … Правя това, за да могат повече млади хора като мен да се противопоставят „, заявява 25-годишният Ли в емоционална реч на живо в YouTube, преди полицията да влезе в хотела и по презумпция да го задържи.
Ли пристига сам в Ухан с влак на 12 февруари, проследявайки стъпките на Чен Чуши и Фан Бин, които бяха арестувани от местната полиция. „Не е случайно“ – казва той в първото си видео в YouTube – че първият хотел, в който се е регистрирал е точно до мястото, където Чен е бил отседнал.
През двете седмици, преди полицията да го задържи, той посещава жилищния комплекс в Байбутин, където мнозина са се заразили, след посещение на голям банкет; интервюира служител от погребално бюро и отива до местната гара, където се казва, че работници-мигранти в нужда, са изоставени.
На връщане от посещение в местна лаборатория по вирусология, той разбира, че е преследван.
„Карам наистина бързо. … Моля, помогнете ми“ – казва той задъхано изпод маска.
Часове по-късно цивилни полицаи чукат на вратата на хотела му.
Отначало той отказва да ги пусне. Включва камерата си и започва да говори за продемократичните протести на студентите на площад „Тянанмън“ през 1989 г., които стигнаха до кървав край, след като Пекин използва танкове и пушки. Ли тъгува от невежеството на китайската младеж към новата история, тъй като протестите са силно цензурирана тема в Китай.
„Чувствам, че е малко вероятно да не бъда отведен и сложен под карантина. Но искам да поясня това: не ме е срам да се изправя пред себе си, нито пред родителите ми или Китайския университет за комуникации, където завърших … и пред тази страна,“ споделя той малко преди да отвори вратата и да пусне полицията. Полицията конфискува телефона и лаптопа му и спира излъчването.
Рен Джичан по време на икономическия форум през 2006 г. в международния клуб Лъксхил в Чънду, провинция Съчуан, Китай, на 7 януари 2006 г. (Китайски снимки / Гети Имиджис)
БИЗНЕСМЕН
Бизнесменът Рен Джичан
Рен Джичан, 69-годишен китайски магнат по недвижими имоти, наричан от китайските медии „оръдието“ поради неговата бурна, пряма критика, изчезна дни, след като се прицели в режима на Пекин.
В една унищожителна статия, публикувана онлайн в началото на март, той критикува властите за тяхното манипулиране с епидемията и цензурата на интернет информацията.
„Това избухване на епидемията от пневмония в Ухан потвърждава реалността: когато всички медии „приемат фамилията на партията “, хората са изоставени“, пише той.
„Без медия, която да представлява интересите на хората и да отразява истината, хората са оставени на вредата от двете: вируса и сериозно болната система.“
Рен разкритикува комунистическата партия на Китай за това, че се хвали с постиженията си по време на февруарска телеконференция с висши лидери.
„Истината, която се вижда от епидемията, е, че партията брани собствените си интереси“, казва той.
„Нямаше разследване за причините за епидемията, никой не отразява и не поема отговорност. Вместо това те се опитват да прикрият истината с всякакви велики постижения. „
На 12 март Рен е насилствено подложен на изолация.
Той не е единственият, който е скоро наказан за критикуване на реакцията на властите спрямо епидемията. Сю Джангрун, преподавател по право в престижния университет Цинхуа, е поставен под домашен арест, след като в началото на февруари публикува статия, озаглавена „Ядосаните хора вече не се страхуват“, изобличавайки лицемерието на режима.
„Вярно е, че сегашното ниво на народна ярост поради маневрирането с епидемията е огромно; така разгневените хора могат в крайна сметка също да отхвърлят страховете си “, пише той.
Тази статия е публикувана в специалното издание на списанието на „Епок Таймс“ за ККП вируса.