Приложението за споделяне на видеоклипове TikTok беше забранено в Европейския парламент, следвайки стъпките на Европейската комисия и Съвета на ЕС, поради опасения, свързани с киберсигурността и популяризирането на стратегическите намерения на Пекин зад граница.
TikTok, собственост на китайската компания ByteDance, е широко критикувано за зловредното си съдържание и е забранено за ползване в правителствените структури на все повече държави по света, като основни причини за това са споделянето чрез приложението на данни с Пекин и насърчаване на приоритети в световния дневен ред от страна на Китайската комунистическа партия.
Европейската комисия посочи в изявление, че решението за забрана на TikTok ще се прилага за служебни и лични телефони и устройства.
„За да повиши своята киберсигурност, корпоративният управителен съвет на Комисията реши да преустанови използването на приложението TikTok на своите служебни устройства и на личните устройства, регистрирани в услугата за мобилни устройства на Комисията“.
Еврокомисарят по въпросите на промишлеността Тиери Бретон, който обяви забраната от страна на Европейската комисия, отказа да посочи дали комисията е била обект на инциденти, свързани с TikTok.
Председателят на Парламента Роберта Мецола и генералният секретар Алесандро Чиокети дадоха на 8000 служители срок до края на месец март да деинсталират TikTok от служебните устройства.
Този ход идва в момент, когато Китай и Западът все по-очевидно са вкопчени в схватка, с обекти на конфронтация, вариращи от шпионски балони до производство на компютърни чипове.
Забрана на TikTok в Австралия и Обединеното кралство
На 4 април и Австралия предприе действия срещу видео приложението, собственост на Китай, като забрани използването му на всички устройства, собственост на федералното правителство, поради съображения за сигурност. Тя става последната страна от разузнавателния съюз за съвместно действие в радиоелектронното разузнаване „Петте очи“ (Five Eyes или FVEY), която блокира приложението, след подобни решения на САЩ, Канада, Обединеното кралство и Нова Зеландия.
Парламентът на Обединеното кралство забрани миналия месец достъпа на китайското приложение за социални медии до мрежата си поради съображения за сигурност. Говорител заяви, че приложението, използвано от редица британски депутати, ще бъде блокирано и за устройствата, предоставени на служителите.
TikTok е забранен за служебните телефони на държавните служители и министрите от правителството на Уелс. Това стана след преглед от страна на Националния център за киберсигурност и предприетите от правителството на Обединеното кралство действия за същото.
Шотландското правителство също обяви, че ще се присъедини към правителството на Уелс и ще забрани приложението от официални устройства, като забраната няма да обхване личните устройства, използвани от служителите.
Правителството на Обединеното кралство се опасява, че китайското правителство може да получи достъп до чувствителни данни, съхранявани в служебните телефони.
Но TikTok категорично отхвърли твърденията, че предава данните на потребителите на Пекин. Тео Бертрам, вицепрезидент на приложението за връзки с правителствата и обществена политика в Европа, заяви пред BBC, че смята, че опасенията се основават „повече на геополитика, отколкото на нещо друго“.
„Помолихме да бъдем оценявани не въз основа на страховете, които хората имат, а въз основа на фактите“, добави той.
Канада също забрани видео приложението TikTok от всички устройства, издадени от правителството. Министър-председателят Джъстин Трюдо заяви, че е имало достатъчно опасения относно сигурността на приложението, за да се наложи промяната, като решението беше взето само няколко дни след като Европейската комисия обяви своята забрана.
Нова Зеландия последва примера, като приложението TikTok ще бъде премахнато от всички устройства с достъп до парламентарната мрежа. Решение е взето въз основа на анализа на месни експерти по киберсигурност и след международно обсъждане на междуправителствено ниво.
Други забрани
TikTok и десетки други китайски приложения бяха забранени в Индия през юни 2020 г. поради опасения за потенциалната им вреда за сигурността и целостта на страната. Приложението вече е забранено и в други азиатски държави като Пакистан, Бангладеш и Азербайджан.
Тайван забрани TikTok и някои други китайски приложения на държавни устройства, а през декември 2022 г. започна разследване на приложението за социални медии заради подозрения за незаконни операции на острова.
През декември 2022 г. Конгресът на САЩ прие законопроект за забрана на TikTok на федерални устройства. Предстои законопроектът да бъде подписан от президента Джо Байдън.
Тексас, Мериленд, Алабама и Юта са сред над 25-те щата, които са издали заповеди до служителите да не използват TikTok на правителствени устройства. Десетки висши училища, след които University of Oklahoma и University of Texas-Austin , забраниха TikTok на университетските устройства и Wi-Fi мрежи.
TikTok, чиято популярност нарасна през последните години, събира много информация за потребителите – включително тяхната възраст, местоположение, и дори ритъма им на писане. Бисквитките на компанията проследяват активността на потребителите и в други части на интернет.
Базираните в САЩ сайтове за социални медии също правят това, но китайската компания майка на TikTok, ByteDance, се сблъска с твърдения, че е повлияна от Пекин.
С повече от 3 милиарда изтегляния TikTok е приложението номер едно в света и най-известното сред младежите. Но китайският му произход поражда много опасения, особено по отношение на поверителността и безопасността на данните. TikTok е обвинявано в събиране на данни и докладването им на китайските власти чрез компанията майка. Други проблеми включват опасения за пристрастяване, дезинформация, цензура на съдържанието, шпионаж, кибертормоз и др.
TikTok е подложен на натиск от страна на ЕС да се съобрази с предстоящите нови регулации, целящи да накарат големите онлайн платформи да изчистят токсичното и незаконното съдържание, както и със строгите правила на Съюза за защита на личните данни.
Евентуална забрана в ЕС може да бъде катастрофална за приложението.