Според външния министър на Тайван, провежданите от Китайската комунистическа партия (ККП) военни учения около територията на островната държава, са подготовка за инвазия.
„Китай използва ученията от военния си наръчник, за да се подготви да нахлуве в Тайван“, заявява Джоузеф У на пресконференция на 9 август.
„Режимът провежда широкомащабни военни учения и изстрелвания на ракети, прилага и кибератаки, дезинформация и икономическа принуда, в опит да отслаби обществения морал в Тайван.“
Външният министър не дава точни срокове кога очаква ККП да предприеме офанзива на острова, но американски военни лидери изчисляват, че такава атака може да се случи до 2027 г.
ККП твърди, че Тайван е бунтовническа провинция на Китай и обещава да обедини острова с континенталната част с всички необходими средства. Демократичен Тайван обаче никога не е бил под контрола на ККП и се самоуправлява от 1949 г. насам. В това си качество Тайван отхвърля претенциите на Китай за суверенитет и твърди, че само тайванският народ може да решава бъдещето на острова.
Агресията на ККП
Миналата седмица комунистически Китай започна серия от ескалиращи военни учения, които обградиха Тайван и ограничиха въздушните и морски пътища на острова.
Оттогава Китай прекъсна регионалните военни комуникации със Съединените щати и изстрелва най-малко 11 балистични ракети, пет от които прелитат директно над Тайван, приземявайки се във водите на ексклузивната икономическа зона на Япония.
Властите на ККП твърдят, че ученията са протест срещу посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси (D-Калифорния) в Тайван миналата седмица. Тайпе и Вашингтон твърдят, че ККП симулира криза, за да създаде претекст за мобилизиране на военните си сили около Тайван и едностранна промяна на статуквото в региона.
В тази връзка се наблюдава противопоставяне между китайските и тайванските сили около средната линия на Тайванския проток, в което участват около 10 военни кораба на всяко правителство.
У заявява, че продължаващите усилия на ККП да премине през средната линия дават „ясен образ на геостратегическите амбиции на Китай спрямо Тайван“ и призовава за по-голяма международна подкрепа, за да се попречи на Китай да контролира ефективно пролива.
„След приключването на ученията Китай може да се опита да рутинизира действията си в опит да разруши дългосрочното статукво в Тайванския проток“, казва У.
Многобройни международни форуми, включително G-7, АSЕАN (Асоциацията на югоизточните азитски нации) и IPAC (Съветнически комитет по индустриална политика), осъждат агресията на Китай и призовават режима към мирно прекратяване на настоящото напрежение.
„Няма никакво оправдание посещението да се използва като претекст за агресивна военна дейност в Тайванския проток“, се казва в изявление на Г-7 от миналата седмица.
„Призоваваме [Китай] да не променя едностранно статуквото със сила в региона и да разрешава различията между пролива с мирни средства.“
Китайското командване на Източния фланг, което наблюдава най-близката до Тайван част на Китай, заяви на 8 август, че ще проведе повече военни учения около Тайван, като се съсредоточи върху операции за борба с подводници и морски щурмове.
Във вторник командването заяви, че продължава военните учения в моретата и въздушното пространство около Тайван с военни кораби и изтребители. Не става ясно дали изявлението означава, че китайският режим ще прекрати ученията си с бойни стрелби с ракети.
По същия начин Тайван започва отдавна планираните си артилерийски учения във вторник.
Във връзка с възможността за ескалация в региона, президентът на САЩ Джо Байдън заяви в понеделник, че е загрижен за действията на Китай, но не се притеснява от инвазия в Тайван.
„Не съм притеснен“, казва Байдън, „но съм загрижен, че предприемат всички тези действия“.
„Не мисля, че ще направят нещо повече.“
Андрю Торнбрук е репортер в англоезичния The Epoch Times, който отразява въпроси, свързани с Китай, с акцент върху отбраната, военните въпроси и националната сигурност. Притежава магистърска степен по военна история от университета Норич.