Езерото Панчарево край София има силни традиции, свързани с гребните спортове. На брега му е разположена националната гребна база „Средец“, изграден във връзка с подготовката на страната за Световното първенство по кану-каяк, на което София става домакин през 1977 г., а през 1981 – на Световното първенство за младежи във водните спортове.
На територията на базата тренировките си провеждат някои от най-големите спортни клубове по академично гребане и кану-каяк. Дни преди кръга за деца и юноши от Държавния отборен шампионат по гребане на 14 и 15 май на Панчаревското езеро, разговаряхме с главния треньор в гребен клуб „Електрон“ – световният шампион на България в дисциплината двойка скул – Васил Радев. Той е първият българин, класирал се на финал на световно първенство в дисциплината скиф една година преди това – през 1986 г.
Попитахме го дали в последните години се наблюдава възраждане на гребните спортове у нас и дали клубовете получават адекватна финансова подкрепа от държавата.
„Усеща се, че има някакъв подем, но за такова възраждане, както беше преди 20-30 години, не може да се говори.“
Световният ни шампион по гребане сподели, че икономиката рефлектира върху спорта и това оказва своето влияние. Той уточни, че финансирането от държавата по точкова система, стига за финансирането на клуба за участие в близо две състезания на година, покривайки разходите за екипировка, транспорт, настаняване, храна и др.
Предвид оскъдното държавно финансиране клуб „Електрон“ разчита на спонсор – българската фирма „ИСТА Андреева“ ООД. В тази връзка треньорът на клуба разясни, че най-евтината чисто нова единична лодка „Емпахер“ струва между 12 000 – 14 000 евро, като осморката стига до 90 000 евро. Клубът има 2 от тези лодки, като едната е от 1971 г.
„Повечето ни лодки са наследство от едно време“, сподели той.
По темата за приемствеността световният шампион сподели, че този спорт се практикува от младите, а попълнения в треньорския състав не се задържат дълго. Заплащането на треньорите е ниско, трудът е по-скоро на доброволни начала. „Нашият идеал е насочен към високото спортно майсторство – състезателите да се реализират на европейско и световно ниво.“
В тази връзка Васил Радев с носталгия сподели също, че „за нас навремето, и за мен конкретно да отида и да се изправя на почетната стълбичка и да вдигна знамето на България, беше голямо вълнение. Сегашните деца не ги вълнува националната гордост.“
За времето си гребната база на Панчарево е била най-модерното съоръжение, специализирано за провеждане на тренировки и състезания в гребните дисциплини, като през годините са се провеждали няколко олимпийски квалификации, международни и национални регати по гребане, а след 1987 – Европейски първенства по триатлон – сборна дисциплина от плуване, бягане и колоездене. Понастоящем лошото състояние на съоръженията и липсата на поддръжка на езерото възпрепятства по-пълноценна дейност на спортните клубове. „От 2006 г. насам различни ведомства си прехвърлят отговорността кой да се заеме с почистването на езерото, защото наносът пречи да се постигне необходимата дистанция за провеждане на състезания от най-висок ранг, както и тренировки на националните отбори и на 8-те клуба от региона“, пишат на сайта си от Национална спортна база „Средец“.
Васил Радев допълва, че след рехабилитация, за да бъде постигната нужната големина на трасето, може отново да се покрият изискванията за провеждане на Световни първенства и регати от световната купа. Изискванията обхващат обособяване на 6 състезателни коридора, като дължината на трасето е от минимум 2 150 метра, широчина – от 135 метра и дълбочина – най-малко 3 м. Езерото покрива тези изисквания, като има дължина на водната площ малко над 2 500 метра, а дълбочината в по-голямата му част е над 5 метра.
А междувременно като треньор той се старае децата да се чувстват добре и, разбира се – да вземат призови места, което да им даде самочувствие. Родителите осъзнават колко важна роля играе спортът за изграждането на децата им.
„Спортът помага за личностното развитие. И не само за физиката, но и за интелекта. Човек се отдалечава от лошите навици, които младите създават – най-вече от мързела. Тук се учиш на трудолюбие, ред и дисциплина.“
Треньорът разказа историята на Роберт Станоев, който чрез спортуването си в клуб „Електрон“ става състезател от националния отбор по гребане на България и печели 6-то място на Европейско първенство и 10-то място на Световно първенство и балкански шампион. През 2012 г. Роберт идва в клуба, когато е 6-ти клас. Доведен е от баща си, който е искал момчето да започне да тренира, защото се е притеснявал, че „детето ще се научи на пороци“. Роберт се запалва истински по гребането.
„Ти какво направи от моя син?“, казва бащата на „бате Васко“.
„Защо, контузил ли съм го?“, пита притеснено треньорът.
Бащата разказал, че синът му се прибира от тренировки и си ляга уморен, а на сутринта с часовник в ръка – започва да си разпределя времето за училище, за тренировка, за подготовка на уроците.
„Момчето ми стана друг човек!“, споделил бащата на треньора.
Друг състезател от клуб „Електрон“, Кристиян Яшов, става пети на европейско първенство. Двамата с Роберт и Стефан Николов са избрани за националния отбор. Друга състезателка от „Електрон“, Мадлен Маркова, печели 2-ро място през 2019 г. на европейско първенство и става балканска шампионка. Христо Нешев също става балкански шампион и печели 7-мо място на европейско първенство и 7-мо място на световно първенство.
Използвахме възможността да поговорим и с Велко Черешков – един от младите състезатели, който понастоящем тренира в клуб „Електрон“, като го попитахме какво му дава гребането.
„Приятели дава. Постоянство и дисциплина. Изгражда те и като човек.“
Младият състезател тренира всеки ден без неделя, като предпочита да гребе с лодки за четирима гребци. В гребния клуб го е довела неговата приятелка Мадлен Маркова. Докато разговаряме, ни обръща внимание върху двойка момичета от клуба, които гребат в завиден синхрон.
Той ни разказа, че при академичното гребане, за разлика от кану-каяка, греблата се използват като лост и гребците седят с гръб към посоката на движение. Движеща е силата на краката и има два вида лодки – „разпашни“, при които всеки гребец гребе с гребло, което държи с двете ръце и „скул“, при които гребецът гребе с 2 гребла, по едно във всяка ръка.
Гребането развива качества като стремеж за пълен синхрон и екипност. Той развива мускулатурата на цялото тяло, като изисква добро чувство за равновесие и координация на собствените движения с тези на останалите гребци в лодката при отборното практикуване. В гребането спортистите се научават да прилагат личните си качества в полза на отбора.
За предстоящия кръг от Държавния отборен шампионат по гребане на 14 и 15 май на Панчаревското езеро главният треньор на клуб „Електрон“ заяви:
„Надяваме се на медалисти, и повечето златни.“
Следващият кръг за мъже и жени от Държавния отборен шампионат ще се проведе на гребната база в Пловдив от 4 – 9 юни 2022 г.