На 8 юни следобед Слави Трифонов направи изявление, че ще оттегли своите министри от управляващата коалиция, като нарече работата ѝ „агония“. Той посочи две причини за решението си: Македония и „фактът, че в държавата вече няма пари“.
Слави Трифонов обвини премиера Кирил Петков, че „води собствена политика по отношение на Северна Македония, различна от тази на МВнР, от тази на парламента и от декларираната на Консултативния съвет по национална сигурност“. Той назова името Весела Чернева като „личен външен министър на Кирил Петков“. От публикуваната ѝ в интернет биография виждаме, че Весела Чернева е заместник-директор на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) и ръководител на софийския офис. Сферата ѝ на фокус е външната политика на ЕС, Западните Балкани и Черно море. Завършила е политически науки в Университета в Бон, Германия. От 2000 до 2003 г. работи като политически секретар в Посолството на България във Вашингтон, САЩ. Била е главен редактор на списание Foreign Policy Bulgaria при създаването му през 2005 г. След това работи като секретар на Международната комисия за Балканите, председателствана от бившия премиер на Италия Джулиано Амато и бившия президент на Германия Рихард фон Вайдзекер. От 2010 до 2013 г. е говорител на Министерство на външните работи на България и член на политическия кабинет на външния министър Николай Младенов в правителството на ГЕРБ.
Потърсен за коментар от Българското национално радио, социалният министър от БСП Георги Гьоков заяви, че е изненадан от изявлението на лидера на „Има такъв народ“ Слави Трифонов. Според него Македония няма как да е основателна причина за напускане на коалицията, защото не е залегната като тема в коалиционното споразумение.
По отношение на парите Слави Трифонов спомена, че девет милиарда в края на 2021 г. са били изхарчени съвсем непрозрачно, а пари от енергетиката (4 милиарда) са били харчени нецелево, защото „няма други приходи“. „Милиард и двеста хиляди, с които е казано, че ще се купи зърно, ги няма и зърно няма“, казва г-н Трифонов и пита: „Къде са?“. Според него предложеният в парламента бюджет „само ще увеличи инфлацията и ще обезценят и малкото останали спестявания на хората“. Шоуменът разкритикува финансовия министър Асен Василев за планирания заем от 10 милиарда до края на годината. „Тези пари ще ги плащаме ние и нашите деца. Е, аз нямам деца, но се чувствам отговорен – защо иначе съм влязъл в политиката?“, попита зрителите си Слави Трифонов. Той заяви, че депутатите от ИТН ще подкрепят бюджета в частта му за пенсиите и моралните придобивки на хората. „Всичко е въпрос на морал, а не на власт“, каза Слави Трифонов.
Изявлението на Слави Трифонов предизвика съвместна пресконференция от страна на Асен Василев и Кирил Петков. Финансовият министър заяви, че „няма да допусне кражби“. Може да има различия за какво се харчат парите на данъкоплатците, но не и за контрола върху всеки лев, изхарчен от държавата. Ето какво каза и Кирил Петков: „Гроздан Караджов поиска 3,6 милиарда още на вече платените 2,2 милиарда. И то за същите тези компании, които господин Рашков разследва. Казахме, че няма как 6 милиарда от парите на данъкоплатците да отидат там. АПИ никога не е имала такъв бюджет. Искаме тази актуализация да отиде за пенсии, за млади семейства с деца, за ДДС на хляба и за помощи за горивата.“
Според Кирил Петков Слави Трифонов е упражнявал тотален контрол върху Гроздан Караджов и Теодора Генчовска, които е трябвало „да координират всичко с лидера на ИТН Депутати от ИТН също са били учудени от действията на министър Караджов. „Той никога не е бил в „Има такъв народ“, появил се е отникъде.“
От „Продължаваме промяната“ изключиха възможност да се опитат да заместят ИТН с ДПС, ГЕРБ или „Възраждане“.
„Моята надежда е, че „има 12 независими отговорни депутати от ИТН, които да кажат: „Държавата ни е важна, искаме нулева корупция“, и да застанат до нас“, каза Кирил Петков.
Христо Иванов от „Демократична България“ пък изрази опасения, че „агонията няма да свърши“ и призова „колегите от ИТН на сериозен разговор“.